MATEČNÁ: Slovensko odmieta návrh EÚ na nepovolené látky v biopotravinách
- 18:30 12.06.2017
- Brusel/Luxemburg

Nesmieme zničiť dôveru spotrebiteľov v bioprodukty a prijať bez výhrad nariadenie Európskej únie (EÚ) o ekologickej poľnohospodárskej výrobe a označovaní produktov.
Uviedla ministerka pôdohospodárstva SR Gabriela Matečná (nominanka SNS) po dnešnom zasadnutí Rady EÚ pre poľnohospodárstvo a rybolov v Luxemburgu.
Ministerka v rozhovore pre TASR pripomenula, že Európska komisia v roku 2014 predložila návrh o ekologickej poľnohospodárskej výrobe a označovaní produktov. Nové nariadenie má za cieľ odstrániť prekážky pri udržateľnom rozvoji ekologickej poľnohospodárskej výroby, zaistiť férovú súťaž, predchádzať podvodom a neférovým praktikám, zvýšiť dôveru spotrebiteľov v biokvalitu a zjednodušiť a podporiť ekologickú produkciu a nárast zamestnanosti.
Podľa jej slov vnútri Únie prebieha široká diskusia o tom, ako označovať bioprodukty, aké povolené limity rezíduí môžu byť a či sa biologické produkty môžu pestovať aj v skleníkoch.
Slovensko má výhrady najmä voči zlegálneniu výskytu nepovolených látok v bioprodukcii.
„Pre Slovensko je neprijateľné, že limitné obsahy niektorých látok môžu byť aj v biopotravinách,“ upozornila Matečná. To by podľa nej viedlo k zmätkom na strane spotrebiteľov, ktorí majú dôveru k označovaniu bioproduktov. Ak by na úrovni EÚ prešlo označovanie bioproduktov na dobrovoľnej báze a niektoré štáty by mali povolenú normu rezíduí v biopotravinách a mohli ich dovážať na európsky trh, tak by vznikla duálna kvalita biopotravín, lebo výrobky by boli dostupné v celej Únii, došlo by k narušeniu hospodárskej súťaže a znemožnila by sa vystopovateľnosť tovarov. „To je pre nás neprijateľné,“ odkázala Matečná.
Európski spotrebitelia podľa ministerky oprávnene očakávajú, že tieto výrobky budú bez použitia nepovolených látok, bez minerálnych hnojív a v prípade mäsa bez hormónov a steroidov.
„Chceme, aby tieto ekologické produkty boli označované jednotne a bez akýchkoľvek možností rezíduí,“ spresnila Matečná, podľa ktorej sa návrh nariadenia odkláňa od podstaty a princípov ekologickej poľnohospodárskej výroby v Únii.
Dodala, že viaceré členské štáty, na čele s Francúzskom a Nemeckom, sú za prijatie novej legislatívy, ktorá umožní limity pre odpadové látky aj v biopotravinách, ďalšia skupina krajín je však zásadne proti. Slovensko v tomto boji stojí po boku Belgicka, Českej republiky, Dánska a Švédska.
Dnešná Rada ministrov nedospela ku konsenzu v tejto otázke a Matečná upozornila, že ak k spoločnému názoru nedospejú ani ministri na ďalšom stretnutí, ani odborníci, je pravdepodobné, že toto nariadenie „zamrzne“.
V súčasnosti potraviny označené ako BIO, musia spĺňať prísne kritériá. Pri ich výrobe sa používajú produkty z ekologického poľnohospodárstva, v ktorom nie je dovolené využívať pesticídy, umelé hnojivá či geneticky modifikované organizmy (GMO). Zvieratá sa kŕmia prirodzenou potravou bez stimulátorov rastu a hormónov. Pri ich spracovaní sa nepoužívajú umelé farbivá, aromatické a konzervačné látky, dochucovadlá a ďalšie cudzorodé prídavné látky.

Neférový prístup zo strany zamestnávateľa pociťuje 42 % Slovákov
Počas posledných šiestich mesiacov pocítilo neférové konanie zo strany zamestnávateľa 42 % ľudí.

Medzi Popradom a Vydrníkom obnovili vlakovú dopravu
Vlaková doprava medzi Popradom a Spišskou Novou Vsou je plne obnovená.

Michal Kaliňák: Potrebujeme zákon o kontrole v samospráve
Zákon o kontrolnej činnosti v samospráve je potrebný, ukotvenie hlavného kontrolóra v legislatíve je nepostačujúce.

Remišová: V súvislosti s dotáciami PPA podávame podnet na Európsku prokuratúru
Strana Za ľudí podáva podnet na úrad Európskej prokuratúry pre podozrenia z neoprávneného čerpania eurofondov v rámci dotácií poskytovaných Pôdohospodárskou platobnou agentúrou.

APZD: Uvažované 500 % clo by znamenalo koniec obchodu s USA
Clo na úrovni stoviek percent znamená koniec obchodu a ak by sa naozaj zaviedlo, výrazne by zasiahlo aj slovenský priemysel.