NAKA obvinila v rámci akcie Shark 63 osôb z ekonomickej trestnej činnosti

Národná kriminálna agentúra (NAKA) obvinila v rámci minulotýždňovej veľkej policajnej akcie s názvom Shark celkom 63 osôb z ekonomickej trestnej činnosti. Informoval o tom dnes policajný prezident Tibor Gašpar.
Zločinecká skupina mala páchať daňovú trestnú činnosť od začiatku roku 2014. Cez sieť spoločností obchodovala s fiktívnymi alebo aj vysoko nadhodnotenými reklamnými službami, čo jej umožňovalo uplatňovať si nižšiu daňovú povinnosť.
Celkovú škodu vyšetrovateľ vyčíslil na skoro 28 miliónov eur. Špička zločineckej skupiny – 13 ľudí okolo hlavy skupiny Štefana Š., prezývaného Pipo, je stíhaná väzobne.
Podľa policajného prezidenta ide o prípad rozsahom ojedinelý, ktorý sa podobá na veľké kauzy z minulosti, ako bola kauza olejári, kde bolo obvinených okolo 80 osôb. „Okolo obvineného Štefana Š., prezývaného Pipo, vznikla štruktúrovaná skupina osôb, ktorá mala cieľ dlhodobo páchať trestnú činnosť daňového a ekonomického charakteru,“ uviedol.
Počas piatkovej (13.10.) akcie zasahovalo viac ako 480 príslušníkov NAKA a ďalších zložiek polície. Vykonali 20 domových prehliadok a 44 prehliadok iných nebytových priestorov v Košiciach, Malej Ide, Sečovciach, Smižanoch, Prešove, Lučenci, Poprade, v Bratislave a na ďalších miestach Slovenska. Z celkovo 17 zadržaných osôb ostalo 13 vo väzbe, ktorú sudca potvrdil.
NAKA vzniesla obvinenia z trestného činu založenia a zosnovania zločineckej skupiny, trestného činu skrátenia dane a poistného a trestného činu legalizácie príjmov z trestnej činnosti. Zločinecká skupina vytvorila podľa poznatkov polície reťazec obchodných spoločností pozostávajúci zo stratených spoločností, nárazníkových spoločností a z koncových spoločností.
Firmy na konci obchodných reťazcov si znižovali vlastnú daňovú povinnosť nakupovaním vysoko predražených reklamných spotov, reklamných bannerov a ďalších reklamných plôch. Firmy na začiatku a v strede reťazcov obchodovali s reklamnými produktmi iba fiktívne. V prípade koncových spoločností šlo o subjekty s reálnou podnikateľskou činnosťou, v rámci ktorej sa ich majitelia snažili krátiť odvedenú DPH nezákonným spôsobom.
Koncová spoločnosť podľa Gašpara napríklad predala v rámci realitného podnikania budovu za 1,2 milióna eur, z čoho mala odviesť príslušnú DPH. „Objednala si reklamu, išlo o banner, ktorý má výrobnú cenu možno 1000 eur, ona si ho objednala za 100.000 eur,“ vysvetlil s tým, že pri objednaní desiatich takýchto bannerov v účtovníctve vykazovala, že za ne zaplatila milión eur a po vzájomnom započítaní jej vyšla nižšia daňová povinnosť.
Svojou činnosťou sa podľa vyšetrovateľa členovia skupiny dopustili aj trestného činu legalizácie príjmov z trenej činnosti. Celkový objem obchodov, pri ktorých sa nezákonne krátila daň dosiahol sumu takmer 135 miliónov eur. Podľa policajného prezidenta Tibora Gašpara ide o najvyššiu škodu, akú polícia doteraz pri takomto type trestnej činnosti dokumentovala.

Začína sa obdobie ústnych maturít, absolvuje ich takmer 41.000 maturantov
Na stredných školách sa v pondelok začínajú ústne maturitné skúšky, ktoré potrvajú do 13. júna. Zúčastní sa na nich takmer 41.000 maturantov.

Pre časť krajiny vydali meteorologické výstrahy
Pre časť Slovenska platia výstrahy, do platnosti vstúpia už túto noc.

Na severe Slovenska horí rodinný dom
Na mieste zasahujú hasiči, hlásia odtiaľ zranenie.

Zvláštny jav po pandémii: U ľudí sa častejšie vyskytuje táto alergia
Počet alergikov na Slovensku pribúda. Imunológovia evidujú najmä tento typ.

Fico odcestoval do zahraničia, navštívi túto krajinu
Premiér sa v zahraničí bude rozprávať o prehĺbení bilaterálnych vzťahov a zvýšení hospodárskej výmeny.