• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 28.5.2024Meniny má Viliam
24°Bratislava

Košickí aktivisti burcujú poslancov KSK proti ťažbe uránu

  • 10:33 25.02.2013
  • KOŠICE
Košickí aktivisti burcujú poslancov KSK proti ťažbe uránu

Zámerom spoločnosti Ludovika Energy ťažiť urán v lokalite Kurišková – Jahodná, v prímestskej rekreačnej lokalite Košíc, sa dnes vďaka interpelácii poslanca Jána Süliho podnetom aktivistov mimovládnych organizácií zaoberali poslanci Košického samosprávneho kraja (KSK).

Už pred rokovaním okolo 50 aktivistov upozorňovalo poslancov na možné nebezpečenstvá prípadnej ťažby.

„Chceme poslancom pripomenúť nielen petíciu proti ťažbe uránu, ktorú podpísalo vyše 100 000 občanov, ale aj uznesenie kraja, v ktorom sa už raz proti ťažbe poslanci vyslovili. Súčasne sme upozorňovali poslancov, že sa chystajú novelizácie geologického i banského zákona, ktoré by mali oklieštiť právomoc obcí v tomto smere,“ povedal aktivista Ladislav Rovinský zo Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny a šéf Spolku na podporu skrášľovania Košíc.

V interpelácii poslanec Ján Sülli žiadal, aby predseda kraja Zdenko Trebuľa zaradil na nasledujúce zastupiteľstvo do programu rokovania bod k tejto problematike a aby sa hovorilo aj o memorande, ktoré podpísalo s ťažobnou spoločnosťou ministerstvo hospodárstva.

V odpovedi na interpeláciu podpredseda KSK Emil Ďurovčík uviedol, že zastupiteľstvo sa už raz negatívne vyslovilo k zámeru ťažby uránu na Jahodnej a neráta s ním ani koncepcia rozvoja kraja a ani nijaké iné materiály strategického charakteru. Doložil, že si počkajú na environmentálnu štúdiu, pričom kraj bude požadovať aj ďalšiu štúdiu dopadov na zdravie obyvateľov.

„Touto problematikou sa bude ešte zastupiteľstvo KSK zaoberať. Na interpeláciu župan odpovie aj písomne,“ povedal Ďurovčík.

„Spoločnosť Ludovika Energy zásadne odmieta lživú a nemorálnu kampaň Ladislava Rovinského v Košiciach. Pseudoaktivista Ladislav Rovinský opakovane lživo dáva verejne činnosť a plány našej spoločnosti do súvisu so vznikom rakoviny, ohrozovaním zdravia občanov, ničením životného prostredia či vodných zdrojov. Je priam zarážajúce ako na propagáciu vlastnej osoby neváha šíriť hanebné klamstvá, ktorými zavádza a manipuluje slušných ľudí. Zásadne odmietame aktivity Ladislava Rovinského a vyzývame, aby od takéhoto konania upustil,“ uvádza sa vo vyhlásení Maroša Havrana, riaditeľa pre firemné záležitosti, Ludovika Energy, s.r.o.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
SaS navrhuje vyšetrovaciu komisiu k atentátu, ministerstvo vnútra to nevylúčilo

SaS navrhuje vyšetrovaciu komisiu k atentátu, ministerstvo vnútra to nevylúčilo

DNES - 12:42Domáce

Opozičná SaS navrhuje vznik medzinárodnej vyšetrovacej komisie k atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) so zástupcami koalície aj opozície.

Polícia začala v súvislosti s nehodou na D1 pri Hornej Strede trestné stíhanie

Polícia začala v súvislosti s nehodou na D1 pri Hornej Strede trestné stíhanie

DNES - 9:57Domáce

V súvislosti s pondelkovou tragickou dopravnou nehodou na diaľnici D1 začal novomestský policajný vyšetrovateľ trestné stíhanie za prečin usmrtenia v súbehu s prečinom ublíženia na zdraví.

Polícia pátra po nezvestnej 33 ročnej žene

Polícia pátra po nezvestnej 33 ročnej žene

DNES - 8:41Domáce

33 ročná Hana v nedeľu (26.05.2024) odišla z rezortu Hrebienok vo Vysokých Tatrách, v Smokovci pár minút po 23-tej hodine na prechádzku, no späť sa už nevrátila.

Prezidentka vyjadrila sústrasť rodinám hasičov, ktorí zahynuli pri nehode na D1

Prezidentka vyjadrila sústrasť rodinám hasičov, ktorí zahynuli pri nehode na D1

DNES - 7:58Domáce

Prezidentka SR Zuzana Čaputová vyjadrila sústrasť rodinám hasičov, ktorí zahynuli pri pondelkovej (27. 5.) nehode na diaľnici D1.

Blanár: Slovensko na darcovskej konferencii dalo pre Sýriu 2,6 milióna eur

Blanár: Slovensko na darcovskej konferencii dalo pre Sýriu 2,6 milióna eur

VČERA - 21:37Domáce

Šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár večer potvrdil, že Slovensko v rámci ôsmeho ročníka bruselskej konferencie na tému "Podpora budúcnosti Sýrie a okolitého regiónu" prispelo ako darca sumou 2,6 milióna eur.