• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 27.7.2024Meniny má Božena
29°Bratislava

Záujem o daňové raje na Slovensku je najväčší za päť rokov

  • 11:26 11.02.2013
  • BRATISLAVA
Záujem o daňové raje na Slovensku je najväčší za päť rokov

Záujem slovenských podnikateľov o daňovú optimalizáciu a zaistenie anonymného vlastníctva prostredníctvom zahraničných firiem bol v minulom roku najväčší za posledných päť rokov.

Počet slovenských spoločností, ktoré majú vlastníka so sídlom v daňovom raji, na konci roku 2012 presiahol 3 600 a medziročne sa zvýšil o 17,8 %.

Z daňového raja je kontrolovaných 1,78 % firiem registrovaných na Slovensku.

Vyplýva to z analýzy poradenskej spoločnosti Bisnode Slovensko, ktorá informácie čerpá výhradne z verejne dostupných zdrojov.

Najväčší záujem firmy v minulom roku pritom prejavili o Cyprus a Seychely. "Celý minulý rok sa na Slovensku niesol v duchu výrazného záujmu podnikateľov o daňovú optimalizáciu a zaistenie anonymného vlastníctva prostredníctvom zahraničných firiem. Záujem o presun sídla do daňového raja bol najväčší za posledných päť rokov, kedy Bisnode tieto štatistiky detailne sleduje. Zatiaľ čo v roku 2011 sa počet firiem s vlastníkom z daňového raje zvýšil o 263, v roku 2012 išlo o 551, čo predstavuje medziročný nárast o 109 %,“ hovorí analytička Bisnode Petra Štěpánová s tým, že najviac sa zvyšoval počet firiem s majiteľom z Cypru a Seychel.

K najobľúbenejším daňovým rajom dlhodobo patria európske destinácie, a to Holandsko, s veľkým odstupom nasledované Cyprom. Zatiaľ čo obľuba Cypru v posledných rokoch prudko stúpa, počet spoločností ovládaných z Holandska od roku 2010 rastie iba mierne. "Cyprus a Seychely sa medzi českými a slovenskými podnikateľmi v poslednom období stávajú jednoznačnými favoritmi medzi daňovými rajmi,“ uviedla Petra Štěpánová. Zároveň dodala, že Cyprus sa spravidla využíva k daňovej optimalizácii, zatiaľ čo Seychely k zaisteniu anonymity.

Počet českých spoločností, ktoré majú vlastníka so sídlom v daňovom raji, ku koncu minulého roka presiahol 12 500 a medziročne sa zvýšil o 3,8 %. Z daňového raja je tak aktuálne kontrolovaných 3,43 percenta firiem registrovaných v Česku. Vyplýva to z údajov, ktoré v pondelok zverejnila Česká kapitálová a informačná agentúra (ČEKIA), ktorá je členom nadnárodnej skupiny Bisnode.

Spoločnosť Bisnode Slovensko, s.r.o. sa zaoberá zberom informácií o významných slovenských spoločnostiach, ich spracovaním do jednotnej štruktúry a následným vydávaním týchto firemných profilov vo forme internetovej databázy. Spoločnosť Bisnode bola založená v roku 1989 a má viac ako 3 000 zamestnancov v 17 európskych krajinách.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Podiel hotovosti a vkladov na finančnom majetku Slovákov klesol pod 50%

Podiel hotovosti a vkladov na finančnom majetku Slovákov klesol pod 50%

DNES - 9:45Ekonomické

Pomer hotovosti a bankových vkladov na celkovom finančnom majetku slovenských domácností sa v minulom roku dostal pod hranicu 50 %.

Od januára evidovalo bratislavské letisko šesť stretov lietadiel s vtákmi

Od januára evidovalo bratislavské letisko šesť stretov lietadiel s vtákmi

DNES - 9:02Ekonomické

Od januára do konca júna bratislavské letisko evidovalo šesť stretov lietadiel s vtákmi z celkovo 12.519 odletov.

Kaufland sťahuje z predaja nebezpečnú potravinu

Kaufland sťahuje z predaja nebezpečnú potravinu

VČERA - 20:28Ekonomické

Zákazníci produkt nesmú konzumovať.

SAMO odmieta argumenty SNS na prijatie zákona na zdanenie obchodných reťazcov

SAMO odmieta argumenty SNS na prijatie zákona na zdanenie obchodných reťazcov

VČERA - 18:12Ekonomické

Slovenská národná strana sa v stredu verejne obrátila na ministra pôdohospodárstva Richarda Takáča s výzvou, aby predložil zákon na zdanenie obchodných reťazcov.

Zastavenie dodávok ropy od Lukoilu môže mierne destabilizovať trh, tvrdí analytik

Zastavenie dodávok ropy od Lukoilu môže mierne destabilizovať trh, tvrdí analytik

VČERA - 13:52Ekonomické

Zastavenie dodávok ropy od ruskej spoločnosti Lukoil môže mierne destabilizovať trh s palivami a stáť za vyššími cenami napriek pozitívnemu vývoju na trhu s ropou.