Kiska dáva podanie na Ústavný súd SR na preskúmanie súladu zákona s ústavou
- 15:02 11.10.2017
- Bratislava

Prezident SR Andrej Kiska tento týždeň požiadal Ústavný súd SR o preskúmanie súladu zákona s ústavou a právom Európskej únie v súvislosti s novelou zákona o regulácii v sieťových odvetviach.
Ako uviedol dnes v Bratislave na stretnutí s médiami, počas svojho funkčného obdobia využíva toto právo prezidenta po druhý raz. Podľa neho ide o zlyhanie štátu v oblasti regulácie cien energií s priamym dosahom na životy ľudí v slovenských domácnostiach a ich nákladov na život, ako aj zlyhaní, ktoré sťažujú život zamestnávateľom a okrádajú Slovensko o pracovné miesta. Z dôvodu regulácie cien energií majú domácnosti a zamestnávatelia na Slovensku jednu z najdrahších cien elektrickej energie v celej Európskej únii.
Namiesto potrebných zmien, zdôraznil Kiska, ktoré by umožnili zlacniť elektrickú energiu, vládna väčšina zareagovala politickým tlakom a zmenou zákona narušila existujúcu deľbu moci, systém vzájomných protiváh medzi prezidentom a vládou. Zároveň podriadila voľbu predsedu regulačného úradu a rozhodnutia úradu priamej politickej kontrole vlády, ktorá je aktuálne pri moci. Z tejto funkcie sa spravila politická funkcia.
Podľa hlavy štátu schválený zákon je v rozpore s ústavou a s právom Európskej únie.
„Po prvé, Slovenská republika sa zaviazala, že zaručí nezávislosť regulátora cien energií od politických vplyvov. A zabezpečí, aby regulátor vykonával právomoci nestranne a transparentne. Pred zmenou zákona sa na osobe predsedu úradu musel zhodnúť prezident a vláda. Po novom je predseda úradu závislý iba na vláde. Prezident stratil právomoc priamo a preventívne pôsobiť proti zneužitiu moci a podporovať nezávislosť úradu. Po druhé, regulátor cien v každej členskej krajine EÚ musí mať možnosť prijímať rozhodnutia nezávisle od iných verejných, politických alebo súkromných záujmov. Preto sa v roku 2012 zo zákona vypustila spoluúčasť ministerstiev na procese rozhodovania regulačného úradu. Opätovné ustanovenie účasti ministerstiev hospodárstva a životného prostredia v cenových konaniach — tak ako to vládna väčšina presadila v schválenom zákone — je v rozpore s pravidlami EÚ. Zvyšuje riziko politického zasahovania do rozhodnutí úradu,“ povedal prezident.
„Ako prezident plne rešpektujem, že zodpovednosť za energetickú politiku nesie vláda. Politika vlády ale nemôže byť v rozpore s pravidlami EÚ o otvorenej a spravodlivej hospodárskej súťaži ani s nezávislou a férovou reguláciou a kontrolou,“ zdôraznil Kiska.
„Rozumiem, že pán prezident má svoje starosti pri vysvetľovaní niektorých svojich vecí a pravdepodobne má záujem prekryť tieto veci inými otvorenými otázkami. Vnímam, že tento zákon bol prijatý ešte v júni tohto roku, to znamená asi pred 4 mesiacmi. A je zaujímavé, že doteraz ho nenapadol ani sa k nemu verejne nevyjadril. Zároveň ho posúva na Ústavný súd, ktorého funkčnosť ohrozuje,“ reagoval dnes po skončení rokovania vlády minister hospodárstva SR Peter Žiga (Smer-SD).

Grendel: Vláda ide urobiť všetko preto, aby sa daň z nehnuteľností zvýšila
Vláda SR ide podľa opozičného poslanca Gábora Grendela urobiť všetko preto, aby sa zvýšila daň z nehnuteľností.

Trump šokoval trhy, oznámil nečakané partnerstvo
Americký prezident Donald Trump šokoval trhy, keď v piatok oznámil partnerstvo medzi americkým oceliarskym koncernom U.S. Steel a japonskou spoločnosťou Nippon Steel.

Budú po schválení rozpočtu voľby? Takéto plány má koalícia, tvrdí Drucker
Tomáš Drucker reagoval na vyhlásenia predstaviteľov opozičného hnutia Slovensko.

Nemecký minister financií vyzýva na seriózne rokovania s USA o clách
Nemecký minister financií Lars Klingbeil vyzval v nedeľu na „seriózne rokovania“ so Spojenými štátmi po tom, čo americký prezident Donald Trump pohrozil zavedením ciel vo výške 50 % na dovoz z Európskej únie.

Zvýšeniu cien z dôvodu transakčnej dane rozumie až 80 % Slovákov
Zvýšeniu cien z dôvodu transakčnej dane rozumie 80 % Slovákov. Pre dve tretiny ľudí by to bolo síce nepríjemné, ale do istej miery pochopiteľné.