Slováci pri spolupráci s inými krajinami preferujú ekonomickú výhodnosť

Prieskum ukázal, s ktorými krajinami by sme mali mať podľa opýtaných Slovákov najbližšie vzťahy.
V názoroch verejnosti na to, s ktorými krajinami by malo Slovensko spolupracovať dominuje pragmatické ekonomické uvažovanie. Ukázal to výskum Inštitútu pre verejné otázky (IVO), v ktorom viac ako polovica respondentov (55 %) označila za rozhodujúcu okolnosť výhodnosť ekonomickej spolupráce.
Vo výskume zo septembra 2017 sa ľudia vyjadrovali k trom dôležitým okolnostiam medzinárodnej spolupráce. Za ekonomickou výhodnosťou nasledujú s menším odstupom (47 %) spoločne zdieľané hodnoty. Iba tretina verejnosti (34 %) považuje za rozhodujúce, aby Slovensko spoluprácu nadväzovalo na základe jazykovej a etnickej blízkosti.
Ekonomická spolupráca je pritom najvyššou prioritou pre prívržencov väčšiny politických strán s výnimkou prívržencov ĽSNS, ktorí na prvom mieste zdôraznili príbuznosť hodnôt a princípov. Najvýraznejšími zástancami ekonomickej výhodnosti spolupráce sú voliči strán OĽaNO (71 %), Most-Híd (69 %), ktorí najviac akcentujú aj dôležitosť spolupráce na základe vyznávaných hodnôt a princípov (59 % a 62 %).
Pri uvažovaní o širšom kontexte zahraničnopolitických orientácií verejnosti sa IVO oprelo o výskum Globsec Policy Institute z februára 2016. Tu v odpovedi na otázku, s ktorými krajinami by malo mať Slovensko najbližšie vzťahy až dve tretiny respondentov uviedlo Česko. S väčším odstupom nasledovali tri susedné štáty Rakúsko, Poľsko, Maďarsko a v približne rovnakej miere Nemecko ale aj Rusko.
Z pohľadu inštitútu je pritom pozoruhodné najmä priaznivé postavenie Maďarska a Ruska. „Ak bolo Maďarsko ešte pred 10 až 15 rokmi slovenskou verejnosťou vnímané ako zdroj možného ohrozenia, dnes to už neplatí,“ konštatuje IVO. Zlepšenie postojov spája najmä s ústupom protimaďarského nacionalizmu, ktorý sprevádzal vznik a prvé roky existencie samostatnej Slovenskej republiky.
Pomerne silné umiestnenie Ruska nie je pre IVO prekvapením. V spomínanom výskume ho ako krajinu, s ktorou by malo mať Slovensko blízke vzťahy uviedlo 29 percent respondentov, čo je podstatne viac než v prípade USA, ktoré sú transatlantickým spojencom Slovenska. „Proruský sentiment opakovane konštatujú viaceré výskumy,“ pripomína IVO.
Výsledky výskumov o geopolitických a civilizačných preferenciách verejnosti dokumentujú, že pre slovenských občanov je najlákavejšia predstava, že by Slovensko stálo niekde uprostred medzi Západom a Východom, čo signalizuje prežívanie mýtu o „zlatej strednej ceste“. Túto alternatívu by v roku 2017 podporilo 42 percent respondentov, Západ preferovalo 21 percent respondentov, Východ 9 percent respondentov, uvádza IVO.
„Zistenia naznačujú, že máme dočinenia väčšmi s kultúrnym kódom než s politickým uprednostňovaním súčasného putinovského Ruska, väčšmi s pretrvávajúcim naratívom o 'silnom dubisku', ku ktorému sa 'malý slovenský brat môže primknúť', než s preferenciou spolupráce založenou na ekonomickej výhodnosti,“ zhodnotil inštitút.

Chemický ústav SAV reagoval na Kotlárov článok publikovaný v predátorskom časopise
Tvrdenia v článku o mRNA vakcínach proti covidu, ktorého spoluautorom je splnomocnenec vlády SR pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie ochorenia COVID-19 Peter Kotlár, sú nepodložené.

Na Slovensku bolo na základe vydaných výnimiek usmrtených 11 medveďov
Na Slovensku bolo zatiaľ na základe vydaných výnimiek usmrtených 11 medveďov hnedých.

Raši: Spoločnosť sa rok po atentáte na premiéra neupokojila
Spoločnosť sa rok po atentáte na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) neupokojila, no možno ešte viac polarizovala.

Bezpečnostná rada sa bude zaoberať aj hrozbou útoku na verejného činiteľa
Vo štvrtok sa uskutoční mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady SR. Jej začiatok je naplánovaný na 9.00 h.

Šimečka: Najviac šíri nenávisť a polarizuje premiér
Líder opozičného hnutia PS a poslanec Národnej rady SR Michal Šimečka mieni, že najviac šíri nenávisť a polarizuje premiér Robert Fico. Odkázal mu to v otvorenom liste.