• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 24.5.2024Meniny má Ela
22°Bratislava

Čin strelca z Hurbanova posúdia ako úkladnú vraždu

  • 13:42 15.02.2013
  • BRATISLAVA
Čin strelca z Hurbanova posúdia ako úkladnú vraždu

Špecializovaný trestný súd (ŠTS) sa napokon bude musieť zaoberať prípadom masakry mestského policajta Milana J. z Hurbanova, a to ako prípadom úkladnej vraždy.

Najvyšší súd totiž zrušil jeho rozhodnutie, ktorým prípad postúpil Okresnému súdu Nitra s tým, že ho treba posudzovať ako viacnásobnú vraždu. Tá už nie je v kompetencii špecializovaného, ale všeobecného súdu.

"Najvyšší súd SR rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu zrušil a vec vrátil na ďalšie konanie ŠTS," potvrdili agentúre SITA z najvyššieho súdu. Podľa trestného zákona je rozdiel medzi úkladnou vraždou a vraždou.

Pri úkladnej vražde ide o úmyselné usmrtenie s vopred uváženou pohnútkou. Pri vražde nie je vopred uvážená pohnútka. "Podľa názoru súdu nejde o obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy, ale o obzvlášť závažný zločin vraždy, ktorého prejednanie nepatrí do pôsobnosti špecializovaného trestného súdu," vysvetlila koncom januára hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

Proti uzneseniu, ktorým špecializovaný súd prípad postúpil na okresný súd, podal následne dozorujúci prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry sťažnosť. Najvyšší súd dal už spomínaným rozhodnutím za pravdu prokuratúre. "Podľa dozorujúceho prokurátora výsledky prípravného konania nasvedčujú tomu, že obvinený konal s vopred uváženou pohnútkou," uviedla hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Andrea Predajňová. Špeciálny prokurátor preto podal na Špecializovaný trestný súd obžalobu za obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy (sčasti dokonaný, sčasti v štádiu pokusu) v súbehu so zločinom a prečinom nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami a prečinom porušovania domovej slobody. "V rámci vyšetrovania sa objasňovali všetky dôležité skutočnosti, a to aj duševný stav obvineného v čase spáchania skutku," doplnila Predajňová.

Milan J. prišiel vlani v sobotu dopoludnia 26. júna, v čase svojho voľna, na dvor domu obetí. Zastrelil tam otca rodiny, syna aj zaťa a zranil ďalšieho syna a jeho manželku. Potom sa vybral k domu primátorky, ktorá však nebola doma. Tvrdil, že jej chcel všetko vyrozprávať. Tam ho aj zadržala polícia. Milan J. údajne strieľal pre správanie tejto rodiny, polícia nevidí za vraždami rasový motív. Obete boli v minulosti trestne stíhané. Milan J. pracoval v mestskej polícii dvadsať rokov. Podľa informácií TV Markíza počas vyšetrovania tvrdil, že ho rodina frustrovala, a tak s ňou urobil poriadok.

Podľa medializovaných informácií znalci na základe prvotných posudkov navrhovali Milana J. umiestniť v ústave. Podľa pôvodného záveru znalcov mal strelec podstatne zníženú schopnosť rozpoznať nebezpečenstvo svojho konania, ako aj podstatne zníženú schopnosť svoje konanie ovládať. Vedomie Milana J. bolo zakalené a zmätené. Vyšetrovateľ však znovu vypočul súdnych znalcov, a podľa definitívneho záveru bol strelec v čase skutku zdravý a pri zmysloch. Milan J. si podľa vyšetrovateľov skutok dopredu podrobne naplánoval a zadovážil si zbraň. V prípade odsúdenia mu hrozí 25 rokov väzenia alebo aj doživotie.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
SNS navrhuje zaviesť tzv. právo na opravu aj nové pravidlá pre diskutérov

SNS navrhuje zaviesť tzv. právo na opravu aj nové pravidlá pre diskutérov

DNES - 14:21Domáce

SNS chce opätovne zaviesť inštitút práva na opravu, presadiť chce aj nové povinnosti pre prevádzkovateľov spravodajských portálov v súvislosti s diskutérmi.

SHMÚ zvýšil pre štyri okresy výstrahu pred búrkami

SHMÚ zvýšil pre štyri okresy výstrahu pred búrkami

DNES - 13:05Domáce

Slovenský hydrometeorologický ústav zvýšil pre štyri okresy výstrahu pred búrkami na druhý stupeň.

Pozor na povodne: SHMÚ vydal výstrahu pre dva okresy

Pozor na povodne: SHMÚ vydal výstrahu pre dva okresy

DNES - 11:57Domáce

Intenzívny dážď môže v niektorých oblastiach viesť k povodniam, upozorňujú meteorológovia.

Starší muž napadol mladú ženu počas prechádzky so psami

Starší muž napadol mladú ženu počas prechádzky so psami

DNES - 11:46Domáce

Žena pri útoku utrpela viaceré zranenia.

Premiérov stav sa zlepšil, naďalej ostáva v nemocnici

Premiérov stav sa zlepšil, naďalej ostáva v nemocnici

DNES - 11:25Domáce

Lekári veria, že pozitívny vývoj zdravotného stavu Roberta Fica bude pokračovať.