Brexit bez dohody najviac zasiahne najchudobnejšie domácnosti
- 14:37 18.10.2017
- Londýn

Britské domácnosti už pociťujú dôsledky vlaňajšieho referenda, v ktorom hlasovali za vystúpenie svojej krajiny z Európskej únie (EÚ).
Oslabenie libry po Brexite naštartovalo infláciu. Rast platov sa spomaľuje a výrazne zaostáva za tempom zvyšovania spotrebiteľských cien. To najviac pociťujú práve najchudobnejšie vrstvy obyvateľstva.
Podľa aktuálnych štatistík priemerná mzda vo Veľkej Británii v období júl - august vzrástla o 2,1 % po revidovanom zvýšení o 2,2 % za tri mesiace do konca júla. Ale po úprave o infláciu mzdy v Británii od júna do konca augusta klesli o 0,4 %. To nie je dobrá správa pre domácnosti, ani pre ekonomiku.
A ak Spojené kráľovstvo nedosiahne do brexitu dohodu o voľnom obchode s EÚ, situácia britských domácností sa ešte zhorší.
Štúdia nadácie Resolution Foundation a spoločnosti UK Trade Policy Observatory (UKTPO) zistila, že negatívne dôsledky pre najchudobnejšie britské domácnosti budú o tretinu väčšie ako v prípade najbohatších. Domácnosti s nižším príjmom totiž väčšiu časť z neho minú na nákup základných položiek, ako sú potraviny, nápoje a odevy, ktoré po zavedení ciel zdražejú najstrmšie. Napríklad náklady na oblečenie by sa podľa štúdie mohli zvýšiť o 2,4 %, na mliečne výrobky o 8,1 % a na a mäsové výrobky o 5,8 %.
Priemerný ročný výdavok spotrebiteľov by preto mohol stúpnuť o 260 libier (327,15 eur) a viac ako 3 milióny rodín by zaznamenalo ročný nárast výdavkov až o 500 GBP alebo aj viac, uviedli vedci.
Životná úroveň domácností je už teraz pod tlakom, keďže spotrebitelia najviac pociťujú dôsledky referenda o brexite z júna 2016. Miera inflácie dosiahla v septembri 3 % a je najvyššia za takmer 5,5 roka.
Premiérka Theresa Mayová sa snaží dosiahnuť s EÚ dohodu o voľnom obchode, ktorá by zabránila zavedeniu ciel. Kabinet sa však pripravuje aj na prípadný neúspech. Rokovania totiž viaznu, keďže EÚ chce najskôr vyriešiť „rozvod“, až potom budúce vzťahy. Vláda v Londýne však Bruselu stále nepredložila svoj návrh na finančné vyrovnanie, ani plány na zabezpečenie práv expatriotov a režim na hraniciach s Írskom.
„Vláda Spojeného kráľovstva si musí uvedomiť, že odchod od rokovacieho stola bez dohody je najhorší možný výsledok,“ povedala Ilona Serwická z UKTPO. Odchod bez dohody by najviac zasiahol tie domácnosti, ktoré majú už teraz problémy zohnať dosť peňazí na potraviny.
(1 EUR = 0,89148 GBP)

Bratislavské letisko vlani hospodárilo so ziskom takmer 2,5 milióna eur
Letisko M. R. Štefánika v Bratislave skončilo vlaňajší rok v zisku takmer 2,5 milióna eur.

Matovič kritizoval návrh Tomáša na zvýšenie dôchodkov rodičom za výchovu detí
Zrušený rodičovský dôchodok chce minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš nahradiť novelou zákona o sociálnom poistení, ktorá má tento výpadok kompenzovať.

SaS: Vláda by nemala zasahovať do druhého piliera a otvárať ho
Druhý pilier nemá byť zdrojom peňazí potrebných pre konsolidáciu.

Tomáš: Od roku 2026 by sa nemuseli rodičom starajúcim sa o deti znižovať dôchodky
Obdobie, keď sa jeden z rodičov staral o dieťa na materskej, respektíve rodičovskej dovolenke, by sa malo započítavať do dôchodku.

Generálny riaditeľ ŽSR Alexander Sako sa vzdal funkcie
Generálny riaditeľ Železníc Slovenskej republiky Alexander Sako sa vzdal svojej funkcie.