• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 2.6.2023Meniny má Xénia, Oxana
15°Bratislava

Čin strelca z Hurbanova posúdia ako úkladnú vraždu

  • 13:42 15.02.2013
  • BRATISLAVA
Čin strelca z Hurbanova posúdia ako úkladnú vraždu

Špecializovaný trestný súd (ŠTS) sa napokon bude musieť zaoberať prípadom masakry mestského policajta Milana J. z Hurbanova, a to ako prípadom úkladnej vraždy.

Najvyšší súd totiž zrušil jeho rozhodnutie, ktorým prípad postúpil Okresnému súdu Nitra s tým, že ho treba posudzovať ako viacnásobnú vraždu. Tá už nie je v kompetencii špecializovaného, ale všeobecného súdu.

"Najvyšší súd SR rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu zrušil a vec vrátil na ďalšie konanie ŠTS," potvrdili agentúre SITA z najvyššieho súdu. Podľa trestného zákona je rozdiel medzi úkladnou vraždou a vraždou.

Pri úkladnej vražde ide o úmyselné usmrtenie s vopred uváženou pohnútkou. Pri vražde nie je vopred uvážená pohnútka. "Podľa názoru súdu nejde o obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy, ale o obzvlášť závažný zločin vraždy, ktorého prejednanie nepatrí do pôsobnosti špecializovaného trestného súdu," vysvetlila koncom januára hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

Proti uzneseniu, ktorým špecializovaný súd prípad postúpil na okresný súd, podal následne dozorujúci prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry sťažnosť. Najvyšší súd dal už spomínaným rozhodnutím za pravdu prokuratúre. "Podľa dozorujúceho prokurátora výsledky prípravného konania nasvedčujú tomu, že obvinený konal s vopred uváženou pohnútkou," uviedla hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Andrea Predajňová. Špeciálny prokurátor preto podal na Špecializovaný trestný súd obžalobu za obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy (sčasti dokonaný, sčasti v štádiu pokusu) v súbehu so zločinom a prečinom nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami a prečinom porušovania domovej slobody. "V rámci vyšetrovania sa objasňovali všetky dôležité skutočnosti, a to aj duševný stav obvineného v čase spáchania skutku," doplnila Predajňová.

Milan J. prišiel vlani v sobotu dopoludnia 26. júna, v čase svojho voľna, na dvor domu obetí. Zastrelil tam otca rodiny, syna aj zaťa a zranil ďalšieho syna a jeho manželku. Potom sa vybral k domu primátorky, ktorá však nebola doma. Tvrdil, že jej chcel všetko vyrozprávať. Tam ho aj zadržala polícia. Milan J. údajne strieľal pre správanie tejto rodiny, polícia nevidí za vraždami rasový motív. Obete boli v minulosti trestne stíhané. Milan J. pracoval v mestskej polícii dvadsať rokov. Podľa informácií TV Markíza počas vyšetrovania tvrdil, že ho rodina frustrovala, a tak s ňou urobil poriadok.

Podľa medializovaných informácií znalci na základe prvotných posudkov navrhovali Milana J. umiestniť v ústave. Podľa pôvodného záveru znalcov mal strelec podstatne zníženú schopnosť rozpoznať nebezpečenstvo svojho konania, ako aj podstatne zníženú schopnosť svoje konanie ovládať. Vedomie Milana J. bolo zakalené a zmätené. Vyšetrovateľ však znovu vypočul súdnych znalcov, a podľa definitívneho záveru bol strelec v čase skutku zdravý a pri zmysloch. Milan J. si podľa vyšetrovateľov skutok dopredu podrobne naplánoval a zadovážil si zbraň. V prípade odsúdenia mu hrozí 25 rokov väzenia alebo aj doživotie.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Premiér označil summit EPC za dôležitý signál, hovoril aj so Zelenským

Premiér označil summit EPC za dôležitý signál, hovoril aj so Zelenským

VČERA - 21:38Domáce

Je dôležité vyslať signál, že v tejto ťažkej dobe nemôže byť nikto neutrálny, povedal slovenský premiér Ľudovít Ódor vo štvrtok na summite lídrov európskych krajín v Moldavsku.

Pri turistickom chodníku sa našlo telo muža. Pri sebe mal len ruksak, bol bez oblečenia

Pri turistickom chodníku sa našlo telo muža. Pri sebe mal len ruksak, bol bez oblečenia

VČERA - 21:22Domáce

Na turistickom chodníku sa našlo telo mŕtveho turistu.

SaS víta veto prezidentky pri povinnej tretej hodine telocviku

SaS víta veto prezidentky pri povinnej tretej hodine telocviku

VČERA - 20:30Domáce

Strana SaS víta rozhodnutie prezidentky Zuzany Čaputovej vetovať novelu školského zákona, ktorou sa mala zaviesť na školách tretia hodinu telocviku už od 1. septembra 2023.

Prezidentka vetovala novelu, ktorá má zaviesť tretiu hodinu telesnej výchovy

Prezidentka vetovala novelu, ktorá má zaviesť tretiu hodinu telesnej výchovy

VČERA - 19:59Domáce

Prezidentka Zuzana Čaputová vrátila vo štvrtok parlamentu na opätovné prerokovanie novelu školského zákona, ktorá by mala od 1. septembra zaviesť na školách tretiu hodinu telesnej výchovy.

Mimoriadne uzatvorená cesta: Tadiaľto v Košiciach neprejdete

Mimoriadne uzatvorená cesta: Tadiaľto v Košiciach neprejdete

VČERA - 18:12Domáce

Cestu I/16 v Košiciach v mestskej časti Vyšné Opátske v smere na križovatku VSS vo štvrtok približne o 18.00 h mimoriadne uzatvoria.