• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 17.6.2024Meniny má Adolf
15°Bratislava

Kaliská: Fibrilácia predsiení je liečiteľná, ak sa odhalí včas

  • 19:19 20.11.2018
  • Bratislava
Kaliská: Fibrilácia predsiení je liečiteľná, ak sa odhalí včas

Nepravidelný srdcový rytmus môže spôsobovať vznik krvných zrazenín.

Lekári upozorňujú na výrazne stúpajúci trend ochorenia fibrilácie predsiení. Vyplýva to z novej správy Asociácie fibrilácie predsiení vydanej pri príležitosti svetového týždňa povedomia o tejto chorobe. Podľa nej patrí fibrilácia predsiení medzi najvýraznejšie zdravotné problémy sveta.

Fibrilácia predsiení je najčastejšia srdcová arytmia a môže to byť invalidizujúce ochorenie s komplikáciami ohrozujúcimi život. Jej výskyt v Európe aj na Slovensku stále rastie. U nás za desať rokov počet pacientov stúpol o 32 percent. Je to komplikovaná choroba, ale dobre liečiteľná, ak sa odhalí včas,“ uviedla predsedníčka Slovenskej asociácie srdcových arytmií Gabriela Kaliská.

Fibrilácia predsiení je charakteristická nepravidelným a často rýchlym srdcovým rytmom, ktorý vedie k nekoordinovaným sťahom dvoch srdcových predsiení. Nepravidelný srdcový rytmus môže spôsobovať vznik krvných zrazenín, pretože krv sa môže pred jej prečerpaním do mozgu hromadiť v srdci. Pacient je tak vystavený riziku vzniku cievnej mozgovej príhody spojenej s fibriláciou predsiení.

Toto ochorenie je nebezpečné najmä v tom, že takmer 30 percent pacientov nepociťuje žiadne príznaky. Je to však progresívne ochorenie, ktoré sa u jedného z piatich postihnutých v priebehu roka zmení z chvíľkovej na stálu fibriláciu predsiení. Pre jej vznik je viac rizikových faktorov - obezita, cukrovka, alkohol, srdcové zlyhania, dôsledky fajčenia aj vysoký vek, pričom u ľudí nad 65 rokov ich má osem z desiatich.

Aj na Slovensku rastie počet ľudí, ktorým bola diagnostikovaná fibrilácia predsiení. S vekom stúpa ich výskyt, ale liečime aj oveľa mladších. Vlani podľa Národného centra zdravotníckych informácií malo fibriláciu 120.340 ľudí. Z toho 22- až 44-ročných bolo 17.433. Až 20 percent pacientov s cievnou mozgovou príhodou malo zistenú fibriláciu predsiení. Je to všeobecne menej známa choroba na rozdiel od infarktu. Dá sa zistiť pravidelným meraním pulzu a každá návšteva u všeobecného lekára by mala byť s jeho odmeraním. Aby sme fibriláciu predsiení mohli liečiť liekmi alebo katétrovou abláciou či operačne, musíme mať EKG vyšetrenie,“ konštatoval prezident Slovenskej kardiologickej spoločnosti Peter Hlivák.

Typické príznaky fibrilácie predsiení sú búšenie srdca, nepravidelný rytmus, slabosť, únava alebo dýchavičnosť, neprejavia sa však u každého pacienta. Lekár zistí diagnózu, až keď utrpí cievnu mozgovú príhodu.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Prívalový dážď spôsobil v Nitre pohromu, zaplavil aj časť kúpaliska

Prívalový dážď spôsobil v Nitre pohromu, zaplavil aj časť kúpaliska

VČERA - 16:45Domáce

Prívalový dážď, ktorý v noci zo soboty na nedeľu zasiahol Nitru, spôsobil po nedávnych záplavách ďalšie problémy.

Prezident chce navštíviť všetky susediace štáty, vrátane Ukrajiny

Prezident chce navštíviť všetky susediace štáty, vrátane Ukrajiny

VČERA - 15:39Domáce

Prezident SR Peter Pellegrini sa chystá postupne navštíviť všetky susediace štáty, vrátane Ukrajiny.

SHMÚ upozorňuje na výraznú zmenu počasia od budúceho týždňa

SHMÚ upozorňuje na výraznú zmenu počasia od budúceho týždňa

VČERA - 15:29Domáce

Do našej oblasti bude prúdiť tropický vzduch.

Blanár: Mierové rokovania o Ukrajine by mali pokračovať aj za účasti Ruska

Blanár: Mierové rokovania o Ukrajine by mali pokračovať aj za účasti Ruska

VČERA - 15:03Domáce

Mierový summit o Ukrajine vo Švajčiarsku je výnimočný, pretože sa na ňom zúčastňujú predstavitelia na najvyššej úrovni, uviedol v nedeľu slovenský minister zahraničných vecí Juraj Blanár.

Prezident by sa chcel v septembri prihovoriť poslancom parlamentu

Prezident by sa chcel v septembri prihovoriť poslancom parlamentu

VČERA - 13:59Domáce

Prezident SR Peter Pellegrini by sa chcel v septembri prihovoriť poslancom Národnej rady SR.