• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 24.5.2024Meniny má Ela
17°Bratislava

Dáni sú najšťastnejší ľudia na svete. Spoznajte severský koncept šťastia

  • 20:10 18.09.2017
  • Bratislava
Dáni sú najšťastnejší ľudia na svete. Spoznajte severský koncept šťastia

Zistite, aký je dôvod toho, že Dáni sú najšťastnejší ľudia na svete, aj keď nežijú na mieste, ktoré nemá úplne dokonalé podmienky na život.

Meik Wiking je expert na šťastie z Dánska, ktoré je samozrejme najšťastnejšou krajinou sveta. Vo svojej knihe "The Little Book of Hygge" odkrýva centrálny pojem, ktorý definuje šťastie nielen Dánov, ale aj iných severských národov, ktorých fascinuje dánsky pojem šťastia a preberajú ho.

Wiking vysvetľuje, že ústredným pojmom ich konceptu šťastia je pojem "hygge" (čítajte hu-gá), ktorý sa jednoducho nedá priamo preložiť.

“Znamená útulnosť, intimitu a teplo, ale rovnako tento pojem znamená viac ako tieto veci.”

Vo svojej knihe vysvetľuje, že tento pojem definuje dánsky životný štýl. Na čom sa dánsky pojem šťastia zakladá?

1. Spoločnosť

Wiking sa ako dánsky expert na šťastie nazdáva, že meradlom šťastia sú naše sociálne vzťahy. Pokiaľ teda v Dánsku pracujete dlhšie ako do 17.30 a nedajbože pracujete cez víkendy, Dáni vás budú považovať za bláznov. Spoločný čas s rodinou, čas na hranie, čas na spoločné jedlo, to je nielen ukazovateľ šťastia Dánov, ale aj bežný koniec krásne stráveného dňa u bežného Dána.

2. Jedlo a nápoje

Sladkosti, torty, káva, horúca čokoláda rovnako patria do konceptu "hygge". Ako však tvrdí Wiking kúsky mrkvy nie. Rovnako verí, že aj vysoká spotreba mäsa a kávy je spojená priamo s pojmom "hygge".

“Hygge je o tom, aby ste boli na seba dobrí- dávate si odmen, a rovnako dávate sebe a ostatným prestávku od zdravého žitia,” hovorí.

Celkom to súhlasí. Priemerný Dán totiž skonzumuje 3 kilá slaniny za rok.

3. Domov

Domov je hlavným strediskom pojmu "hygge". Pre domov majú dokonca špeciálne pomenovanie hjemmehygge. Rovnako toto miesto vysvetľuje dánsku posadnutosť dizajnom. Majú tiež najväčší obytný priestor na obyvateľa v Európe, čo vysvetľuje rovnako veľa.

Takto vyzerá hygge v bežnej praxi

4. Vianoce

Tento sviatok sa viaže priamo na tento dánsky pojem. Aj keď sa tento pojem ukazuje v Dánsku počas celého roka, Vianoce najviac zosobňujú všetky princípy dánskeho konceptu šťastia.

Vianočné tradície v Dánsku nie sú iné ako tie v USA a Veľkej Británií, avšak koncept dánskych Vianoc vzniká vždy s tým, aby jej obyvatelia nezabudli na pojem "hygge".

5. Svetlo

Dáni sú posadnutí svetlom. Nezameriavajú sa len na dizajnové svetlá a ich umiestnenie, ale rovnako považujú sviečky za základ "hygge". Štúdia Happiness Research Institute ukazuje, že až 85% ľudí spája sviečky s týmto pojmom, čo dokazuje aj to, že až 28% Dánov páli sviečky každý deň. Práve preto aj Dáni patria k najväčším spotrebiteľom prírodných sviečok (na 1 Dána pripadá až 6 kíl vosku, na druhých Rakúšanov len 3 kilá). Americký ambasádor v Dánsku sa vyjadril, že sviečky sú “druh emocionálneho šťastia, emocionálnej útulnosti”.

6. Najšťastnejšie mesto sveta

Najšťastnejšia krajina sveta má aj najšťastnejšie hlavné mesto sveta, Kodaň. Toto mesto je centrom "hygge" a to nielen v podobe reštaurácií, ale aj v podobe festivalu svetla.

7. Model sociálneho zabezpečenia

Aj keď Dáni majú najvyššie dane v Európe, platia ich dobrovoľne a radi. Vedia totiž, že prispievajú na sociálne zabezpečenie, zdravotnú starostlivosť a penziu. Všetci totiž vedia, že dane spejú k všeobecnému blahu, ktoré podporuje šťastie a spokojnosť jednotlivca.

Odporcovia systému však narážajú na fakt, že Dáni konzumujú vysoké množstvo antidepresív. Podľa OECD, sú Dáni druhí v užívaní antidepresív na obyvateľa v Európe.

Tento paradox však Wikinga nevyvádza z mieri.

“Skutočným faktom je, že táto krajina rozpoznáva mentálne ochorenia a snaží sa ich liečiť. Byť súčasťou spoločnosti, ktorá má znalosti o tom, že ľudia trpia mentálnymi ochoreniami a snaží sa s nimi niečo urobiť? Myslím, že je to dobrá vec. Veľa ľudí toto prehliada- myslia si, že sa jedná o paradox.”

Toto je podľa Dánov spôsob, ako dosiahnuť blaho pre všetkých v krajine. Myslíte si, že tieto fakty skutočne podporujú šťastie človeka? O svoje názory sa podeľte v komentároch.

Zdroj: info.sk, NJ, uk.businessinsider.com Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Výživová poradkyňa šokuje: Tieto jedlá sú lepšie z mikrovlnky ako zo sporáka

Výživová poradkyňa šokuje: Tieto jedlá sú lepšie z mikrovlnky ako zo sporáka

VČERA - 17:27Zdravie

Odborníčka na zdravie a výživu popiera zaužívaný mýtus o tom, že jedlo ohrievané v mikrovlnke prichádza o živiny.

Tento trik s perom vám môže zachrániť život

Tento trik s perom vám môže zachrániť život

19:36 20.05.2024Zdravie

Zdravotná sestra poradila dvojsekundový trik, ktorý by mal poznať každý.

Toto dochucovadlo zvyšuje riziko rakoviny žalúdka o takmer 40%

Toto dochucovadlo zvyšuje riziko rakoviny žalúdka o takmer 40%

19:42 18.05.2024Zdravie

Dochucovanie jedál môže mať za následok vyššiu pravdepodobnosť rakoviny.

Zázračné kolagény a vitamíny alebo strata peňazí? Tieto doplnky užívate zbytočne

Zázračné kolagény a vitamíny alebo strata peňazí? Tieto doplnky užívate zbytočne

19:33 17.05.2024Zdravie

Niektoré doplnky stravy skutočne pomáhajú zdraviu, iné sú len stratou peňazí.

Video: Takto sa škvrna na koži dokáže zmeniť na melanóm. Na tieto znaky si dávajte pozor

Video: Takto sa škvrna na koži dokáže zmeniť na melanóm. Na tieto znaky si dávajte pozor

20:07 16.05.2024Zdravie

Zábery ukazujú vývoj nebezpečného melanómu kože.