Rozhodnutie o presídlení EMA a EBA je podľa eurokomisie prvým dôsledkom brexitu
- 16:06 21.11.2017
- Brusel

Otázka presídlenia oboch agentúr nie je súčasťou rokovaní o brexite, bola výlučne predmetom rozhovorov 27 členských štátov EÚ.
Európska komisia (EK) privítala, že sa podarilo dosiahnuť dohodu o premiestnení Európskej agentúry pre lieky (EMA) a Európskeho orgánu pre bankovníctvo (EBA). Ide o prvý dôsledok brexitu, pripomenula exekutíva EÚ po pondelňajšom hlasovaní ministrov 27 členských štátov EÚ o nových sídlach oboch agentúr.
Žrebovanie vo finálnych kolách hlasovania rozhodlo v prospech Amsterdamu v prípade EMA (na úkor Milána) a Paríža v prípade EBA (v neprospech Dublinu). Na priebeh hlasovania dozeralo Estónsko ako predsednícka krajina v Rade EÚ.
„Premiestnenie týchto dvoch agentúr je priamym dôsledkom – a prvým viditeľným efektom – rozhodnutia Spojeného kráľovstva vystúpiť z Európskej únie,“ uvádza sa v stanovisku EK pre médiá.
Podľa správy eurokomisie EMA a EBA predstavujú dva kľúčové regulačné orgány pre jednotný trh EÚ a sú nevyhnutné pre povoľovanie liekov a reguláciu bánk. Aj preto bolo treba zabezpečiť, aby aj po marci 2019 naďalej fungovali bez problémov a prerušení.
Komisia zdôraznila, že proces hlasovania bol založený na kritériách, ktoré stanovili predseda EK Jean-Claude Juncker a predseda Európskej rady Donald Tusk. Schválili ich aj hlavy štátov a vlád 27 členských štátov na júnovom summite EÚ.
Po oznámení výsledkov hlasovania eurokomisia musí pripraviť potrebné právne kroky a vypracovať legislatívne návrhy na zmenu zakladajúcich nariadení týchto dvoch agentúr. Nové zákonné návrhy budú zamerané výlučne na otázku premiestnenia EMA a EBA.
Komisia zdôraznila, že bude proces relokácie pozorne sledovať. V prípade potreby a v rámci svojich právomocí poskytne agentúram pomoc, pokiaľ ide o rozpočet EÚ, pravidlá verejného obstarávania a otázky týkajúce sa zamestnancov.
Otázka presídlenia oboch agentúr nie je súčasťou rokovaní o brexite, bola výlučne predmetom rozhovorov 27 členských štátov EÚ.

Rozsudok v prípade Pfizergate podľa analytika vytvára dôležitý precedens pre celú EÚ
Stredajšie rozhodnutie Súdneho dvora Európskej únie o pochybení Európskej komisie predstavuje dôležitý precedens pre celú EÚ.

Szijjártó vyzval EK na zverejnenie komunikácie Von der Leyenovej s Pfizerom
Podľa stredajšieho rozsudku EK pochybila, keď odmietla zverejniť textové správy medzi šéfkou EK a Albertom Bourlom.

Pápež navrhol sprostredkovanie rokovaní medzi krajinami vo vojne
Pápež Lev XIV v stredu ponúkol sprostredkovanie rokovaní medzi lídrami krajín, ktoré sú vo vojne. Podľa svojich slov vynaloží „všetko úsilie, aby tento mier presadil“.

Jadrové zbrane vám nepridajú na bezpečnosti, odkazuje Kremeľ Macronovi
Moskva v stredu kritizovala možnosť nasadenia francúzskych bojových lietadiel vyzbrojených jadrovými zbraňami v ostatných štátoch Európskej únie.

Sikorski: USA majú romániky s inými časťami sveta, ale s Európou sú v manželstve
USA majú romániky s inými časťami sveta, ale s Európou sú v manželstve. Vyhlásil to v stredu počas konferencie Impact v Poznani poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski.