Slovenský veľvyslanec v Moskve príde na Slovensko bezodkladne
- 12:44 29.03.2018
- Moskva/Bratislava

O povolaní Priputena na konzultácie pre kauzu otráveného ruského agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéry v Spojenom kráľovstve v stredu (28.3.) informoval minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD).
Slovenský veľvyslanec v Moskve Peter Priputen sa na Slovensko vráti bezodkladne. Pre TASR to povedal hovorca rezortu diplomacie Peter Susko.
„Notifikáciu sme veľvyslancovi doručili bezodkladne. Doba jeho zotrvania na Slovensku zatiaľ nebola špecifikovaná,“ spresnil Susko. Lajčák v stredu zdôraznil, že povolanie veľvyslanca je vážny diplomatický akt, ktorý Slovensko smerom k Rusku za 25 rokov neurobilo.
Doteraz sa 19 krajín Európskej únie rozhodlo vypovedať ruských diplomatov alebo deklarovalo, že to urobí. Deväť krajín Únie, vrátane Slovenska, zatiaľ takýto krok neurobilo, respektíve oznámili, že takýto krok robiť nebudú. Prezident Andrej Kiska ešte v utorok (27.3.) žiadal v súvislosti s kauzou jasný postoj Slovenska.
Lajčák zdôrazňuje, že Slovensko vyjadruje plnú solidaritu so Spojeným kráľovstvom, ktoré vníma ako nášho strategického spojenca a partnera. Slovensko tiež podľa neho jednoznačne odsúdilo útok chemickou látkou na Sergeja Skripaľa a jeho dcéru „ako neakceptovateľné porušenie medzinárodných dohôd a vyzvali sme Moskvu, aby plne spolupracovala a vyvrátila podozrenia, že stojí za týmto útokom“.

EÚ poskytne Rádiu Slobodná Európa 5,5 milióna eur
Európska únia v utorok schválila mimoriadnu finančnú podporu 5,5 miliónov eur pre Rádio Slobodná Európa/Rádio Sloboda.

Rubio očakáva, že Rusko Ukrajine čoskoro predloží podmienky prímeria
Minister zahraničných vecí USA Marco Rubio očakáva, že Rusko Ukrajine predloží široký náčrt podmienok prímeria, ktoré Washingtonu umožnia zhodnotiť, či Moskva skutočne chce uzavrieť mier.

Meloniová: Pápež potvrdil ochotu Vatikánu hostiť mierové rokovania
Pápež Lev XIV. potvrdil ochotu Vatikánu hostiť mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom, uviedla v utorok talianska premiérka Giorgia Meloniová.

Ukrajina vyšetruje kontroverznú brigádu vycvičenú vo Francúzsku
Ukrajinská armáda v utorok spustila vyšetrovanie jednej zo svojich brigád, ktorú trénovali francúzske ozbrojené sily.

Kallasová: EÚ prehodnotí asociačnú dohodu s Izraelom
Šéfka zahraničnej politiky Európskej únie Kaja Kallasová v utorok vyhlásila, že dvadsaťsedmička prehodnotí asociačnú dohodu s Izraelom. Spôsobila to „katastrofická“ situácia v Pásme Gazy.