• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 14.4.2024Meniny má Justína
25°Bratislava

Google si pripomína narodenie holandského maliara Rembrandta

  • 8:05 15.07.2013
  • BRATISLAVA
Google si pripomína narodenie holandského maliara Rembrandta

Svet si v pondelok pripomína 407. výročie narodenia holandského maliara Rembrandta van Rijna. Ako darček mu Google venoval svoj vyhľadávač.

Rembrandt sa narodil v Leidene 15. júla 1606 ako Rembrandt Harmenszoon van Rijn. Hoci sa narodil ako syn mlynára, jeho rodičia si dali záležať na jeho vzdelaní.

Už ako 14-ročný nastúpil na univerzitu v Leidene, no tá ho veľmi nezaujala. Rozhodol sa ju vymeniť za štúdium v umenia, najskôr u miestneho majstra Jacoba van Swanenburcha.

Pokračoval v Amsterdame u Pietera Lastmana, kde za pol roka zvládol všetko, čo ho učili, a tak sa vrátil do rodného Leidenu. Tu bol natoľko uznávaný, že už ako 22-ročný vyučoval vlastných žiakov.

V roku 1631 sa Rembrandt presťahoval do Amsterdamu, kde sa o tri roky na to oženil so Saskiou van Uylenburgh. Tá bola sesternicou obchodníka s s umením, čo len pomohlo umelcovej kariére, keďže mu sobáš zaručil cenné kontakty. Rembrandt sa preslávil najmä svojimi dramatickými umeleckými dielami a špecifickým využitím svetla a tieňa na obrazoch.

V roku 1639 si kúpil v Amsterdame krásny dom, ten sa však stal dejiskom jeho osobnej tragédie, keďže v ňom umrela jeho manželka a ich tri deti. Umelec dom neutiahol ani finančne, tak ho musel predať. Holandské hnutie v ňom v však v 20. storočí zriadila Rembrandtovo múzeum.

Hoci bol kariérne úspešný, jeho osobný život nebol veľmi šťastný. Zo štyroch detí z manželstva s prvou ženou Saskiou prežil len jediný, najmladší syn, ona sama zomrela ako tridsaťročná. Neskôr si vzal svoju domácu, Hendrickje Stoffelsovú, ktorá pózovala aj ako modelka na mnohé jeho obrazy. Napriek jeho úspechu ako maliar i ako učiteľ sa zlým hospodárením prepracoval k bankrotu. Preto dal svoje diela do dražby, no jej výsledok ho sklamal a nezachránil. Tragédia jeho života však pokračovala, keď o niekoľko rokov na to zomrela jeho milovaná manželka Hendrickje a ak 27-ročný i jeho jediný syn Titus. O 11 mesiacov na to, 4. októbra 1669, Rembrandt van Rijn v Amsterdame opustil tento svet.

Informácie pochádzajú zo stránky rembrandtpainting.net.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
NATO označilo útok Iránu na Izrael za

NATO označilo útok Iránu na Izrael za "eskaláciu" a tiež vyzvalo na zdržanlivosť

DNES - 12:44Zahraničné

Severoatlantická aliancia taktiež odsúdila iránsky nočný útok na Izrael. Označila ho za "eskaláciu" napätia v regióne a všetky zúčastnené vyzvala na zdržanlivosť.

Rusko v reakcii na iránsky útok na Izrael vyzýva na zdržanlivosť

Rusko v reakcii na iránsky útok na Izrael vyzýva na zdržanlivosť

DNES - 11:55Zahraničné

Ruské ministerstvo zahraničných vecí v nedeľu vyjadrilo znepokojenie so stupňovaním napätia v oblasti Blízkeho východu a zúčastnené strany žiadalo o zachovanie zdržanlivosti.

Prezidentka Zuzana Čaputová odsúdila iránsky útok na Izrael

Prezidentka Zuzana Čaputová odsúdila iránsky útok na Izrael

DNES - 11:22Zahraničné

Prezidentka SR Zuzana Čaputová dôrazne odsudzuje iránsky útok na Izrael. Uviedla to na sociálnej sieti X.

Iránska armáda uviedla, že jej útok na Izrael dosiahol všetky svoje ciele

Iránska armáda uviedla, že jej útok na Izrael dosiahol všetky svoje ciele

DNES - 9:49Zahraničné

Iránska armáda v nedeľu oznámila, že jej útok dronmi a raketami na Izrael v odvete za smrtiaci úder na iránsky konzulát v sýrskom Damasku dosiahol všetky svoje ciele.

Čína vyjadrila hlboké znepokojenie v spojitosti s útokmi Iránu na Izrael

Čína vyjadrila hlboké znepokojenie v spojitosti s útokmi Iránu na Izrael

DNES - 9:43Zahraničné

Čína je hlboko znepokojená v spojitosti s narastajúcim napätím na Blízkom východe po tom, ako Irán v noci na nedeľu uskutočnil odvetný úder voči Izraelu.