Dobrovoľný príspevok SR na spoločné projekty s OECD má stúpnuť na 100.000 eur
- 13:42 11.09.2017
- Bratislava

Slovenská republika plánuje viac prispievať Organizácii pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) na spolufinancovanie spoločných projektov.
V rokoch 2018 až 2020 by mal ročný dobrovoľný príspevok stúpnuť na 100.000 eur. V rokoch 2015 až 2017 ročný príspevok predstavoval 70.000 eur. Vyplýva to z materiálu, ktorý do pripomienkového konania predložilo ministerstvo zahraničných vecí.
Slovensko je členom OECD od roku 2000. Slovenskí odborníci z rôznych úrovní ústredných orgánov štátnej správy sa v priebehu roka pravidelne zúčastňujú na aktivitách viac ako 200 výborov a pracovných skupín tejto organizácie. Získané poznatky sú následne aplikované pri tvorbe a realizácii národných sektorových politík SR.
Krajina prispieva na činnosť OECD formou povinného členského príspevku, výška ktorého sa každoročne vypočítava podľa tzv. príspevkovej škály stanovenej na základe priemeru hrubého domáceho produktu danej krajiny za tri predchádzajúce roky. V roku 2016 bol členský príspevok vo výške 1,7 milióna eur, čo predstavovalo 0,51 % povinných príspevkov všetkých členov OECD. V roku 2017 Slovensko uhradí sumu 1,93 milióna eur. „SR z hľadiska prispievateľov do OECD patrí medzi tri krajiny s najnižšími povinnými členskými príspevkami,“ skonštatoval rezort zahraničných vecí.
Okrem povinných členských príspevkov určených na aktivity organizácie tvoria súčasť celkového rozpočtu OECD aj dobrovoľné príspevky, ktoré jednotlivé členské krajiny OECD poskytujú na spoločné projekty podľa vlastných priorít a finančných možností. Ministerstvo navrhuje tento dobrovoľný príspevok zvýšiť v najbližších troch rokoch na 100.000 eur ročne, zdroje majú ísť z kapitoly ministerstva zahraničných vecí.
Vláda poskytuje príspevky na spoločné projekty s OECD od roku 2001. V období rokov 2001 až 2006 bola na základe uznesenia vlády každý rok vyčlenená suma v objeme 68.600 eur. Rovnaká hodnota bola poskytovaná ročne aj v rokoch 2008 až 2011. Následne v ďalších rokoch vlády poskytovali príspevok v objeme 70.000 eur. Medzi päť najväčších poskytovateľov dobrovoľných príspevkov za rok 2016 z hľadiska objemu finančných prostriedkov patrili Európska únia, Japonsko, Kanada, Nemecko a Švédsko. Slovensko podľa ministerstva patrí medzi členské štáty OECD, ktoré poskytujú najmenšie dobrovoľné príspevky. Príspevok SR v roku 2016 predstavoval 0,17 % všetkých dobrovoľných príspevkov.
Ministerstvo uviedlo, že považuje za dôležité prostredníctvom dobrovoľných príspevkov finančne podporovať aktivity SR v spolupráci s OECD aj v ďalších rokoch. „Doterajšia prax potvrdzuje, že poskytovanie príspevkov tohto typu vplýva na pozitívne vnímanie členskej krajiny a jej imidž v organizácii. Okrem toho, stále sa zvyšujúca kvalita spoločných projektov, ktoré sú z daného dobrovoľného príspevku spolufinancované, zefektívňuje spoluprácu jednotlivých rezortov s OECD. To má následne pozitívny vplyv na tvorbu a realizáciu jednotlivých sektorových politík v SR založených na jedinečnom know-how tejto inštitúcie,“ odôvodnilo potrebu navýšenia príspevku ministerstvo zahraničných vecí.

Výluka vlakov medzi Popradom a Vydrníkom potrvá do piatkového večera
Výluka vlakovej dopravy v úseku Poprad-Tatry - Vydrník pre poškodený most v Poprade potrvá do piatkového večera.

ZSSK prijala po mimoriadnej udalosti v Poprade viaceré opatrenia
V súvislosti s mimoriadnou udalosťou v Poprade, poškodení mosta, ku ktorému došlo v stredu (14. 5.) v skorých ranných hodinách, Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) prijala viaceré opatrenia s cieľom čo najviac uľahčiť ľuďom c

Mihók: Globálna politika a ekonomika sa nachádza v kŕči
Globálna politika a ekonomika sa nachádza v kŕči, v ešte horšom kŕči je Európa a v rámci nej EÚ, tvrdí predseda SOPK Peter Mihók.

Fico: Konsolidácia zostáva mimoriadnou prioritou súčasnej vlády
Konsolidácia zostáva mimoriadnou prioritou súčasnej vlády. Uviedol to okrem iného na štvrtkovom zhromaždení delegátov Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory predseda vlády Robert Fico.

KDH: Vláda nedostatočne rieši problémy rodín s bývaním či pracovnými možnosťami
Jedným z problémov krajiny je, že mladí ľudia odchádzajú za prácou do zahraničia, pripomína KDH.