UNICEF: Aj napriek pokroku má 180 miliónov detí horšie vyhliadky než ich rodičia
- 10:38 20.11.2017
- New York

Uvádza sa to v analýze detského fondu OSN (UNICEF) vypracovanej pri príležitosti pondelkového Svetového dňa detí.
Napriek celosvetovému pokroku žije jedno z 12 detí na celom svete v krajinách, kde ich vyhliadky sú v dnešných časoch horšie, než boli v prípade ich rodičov.
Podľa tejto analýzy žije 180 miliónov detí v 37 krajinách, kde pravdepodobnosť, že budú žiť v extrémnej chudobe, nebudú chodiť do školy alebo budú zabité násilným spôsobom, je väčšia, než boli vyhliadky detí žijúcich v týchto krajinách pred 20 rokmi.
Podľa vyhlásenia Laurencea Chandyho, riaditeľa sekcie UNICEF pre získavanie údajov, výskum a politiku, „je absurdnou skutočnosť, že zatiaľ čo posledná generácia zaznamenala obrovské a bezprecedentné zvýšenie životnej úrovne v prípade väčšiny detí na svete, zabudnutá menšina detí bola vylúčená z tohto progresu - a to bez vlastného zavinenia či zavinenia zo strany ich rodín.“
UNICEF si pripomína Svetový deň detí, ktorý je zároveň výročím prijatia Dohovoru o právach dieťaťa, a síce prostredníctvom iniciovania celosvetovej zmeny pre deti, organizovania významných udalostí a inými aktiváciami detí vo viac ako 130 krajinách.
„V čase rýchlych technologických zmien, ktoré vedú k obrovskému nárastu životnej úrovne, je zvrátené, že stovky miliónov detí čelia skutočnému poklesu životnej úrovne, a tým pádom majú tieto deti pocit nespravodlivosti a myslia si, že tí, ktorým bola zverená ich starostlivosť, zlyhali,“ povedal Chandy. „Niet divu, že majú pocit, že ich hlasy sú nevypočuté a ich budúcnosť neistá.“
Samostatný prieskum UNICEF medzi deťmi vo veku 9-18 rokov v 14 krajinách, ktorý bol zverejnený v pondelok, poukazuje na to, že deti sú hlboko znepokojené globálnymi problémami, ktoré postihujú ich osobne aj ich rovesníkov, vrátane násilia, terorizmu, konfliktov, klimatických zmien, nespravodlivého zaobchádzania s utečencami a migrantmi a chudoby.
Informácie do citovaného prieskumu poskytlo vyše 11.000 detí vo veku od 9 do 18 rokov v 14 štátoch. Vyjadrovali svoje obavy a postoje ku globálnym záležitostiam vrátane šikanovania, konfliktov, vojen, chudoby, terorizmu a násilia páchaného na deťoch.
Prieskum bol vykonaný v Brazílii, Indii, Japonsku, Keni, Malajzii, Mexiku, Holandsku, Novom Zélande, Nigérii, Egypte, Južnej Afrike, Turecku, Spojenom kráľovstve a Spojených štátoch.

Pápež navrhol sprostredkovanie rokovaní medzi krajinami vo vojne
Pápež Lev XIV v stredu ponúkol sprostredkovanie rokovaní medzi lídrami krajín, ktoré sú vo vojne. Podľa svojich slov vynaloží „všetko úsilie, aby tento mier presadil“.

Jadrové zbrane vám nepridajú na bezpečnosti, odkazuje Kremeľ Macronovi
Moskva v stredu kritizovala možnosť nasadenia francúzskych bojových lietadiel vyzbrojených jadrovými zbraňami v ostatných štátoch Európskej únie.

Sikorski: USA majú romániky s inými časťami sveta, ale s Európou sú v manželstve
USA majú romániky s inými časťami sveta, ale s Európou sú v manželstve. Vyhlásil to v stredu počas konferencie Impact v Poznani poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski.

Lipavský: Spojenci v NATO by mali opäť označiť Rusko za najvážnejšiu hrozbu
Český minister zahraničných vecí Jan Lipavský považuje za kľúčové, aby spojenci v Severoatlantickej aliancii znovu označili Rusko za najvážnejšiu priamu hrozbu pre euroatlantický priestor.

Súdny dvor EÚ: EK pochybila pri odmietnutí zverejniť správy v kauze Pfizergate
Európska komisia pochybila, keď odmietla zverejniť textové správy medzi predsedníčkou EK Ursulou von der Leyenovou a šéfom farmaceutickej spoločnosti Pfizer Albertom Bourlom.