Rastu priemyslu SR v decembri 2016 pomohla najmä energetika
- 13:26 10.02.2017
- Bratislava

Priemysel v SR v decembri 2016 potiahla nahor najmä energetika, ktorá si pripísala až 11,4-% medziročný rast produkcie. Uviedol to v komentári k dnes zverejnenej priemyselnej produkcii analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.
„Naopak produkcia spracovateľského priemyslu sa aj po zohľadnení tradičného sezónneho poklesu v decembri mierne znížila a v medziročnom porovnaní sa dynamika jej rastu spomalila z 2,3 % na 1,6 %,“ priblížil. Odhliadnuc od marca a júla, kedy medziročným rastom „zakýval“ posun Veľkej noci a letných odstávok, zaznamenal podľa neho spracovateľský priemysel najpomalší rast v minulom roku.
Slabšie čísla v decembri 2016 vykázali podľa Koršňáka najmä slovenskí strojári. Po silnom novembri sa ich produkcia v decembri výraznejšie znížila. Výroba strojov medziročne poklesla o 5,3 %, medziročný rast výroby kovov a kovových konštrukcií sa spomalil zo 16,8 % na 8,5 %.
„Naopak, kľúčové odvetvie slovenského priemyslu automobilový priemysel si po prekvapivo slabšom novembri predsa len mierne polepšilo a opäť prebralo žezlo ťahúňa spracovateľského priemyslu, keď bolo zodpovedné až za 90 % medziročného rastu spracovateľského priemyslu, respektíve 40 % celého priemyslu,“ doplnil analytik.
Podľa ekonomického analytika Tatrabanky Tibora Lörincza vlani za rokom 2015 zaostala výroba v chemickom, gumárenskom a farmaceutickom priemysle. „Rast v roku 2016 výrazne zaostal za predminulým rokom. Za celý rok 2016 vzrástla priemyselná produkcia o 3,3 %, oproti 7 % v roku 2015,“ poznamenal.
„V roku 2017 predpokladáme podobné tempo rastu priemyselnej produkcie ako v roku 2016. Hlavným problémom môže byť nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily, ktorý naznačuje viacero zamestnávateľov,“ doplnil Lörincz. Koršňák očakáva, že slovenský priemysel by si mal udržať rastúci trend aj v najbližších mesiacoch, pričom dynamika jeho rastu by sa mohla zrýchľovať smerom k 5 %.
Štatistický úrad (ŠÚ) SR dnes informoval, že priemyselná produkcia v SR vlani v decembri medziročne vzrástla o 3 %. Po zohľadnení sezónnych vplyvov sa priemyselná produkcia v decembri oproti novembru minulého roka zvýšila o 0,4 %.

Výluka vlakov medzi Popradom a Vydrníkom potrvá do piatkového večera
Výluka vlakovej dopravy v úseku Poprad-Tatry - Vydrník pre poškodený most v Poprade potrvá do piatkového večera.

ZSSK prijala po mimoriadnej udalosti v Poprade viaceré opatrenia
V súvislosti s mimoriadnou udalosťou v Poprade, poškodení mosta, ku ktorému došlo v stredu (14. 5.) v skorých ranných hodinách, Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) prijala viaceré opatrenia s cieľom čo najviac uľahčiť ľuďom c

Mihók: Globálna politika a ekonomika sa nachádza v kŕči
Globálna politika a ekonomika sa nachádza v kŕči, v ešte horšom kŕči je Európa a v rámci nej EÚ, tvrdí predseda SOPK Peter Mihók.

Fico: Konsolidácia zostáva mimoriadnou prioritou súčasnej vlády
Konsolidácia zostáva mimoriadnou prioritou súčasnej vlády. Uviedol to okrem iného na štvrtkovom zhromaždení delegátov Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory predseda vlády Robert Fico.

KDH: Vláda nedostatočne rieši problémy rodín s bývaním či pracovnými možnosťami
Jedným z problémov krajiny je, že mladí ľudia odchádzajú za prácou do zahraničia, pripomína KDH.