Prezident Ghaní znovu vyzval Taliban na mierové rozhovory
- 9:41 06.06.2017
- Kábul

Afganský prezident Ašraf Ghaní dnes znova pozval fundamentalistické hnutie Taliban na mierové rozhovory.
Označil to za "poslednú šancu" pre týchto militantov, aby zanechali svoje 16 rokov trvajúce povstanie a pridali sa k politickému riešeniu.
Ghaní tiež oznámil, že počet obetí minulotýždňového bombového útoku v metropole Kábul sa výrazne zvýšil na 150. Cieľom útoku neďaleko nemeckého veľvyslanectva podľa jeho slov nebolo jedno konkrétne miesto, ale celá diplomatická štvrť. Výbuch vozidla naloženého výbušninami bol jedným z najhorších útokov extrémistov v Kábule od odchodu zahraničných síl z krajiny v roku 2014.
Afganský líder vystúpil na otvorení medzinárodnej mierovej a bezpečnostnej konferencie, ktorá sa koná v Kábule. Na tomto tzv. Kábulskom procese sa zišli zástupcovia 23 krajín, ako aj EÚ, OSN a NATO s cieľom diskutovať o bezpečnostných a politických problémoch stredoázijského Afganistanu. K účastníkom patria okrem iných aj Rusko, Pakistan, India, USA, Británia či Nemecko.
Taliban neustále rozširuje svoje pôsobenie, odkedy vojenské sily USA a NATO koncom roka 2014 oficiálne ukončili svoju bojovú misiu v Afganistane, ktorá sa zmenila na podporu miestnych síl a boj proti terorizmu.
Doterajšie snahy o mierové rozhovory v Afganistane opakovane stroskotali. Taliban odmieta rokovať s vládou, pokým z krajiny neodídu všetci zahraniční vojaci, a stále sa označuje za exilovú vládu, čo rozčuľuje činiteľov v Kábule.
Prezident Ghaní dnes Taliban varoval pred pokusmi o prevrat s tým, že hnutiu sa nepodarí zvrhnúť afganskú vládu. Povedal tiež, že počet zahraničných bojovníkov v krajine, ktorým afganské úrady už dlho pripisujú mnohé z bezpečnostných problémov, sa v uplynulých rokoch zvýšil z 200 na 11.000.
Členovia a partneri NATO v súčasnosti vedú rozhovory o tom, či by nemali do Afganistanu znova vyslať viac vojakov vzhľadom na výrazne zhoršenú bezpečnostnú situáciu. Bezpečnostní experti vyslovujú obavy, že v čoraz väčšom počte oblastí tejto krajiny, v ktorých vláda nedokáže presadiť právo a poriadok, by mohli nájsť útočisko bojovníci al-Káidy, ako aj džihádisti skupiny Islamský štát (IS) utekajúci zo Sýrie a Iraku.

Najvyšší súd potvrdil Trumpov zákaz transrodových osôb v armáde
Americký najvyšší súd v utorok rozhodol o platnosti výkonného nariadenia prezidenta Donalda Trumpa zakázať nábor a členstvo transrodových ľudí v armáde.

Carney počas stretnutia s Trumpom zdôraznil, že Kanada sa nestane súčasťou USA
Americký prezident Donald Trump privítal v utorok v Bielom dome kanadského premiéra Marka Carneyho a ich rokovanie sa zameralo najmä na americké clá a potenciálnu hrozbu pripojenia Kanady k USA.

V Budapešti opäť protestovali proti obmedzeniu zhromažďovacieho práva
Niekoľko stoviek Maďarov sa zišlo na budapeštianskom Námestí františkánov, aby protestovalo proti obmedzeniam zhromažďovacieho práva a proti používaniu softvérového systému rozpoznávania tváre.

Putin a Netanjahu telefonovali o vzájomných vzťahoch aj druhej svetovej vojne
Ruský prezident Vladimir Putin a izraelský premiér Benjamin Netanjahu v utorok počas telefonátu diskutovali aj o vzájomných vzťahoch krajín a situácii na Blízkom východe, informoval Kremeľ.

Orbán 9. mája nepôjde ani do Moskvy, ani do Kyjeva
Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán sa v piatok 9. mája nezúčastní na oslavách 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Moskve, a nepôjde ani do Kyjeva.