Mayovú diváci "podusili vo vlastnej šťave" za jej postoj voči Trumpovi
- 5:56 03.06.2017
- Londýn

Britská premiérka Theresa Mayová čelila náročným otázkam o škrtoch v sociálnom systéme a zdravotníctve v piatkovej televíznej politickej relácii, vysielanej naživo necelý týždeň pred nadchádzajúcimi predčasnými parlamentnými voľbami.
Odporcovia Mayovú obvinili, že sa nedokázala dostatočne postaviť proti rozhodnutiu Spojených štátov vystúpiť z parížskej klimatickej dohody.
V relácii vysielanej naživo v prime time vystúpil okrem premiérky aj líder opozičnej Labouristickej strany Jeremy Corbyn, avšak v samostatnom segmente. Mayová totižto účasť v televíznej debate s ním vopred odmietla so zdôvodnením, že radšej bude odpovedať priamo na otázky voličov.
Premiérka odmietla obvinenia, že nedrží svoje slovo - vrátane predchádzajúceho prísľubu nevyhlásiť predčasné voľby. Divákom v štúdiu povedala, že „mala gule vyhlásiť voľby“, pretože je dôležité aby budúca vláda šla do rokovaní s Európskou úniou o Brexite so silným mandátom.
Nedávne rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa vystúpiť z parížskej klimatickej dohody posunulo do popredia predvolebnej kampane tému britsko-amerických vzťahov a Mayovej snahu posilniť ich „výnimočný status“. Premiérka vyhlásila, že absolvovala telefonický rozhovor s americkým prezidentom, v ktorom mu tlmočila, že „Spojené kráľovstvo verí v parížsku dohodu a nechce aby z nej Spojené štáty vystúpili“. Napriek tomu však Británia nepodpísala spoločné vyhlásenie s Nemeckom, Francúzskom a Talianskom, v ktorom lídri prejavili ľútosť nad Trumpovým rozhodnutím a zdôraznili, že dohoda už nemôže byť opätovne prerokovaná.
Corbyn Mayovú obvinil z „podlízavosti“ voči Trumpovi.
Ťažké otázky však čakali aj opozičného lídra, najmä keď sa ho diváci v štúdiu pýtali na jeho odmietavý postoj voči atómovej výzbroji a či by bol pripravený použiť atómové zbrane, keby bola Británia v ohrození. „Urobil by som všetko v mojich silách, aby som zaistil, že akákoľvek hrozba sa v prvom rade vyrieši cez vyjednávanie a dialóg. Myslím si, že predstava ako ktokoľvek použije atómové zbrane kdekoľvek na svete je naozaj desivá a hrozná,“ odpovedal.

USA zablahoželali Merzovi, chcú spolupracovať v oblasti bezpečnosti
Spojené štáty v utorok zablahoželali Friedrichovi Merzovi k jeho zvoleniu za nového nemeckého kancelára a oznámili zámer spolupracovať na posilnení bezpečnosti v Európe.

Kallasová: Grónčania majú právo na sebaurčenie
Šéfka diplomacie Európskej únie Kaja Kallasová v utorok obhajovala právo Grónčanov na sebaurčenie.

Najvyšší súd potvrdil Trumpov zákaz transrodových osôb v armáde
Americký najvyšší súd v utorok rozhodol o platnosti výkonného nariadenia prezidenta Donalda Trumpa zakázať nábor a členstvo transrodových ľudí v armáde.

Carney počas stretnutia s Trumpom zdôraznil, že Kanada sa nestane súčasťou USA
Americký prezident Donald Trump privítal v utorok v Bielom dome kanadského premiéra Marka Carneyho a ich rokovanie sa zameralo najmä na americké clá a potenciálnu hrozbu pripojenia Kanady k USA.

V Budapešti opäť protestovali proti obmedzeniu zhromažďovacieho práva
Niekoľko stoviek Maďarov sa zišlo na budapeštianskom Námestí františkánov, aby protestovalo proti obmedzeniam zhromažďovacieho práva a proti používaniu softvérového systému rozpoznávania tváre.