EuroCommerce zažalovala SR v Bruseli za novú daň z maloobchodu
- 14:30 04.02.2019
- Brusel

Organizácia EuroCommerce v pondelok oznámila, že podala dve sťažnosti Európskej komisii (EK) zamerané na novú daň z maloobchodu zavedenú v Slovenskej republike, ktorá vstúpila do platnosti 1. januára tohto roka.
EuroCommerce, stavovská organizácia so sídlom v Bruseli, ktorá zastupuje národné federácie a spoločnosti v sektore maloobchodu, veľkoobchodu a medzinárodného obchodu z 31 európskych krajín, na svojej stránke upozornila, že Zákon o dani z príjmov č. 595/2003 zavádza daň, ktorá sa vzťahuje iba na zahraničné spoločnosti pôsobiace v krajine. EuroCommerce vo svojej správe pripomenula, že novú daň z maloobchodu od zahraničných spoločností vyžaduje, aby zaplatili 2,5 % zo svojho čistého obratu, pričom vláda SR očakáva, že toto opatrenie prinesie do štátnej pokladnice 87 miliónov eur.
Sťažnosti EuroCommerce sú založené na názore, že táto daň je nezlučiteľná s právom EÚ v dvoch bodoch.
V prvom rade nezaťažením maloobchodných reťazcov vlastnených subjektmi Slovenskej republiky zavedenie novej dane predstavuje protiprávnu štátnu pomoc, ktorá sa podobá maloobchodným daniam navrhovaným predtým v Poľsku a Maďarsku. Tieto EK označila za nelegálnu.
Po druhé, ako upozornila EuroCommerce, diskriminačná povaha tejto dane porušuje jasnú zásadu slobody pre podniky usadzovať sa v iných členských krajinách Únie, čo je jedným zo základov európskej legislatívy.
EuroCommerce zastupuje v sektore maloobchodu okolo 5,5 milióna spoločností, z ktorých 99 % tvoria malé a stredné podniky. Organizácia zohráva v európskom hospodárstve jedinečnú úlohu prepojenia medzi výrobcami a vyše 500 miliónmi spotrebiteľov v celej EÚ.

Bratislavské letisko vlani hospodárilo so ziskom takmer 2,5 milióna eur
Letisko M. R. Štefánika v Bratislave skončilo vlaňajší rok v zisku takmer 2,5 milióna eur.

Matovič kritizoval návrh Tomáša na zvýšenie dôchodkov rodičom za výchovu detí
Zrušený rodičovský dôchodok chce minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš nahradiť novelou zákona o sociálnom poistení, ktorá má tento výpadok kompenzovať.

SaS: Vláda by nemala zasahovať do druhého piliera a otvárať ho
Druhý pilier nemá byť zdrojom peňazí potrebných pre konsolidáciu.

Tomáš: Od roku 2026 by sa nemuseli rodičom starajúcim sa o deti znižovať dôchodky
Obdobie, keď sa jeden z rodičov staral o dieťa na materskej, respektíve rodičovskej dovolenke, by sa malo započítavať do dôchodku.

Generálny riaditeľ ŽSR Alexander Sako sa vzdal funkcie
Generálny riaditeľ Železníc Slovenskej republiky Alexander Sako sa vzdal svojej funkcie.