• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 28.9.2023Meniny má Václav
16°Bratislava

Sedenie alebo státie? Pomáhajú stoly na státie skutočne schudnúť?

  • 19:08 21.03.2019
  • Bratislava
Sedenie alebo státie? Pomáhajú stoly na státie skutočne schudnúť?

Nový výskum sa pozrel na účinky polohovateľných stolov na stratu hmotnosti.

Choroby srdca, rakovina, diabetes typu 2, obezita a predčasná smrť sú len niektoré z nepriaznivých účinkov spojených so sedavým životným štýlom. Nedávna štúdia zistila, že nadmerné sedenie môže byť zodpovedné za viac ako 430 000 úmrtí.

Dlhé sedenie môže narušiť schopnosť tela metabolizovať tuk a regulovať krvný tlak a hladinu cukru v krvi. Niektoré štúdie naznačujú, že jednoduché státie namiesto sedenia by mohlo pomôcť v boji proti niektorým z týchto nepriaznivých účinkov.

Ďalšie štúdie naznačujú, že konkrétne stoly na sedenie povzbudzujú ľudí, aby sa viac hýbali a následne spálili viac kalórií. Mnoho ľudí verí, že tento inovatívny typ nábytku, ktorý má väčšina moderných kancelárií, môže pomôcť s chudnutím.

Nová štúdia, ktorá hodnotila predchádzajúce výskumy, však tieto názory spochybňuje. April Chambersová, odborná asistentka bioinžinierstva na univerzite v Pittsburghu v Pensylvánii, viedla prieskum 53 štúdií, ktoré skúmali výhody stolov na státie.

Stoly na státie nepomáhajú pri chudnutí

Z 53 štúdií zahrnutých do prieskumu bolo 47 experimentálnych pokusov. Štúdie celkovo skúmali od 6 do 231 účastníkov po obdobie do jedného roka.

Chambersová skúmala účinky stolov na státie v šiestich parametroch: "správanie (napríklad čas sedenia a státia), fyziologických, psychologických, pracovné výkony, nepohodlie a držanie tela."

"Štúdia zistila len minimálne vplyvy na ktorýkoľvek zo šiestich parametrov, najsilnejšie sú zmeny v správaní a nepohodlí," uvádza spoluautorka štúdie Nancy A. Baker z Tufts University v Medforde. Inými slovami, ľudia, ktorí používali stoly na státie, skutočne strávili menej času sedením a viac času státím, než tí, ktorí používali bežné stoly.

Ľudia, ktorí pri stoloch stáli, tiež uviedli, že sa cítia pohodlnejšie v práci. Na druhej strane však tieto stoly boli najmenej efektívne pre produktivitu práce.

Pokiaľ ide o fyziologické účinky, hodnotitelia uvádzajú, že stoly na státie nemali významný vplyv na obezitu, aj keď sa väčšina štúdií zameriavala práve na tieto účinky. Výskumníci však našli aj niektoré menšie prospešné účinky, ale zdôrazňujú skutočnosť, že chudnutie nebolo jedným z nich. Ako uviedla Chambersová:

"Existujú zdravotné prínosy použitia stolov na státie, ako je napríklad malé zníženie krvného tlaku alebo úľava od bolesti chrbta, ale ľudia jednoducho nespália dostatok kalórií, aby s týmito zariadeniami schudli."

Stále však prinášajú menšie benefity

Vedúca výskumníčka však poznamenáva, že by sme nemali v dôsledku týchto zistení prestať tieto stoly používať:

"Aj keď sú to mierne prínosy, niektoré populácie môžu mať veľký úžitok aj z malej zmeny v ich zdraví. Aby sme dosiahli pozitívne výsledky so stolmi na sedenie, potrebujeme lepšie pochopiť, ako ich správne používať; ako každý iný nástroj, musíte ho používať správne, aby ste z neho mohli mať plný úžitok."

Konkrétne je potrebný ďalší výskum na nastavenie pracoviska a dávkovanie státia a sedenia: Ako uvádza Chambersová:

"Myslím si, že správne používanie sa bude líšiť od človeka k človeku, a keďže zbierame viac výskumov, budeme schopní lepšie navrhnúť dávkovanie pre rôznych pracovníkov."

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, sciencedirect.com, ajpmonline.org, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Jogurt pomáha proti nepríjemnému dychu po jedení cesnaku

Jogurt pomáha proti nepríjemnému dychu po jedení cesnaku

19:08 25.09.2023Zdravie

Na obmedzenie cesnakového zápachu z úst pomáha zjesť niekoľko lyžičiek jogurtu krátko po konzumácii cesnakového jedla.

Týchto 5 potravín nebudete chcieť viac jesť, keď zistite, čo sa v nich nachádza

Týchto 5 potravín nebudete chcieť viac jesť, keď zistite, čo sa v nich nachádza

20:03 24.09.2023Zdravie

Mnohým ľuďom sa pri týchto zisteniach obracal žalúdok.

Páchne vám z úst ako po skazených vajciach? Na tento problém si dajte pozor!

Páchne vám z úst ako po skazených vajciach? Na tento problém si dajte pozor!

6:47 22.09.2023Zdravie

Pach ako po skazených vajciach poskytuje detailný prehľad o zdraví vašich čriev. Čo robiť, ak sa s ním stretnete?

Burčiak má priaznivé účinky, denná dávka by však nemala prekročiť 3 deci

Burčiak má priaznivé účinky, denná dávka by však nemala prekročiť 3 deci

8:06 21.09.2023Zdravie

Kvalitný burčiak obsahuje aj množstvo zdraviu prospešných látok. Denná dávka by však nemala byť vyššia ako tri decilitre.

Sezónne depresie sa najviac prejavujú na jar a jeseň. Ako vyzerá prevencia?

Sezónne depresie sa najviac prejavujú na jar a jeseň. Ako vyzerá prevencia?

7:55 21.09.2023Zdravie

Liga za duševné zdravie v rámci prevencie odporúča okrem iného pohyb na čerstvom vzduchu, zdravú stravu či pravidelný spánok.