• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 22.5.2025Meniny má Júlia, Juliana
13°Bratislava

Slovensko nie je v oblasti turizmu dostatočne konkurencieschopné

  • 15:17 19.07.2017
  • Bratislava
Slovensko nie je v oblasti turizmu dostatočne konkurencieschopné

Slovensko ani Česká republika nepatria medzi krajiny, ktorých ekonomiky by boli postavené na cestovnom ruchu.

Podiel turizmu v oboch krajinách zaostáva za priemerom EÚ. "Slovensko je s podielom tesne nad 6 % krajinou EÚ s ôsmym najnižším podielom turizmu na HDP," priblížil analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák. Podľa údajov Svetovej rady pre cestovný ruch sa totiž turizmus v krajinách EÚ podieľa na výkone ekonomiky priemerne približne 10 %.

Nízky podiel turizmu na HDP na Slovensku a v Českej republike má svoje opodstatnenie v nízkej konkurencieschopnosti týchto krajín v oblasti cestovného ruchu,“ opísal analytik. V rebríčku konkurencieschopnosti v cestovnom ruchu z tohto roku, ktorý zostavuje Svetové ekonomické fórum, sa podľa jeho slov obe krajiny umiestnili v jeho druhej polovici.

Podľa tohto rebríčka je Slovensko v oblasti cestovného ruchu po Rumunsku druhou najmenej konkurencieschopnou krajinou EÚ. Česká republika je na tom predsa len o niečo lepšie a v konkurencieschopnosti v turizme jej patrí 19. pozícia z 28 EÚ krajín,“ doplnil Koršňák. Krajinami Európy s najvyššou konkurencieschopnosťou v oblasti turizmu sú Španielsko, Francúzsko, Nemecko, Veľká Británia a Taliansko.

Index konkurencieschopnosti pozostáva z viacerých zložiek. Základné štyri hodnotené oblasti v ňom sú priaznivé prostredie, politiky v oblasti cestovného ruchu, infraštruktúra a prirodzené prírodné a kultúrne podmienky krajiny. „Kým prvé tri oblasti vedia krajiny ovplyvniť, prírodné a kultúrne podmienky sú viac-menej dané a určujú prirodzený potenciál krajiny pre rozvoj cestovného ruchu,“ vysvetlil analytik.

Slovensko ťahá nadol najmä oblasť kultúry, keď nižší potenciál v tejto oblasti Svetové ekonomické fórum prisudzuje len piatim krajinám EÚ,“ opísal. Na druhej strane, v rebríčku prírodného potenciálu sa Slovensko podľa neho umiestňuje v lepšej polovici rebríčka krajín EÚ, a teda na 12. mieste.

Čo sa však týka podnikateľského prostredia s dôrazom na cestovný ruch, Slovensko sa podľa Koršňáka nachádza na 115. mieste z 136 hodnotených krajín. „Slovensko tu zaostáva najmä v oblasti efektívnosti právneho rámca pri riešení sporov, dĺžke stavebného konania, či vplyve zdaňovania na motiváciu pracovať,“ priblížil analytik.

Nedostatky Svetové ekonomické fórum vidí aj v niektorých ďalších oblastiach. Napríklad v turizme ako v priorite vládnych politík, vrátane vládnych výdavkov na podporu turizmu, efektívnosti marketingu krajiny, v rozvoji leteckej dopravy, či v dostupnosti kvalifikovanej pracovnej sily a flexibilite pracovného práva.

Zdroj: info.sk, TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Hlas pripravil návrh na zmenu financovania politických strán

Hlas pripravil návrh na zmenu financovania politických strán

VČERA - 20:13Ekonomické

Koaličná strana Hlas-SD pripravila „konkrétny návrh“ na zmenu financovania politických strán. Na sociálnej sieti o tom informoval minister vnútra a predseda Hlasu-SD Matúš Šutaj Eštok.

Matovič: Kamenický dosiahol len zvýšenie dlhu, deficitu a horší rating SR

Matovič: Kamenický dosiahol len zvýšenie dlhu, deficitu a horší rating SR

VČERA - 18:57Ekonomické

Práca Ladislava Kamenického podľa Igora Matoviča len škodí verejným financiám.

PS upozornilo na zlý stav verejných financií, vyjadrenia koalície sú klamlivé

PS upozornilo na zlý stav verejných financií, vyjadrenia koalície sú klamlivé

VČERA - 18:52Ekonomické

Michal Šimečka upozornil, že Slovensko má jeden z najnižších hospodárskych rastov v okolitých krajinách.

Fico: Vláda stabilizovala verejné financie, zdedila ich najhoršie v EÚ

Fico: Vláda stabilizovala verejné financie, zdedila ich najhoršie v EÚ

VČERA - 18:13Ekonomické

Podľa premiéra chce vláda odovzdať verejné financie svojim nástupcom v "normálnom" stave.