Fico: Ak neurobíme chyby, môžeme byť dôležitou krajinou tranzitu z Číny do Európy
- 6:58 28.11.2017
- Budapešť

Ak Slovensko neurobí politické chyby, môže sa stať dôležitou krajinou pre tranzit z Číny do Európy.
Predseda slovenskej vlády Robert Fico to vyhlásil v pondelok v Budapešti po bilaterálnej schôdzke s čínskym premiérom Li Kche-čchiangom. Schôdzka sa konala po šiestom summite vlád 16 krajín strednej a východnej Európy (SVE16) a Číny.
„Ja som dnes využil to krátke stretnutie na to, aby som dohodol termín návštevy v Číne. Verím..., že prelom februára a marca je termín, keď budem môcť na najvyššej úrovni navštíviť Čínu a dotiahnuť množstvo projektov do konca,“ povedal Fico slovenským novinárom.
„Opätovne som zdôraznil najmä potrebu spolupráce v oblasti dopravy, pretože ak nezaspíme, ak neurobíme zásadné politické chyby v nejakých vyhláseniach, tak Slovensko môže byť mimoriadne dôležitou krajinou v tranzite z Číny do Európy,“ dodal. Takýto tranzit by mohol podľa jeho slov významne pomôcť prekladiskám, hlavne však pomôže slovenským nákladným prepravcom.
„Financovanie v rámci takzvaného Junckerovho plánu je veľmi komplikované a možno Čína je pripravená investovať do spoločných projektov rýchlejšie ako Európa. Preto spolupráca Srbska, Maďarska a Číny musí byť pre nás príkladom,“ reagoval slovenský premiér na otázku TASR, či v otázke železničnej prepravy tovaru Maďarsko nepredbehne Slovensko už rozbehnutým projektom modernizácie trate Budapešť - Belehrad.
Maďarský premiér Viktor Orbán totiž na obchodnom fóre konanom pri príležitosti tohto summitu oznámil, že ešte v pondelok zverejnia v maďarskom úradnom vestníku tender na obnovu uvedenej železničnej trate, ktorú financuje Čína.
„Ale ja vidím iné možnosti a budem stále opakovať, že pokiaľ môže byť Slovensko prekladiskom pre stovky, tisíce čínskych vlakov, ktoré sem prídu z Číny na prekladiská v Dobrej, Čiernej nad Tisou alebo v novom prekladisku, ktoré sa bude stavať v blízkosti košického letiska, tak to bude pre nás absolútna ekonomická výhra,“ uzavrel predseda vlády SR.
Predsedovia vlád Číny a Slovenska hovorili aj o spolupráci v oblasti energetiky.

Bratislavské letisko vlani hospodárilo so ziskom takmer 2,5 milióna eur
Letisko M. R. Štefánika v Bratislave skončilo vlaňajší rok v zisku takmer 2,5 milióna eur.

Matovič kritizoval návrh Tomáša na zvýšenie dôchodkov rodičom za výchovu detí
Zrušený rodičovský dôchodok chce minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš nahradiť novelou zákona o sociálnom poistení, ktorá má tento výpadok kompenzovať.

SaS: Vláda by nemala zasahovať do druhého piliera a otvárať ho
Druhý pilier nemá byť zdrojom peňazí potrebných pre konsolidáciu.

Tomáš: Od roku 2026 by sa nemuseli rodičom starajúcim sa o deti znižovať dôchodky
Obdobie, keď sa jeden z rodičov staral o dieťa na materskej, respektíve rodičovskej dovolenke, by sa malo započítavať do dôchodku.

Generálny riaditeľ ŽSR Alexander Sako sa vzdal funkcie
Generálny riaditeľ Železníc Slovenskej republiky Alexander Sako sa vzdal svojej funkcie.