• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 28.5.2024Meniny má Viliam
21°Bratislava

V Bratislave budú jazdiť nové jednosmerné električky

  • 6:24 03.08.2013
  • BRATISLAVA
V Bratislave budú jazdiť nové jednosmerné električky

Dopravný podnik Bratislava podpísal so spoločnosťou Škoda Transportation zmluvu na dodávku pätnástich jednosmerných električiek typu 29 T v celkovej hodnote 36,75 milióna eur.

Podpisom poslednej zmluvy tak Dopravný podnik ukončil tri tendre, na nákup jednosmerných a obojsmerných električiek i nových trolejbusov.

Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Dopravného podniku Bratislava Agáta Staneková.

Súčasťou tendra na nákup jednosmerných električiek je aj opcia na dodávku ďalších pätnástich električiek a opcia na údržbu vozidiel na 15 rokov. Nové električky sa v bratislavských uliciach objavia do roku 2015.

Jednosmerné päťčlánkové električky 29 T majú kapacitu 241 cestujúcich, z toho 69 miest je na sedenie, jazdiť budú môcť maximálnou rýchlosťou 65 kilometrov za hodinu. Nové električky sú kompletne vybavené klimatizáciou pre cestujúcich i pre vodiča.

Bezpečnosť cestujúcich bude monitorovať šesť vonkajších a šesť vnútorných kamier. V električkách nechýba prehľadný audiovizuálny a informačný systém i hlasové zariadenie pre komunikáciu medzi vodičom a nevidiacimi cestujúcimi.

Ľuďom so zníženou pohyblivosťou uľahčí nastupovanie do nových električiek výklopná plošina a takmer celá električka je nízkopodlažná. „Je to veľmi dobrá správa pre cestujúcu verejnosť v našom meste. Aj v Bratislave sa bude konečne cestovať modernými a kvalitnými električkami, ktoré spĺňajú najvyššie štandardy,“ povedal generálny riaditeľ Dopravného podniku Bratislava Ľubomír Belfi.

Podpisom zmluvy na jednosmerné električky ukončil Dopravný podnik tri tendre na obnovu vozidlového parku, spolu s nimi pribudne v Bratislave aj 15 obojsmerných električiek a 80 nových trolejbusov. „Podpisom tejto zmluvy sme ukončili tri veľké obstarávania na nákup nových vozidiel primárne z prostriedkov Európskej únie a hlavné mesto Bratislava tak získa nové jednosmerné a obojsmerné električky i nové trolejbusy. S využitím opcie príde k radikálnej obnove prestarnutého vozového parku MHD v Bratislave, ktorá by napríklad v prípade trolejbusov mala dosiahnuť takmer 100-percentnú obnovu a v prípade električiek približne polovicu vozoparku,“ povedal Belfi. Na financovaní nákupu nových vozidiel sa až vo výške takmer 85 percent podieľa Európska únia v rámci Operačného programu Doprava, ktorého riadiacim orgánom u nás je Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR.

Jednosmerné a obojsmerné električky dodá do Bratislavy spoločnosť Škoda Transportation, ktorá vzišla z tendra vyhláseného vlani v novembri. Spolu s električkami vlani vyhlásil Dopravný podnik aj tender na nákup nových trolejbusov, ten však nariadil zrušiť Úrad pre verejné obstarávanie pre neproporcionálne nastavenie váhových kritérií. Dodávateľ 30 sólových a 50 kĺbových trolejbusov preto vzišiel až z opakovaného tendra, je ním spoločnosť Škoda Electric.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Polícia začala v súvislosti s nehodou na D1 pri Hornej Strede trestné stíhanie

Polícia začala v súvislosti s nehodou na D1 pri Hornej Strede trestné stíhanie

DNES - 9:57Domáce

V súvislosti s pondelkovou tragickou dopravnou nehodou na diaľnici D1 začal novomestský policajný vyšetrovateľ trestné stíhanie za prečin usmrtenia v súbehu s prečinom ublíženia na zdraví.

Polícia pátra po nezvestnej 33 ročnej žene

Polícia pátra po nezvestnej 33 ročnej žene

DNES - 8:41Domáce

33 ročná Hana v nedeľu (26.05.2024) odišla z rezortu Hrebienok vo Vysokých Tatrách, v Smokovci pár minút po 23-tej hodine na prechádzku, no späť sa už nevrátila.

Prezidentka vyjadrila sústrasť rodinám hasičov, ktorí zahynuli pri nehode na D1

Prezidentka vyjadrila sústrasť rodinám hasičov, ktorí zahynuli pri nehode na D1

DNES - 7:58Domáce

Prezidentka SR Zuzana Čaputová vyjadrila sústrasť rodinám hasičov, ktorí zahynuli pri pondelkovej (27. 5.) nehode na diaľnici D1.

Blanár: Slovensko na darcovskej konferencii dalo pre Sýriu 2,6 milióna eur

Blanár: Slovensko na darcovskej konferencii dalo pre Sýriu 2,6 milióna eur

VČERA - 21:37Domáce

Šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár večer potvrdil, že Slovensko v rámci ôsmeho ročníka bruselskej konferencie na tému "Podpora budúcnosti Sýrie a okolitého regiónu" prispelo ako darca sumou 2,6 milióna eur.

Prieskum: Voľby by v máji vyhral Smer-SD, nasledovali by PS a Hlas-SD

Prieskum: Voľby by v máji vyhral Smer-SD, nasledovali by PS a Hlas-SD

VČERA - 19:49Domáce

Voľby do Národnej rady (NR) SR by v máji vyhrala strana Smer-SD so ziskom 21,8 percenta hlasov.