Premiér Fico odcestoval na summit pri príležitosti 60. výročia Rímskych zmlúv

Slovenský premiér Robert Fico s delegáciou odcestoval dnes na pracovnú návštevu Talianska, kde sa v sobotu (25.3.) zúčastní na slávnostnom summite šéfov štátov alebo vlád 27 krajín Európskej únie pri príležitosti 60. výročia podpisu Rímskych zmlúv.
Premiéra dnes spoločne s ďalšími európskymi partnermi prijme na spoločnej audiencii v Apoštolskom paláci vo Vatikáne pápež František.
Samotný summit sa bude konať v sobotu dopoludnia na tom istom mieste, kde boli v roku 1957 podpísané zakladateľské zmluvy súčasnej Európskej únie - v Paláci konzervátorov (Palazzo dei Conservatori) na Kapitolskom námestí v Ríme. Zasadnutie sa bude konať za účasti hláv štátov alebo predsedov vlád krajín EÚ, predsedov Európskeho parlamentu, Európskej rady a Európskej komisie a zástupcov európskych inštitúcií.
V rámci rímskeho summitu pôjde z obsahového hľadiska o zavŕšenie procesu reflexie o budúcnosti EÚ, ktorý odštartoval bratislavský summit. Zasadnutie šéfov štátov alebo vlád 27 členských krajín EÚ v Ríme je súčasťou širšej diskusie o budúcnosti EÚ, ktorá nabrala na význame po rozhodnutí Spojeného kráľovstva vystúpiť z EÚ.
Lídri po skončení zasadnutia na nádvorí Kapitolského námestia podpíšu spoločné vyhlásenie – Rímsku deklaráciu. Dokument by mal byť spoločným zamyslením sa nad stavom Európskej únie a budúcnosťou procesu integrácie.
Po podpise je na programe spoločná tlačová konferencia predsedu Európskej rady Donalda Tuska, predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera a predsedu Európskeho parlamentu Antonia Tajaniho, predsedu talianskej vlády Paola Gentiloniho a predsedu maltskej vlády Josepha Muscata.
Program sa zavŕši obedom v Kvirinálskom paláci (Palazzo del Quirinale), sídle prezidenta. Obed pre delegátov usporiada taliansky prezident Sergio Mattarella.
Rímske zmluvy sú dva dokumenty - Zmluva o založení Európskeho hospodárskeho spoločenstva (EHS) a o založení Európskeho spoločenstva pre atómovú energiu (Euratom) - a nesú názov podľa metropoly, v ktorej boli podpísané. Rímske zmluvy zároveň predstavujú tzv. rodný list spoločnej Európy, známej v súčasnosti pod názvom Európska únia.
Listiny 25. marca 1957 podpísali zástupcovia signatárskych štátov: Belgicka, Francúzska, Holandska, Luxemburska, Nemeckej spolkovej republiky (NSR) a Talianska.
Zmluvou o zriadení EHS, zameranou na integráciu a hospodársky rast prostredníctvom obchodu, bol vytvorený spoločný trh založený na voľnom pohybe tovarov, osôb, služieb a kapitálu. Znamenala začiatok novej etapy v procese európskej integrácie. Zriadili sa inštitúcie a rozhodovacie procedúry, ktoré mali umožniť zosúladenie národných záujmov so spoločným cieľom. Vznik EHS sa stal kľúčovým medzníkom v ďalšom vývoji európskej integrácie.
Rímske zmluvy vstúpili do platnosti 1. januára 1958.

Obvinenému v prípade únosu a intoxikácie študentky Sone predĺžili väzbu
Ivovi P., obvinenému v prípade únosu a intoxikácie študentky Sone, predĺžil Mestský súd Bratislava I 7. mája väzbu o štyri mesiace, teda do 8. októbra.

PS: Poškodený most v Poprade je symbolom zlyhania štátu, žiada rýchle opravy
Kritický stav dopravnej infraštruktúry na Slovensku sa aktuálne naplno prejavil v Poprade odtrhnutým nosníkom mosta.

Chemický ústav SAV reagoval na Kotlárov článok publikovaný v predátorskom časopise
Tvrdenia v článku o mRNA vakcínach proti covidu, ktorého spoluautorom je splnomocnenec vlády SR pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie ochorenia COVID-19 Peter Kotlár, sú nepodložené.