Členské štáty EÚ prijímajú migrantov rýchlejšie, ale naďalej neplnia ciele
- 14:38 08.02.2017
- Brusel

O pokroku pri relokáciách a presídľovaní migrantov do EÚ dnes informovala Európska komisia (EK). Vo svojej správe ocenila, že členské štáty Únie počas uplynulých dvoch mesiacov prijali na základe príslušných mechanizmov viac migrantov ako predtým, ale vyzvala ich na väčšiu snahu a rýchlosť.
„V uplynulých mesiacoch sme zaznamenali pokrok v relokáciách aj presídľovaní, ale musíme sa viac snažiť a konať rýchlejšie. Relokovanie stanoveného počtu migrantov z Grécka a Talianska je možné, ale vyžaduje si politickú vôľu, odhodlanie a snaživosť členských štátov,“ uviedol eurokomisár pre migráciu Dimitris Avramopulos.
Členské štáty prijali v decembri a januári v rámci relokácií z Grécka a Talianska 3813 migrantov. Práve v decembri minulého roka EK zaznamenala vôbec najvyšší počet 1926 relokovaných migrantov. Je to o tretinu nižšie číslo ako cieľ EK, aby členovia EÚ každý mesiac prijímali 3000 osôb z uvedených dvoch štátov.
Celkovo členské štáty z Grécka a Talianska doteraz prijali 11.966 migratov. Stále sú ďaleko od záväzku prijať do septembra týmto spôsobom 160.000 ľudí na základe povinných kvót.
Väčší úspech zaznamenala EK pri presídľovaní utečencov priamo z Blízkeho východu. V decembri a januári členské štáty prijali 913 utečencov Turecka, Jordánska a Libanonu. Celkovo doteraz presídlili 13.968 ľudí z regiónu s nárokom na medzinárodnú ochranu.
EÚ sa pred dvoma rokmi odhodlala týmto spôsobom poskytnúť útočisko 22.504 utečencom. EK vyzvala členské štáty, aby si plnili svoje záväzky vrátane implementácie migračnej dohody s Tureckom, na základe ktorej Únia už prijala 3000 Sýrčanov od svojho východného suseda. Na základe uvedenej dohody za každého migranta vráteného z gréckych ostrovov do Turecka presídľuje EÚ jedného Sýrčana priamo z Turecka na svoje územie.

Trump: Irán obdržal americký návrh o jadrovej dohode, musí konať rýchlo
Prezident Spojených štátov Donald Trump uviedol, že Irán dostal americký návrh v súvislosti s rokovaniami o jeho jadrovom programe. Podľa Trumpa by mal Teherán dohodu urýchlene prijať, inak „sa stane niečo zlé“.

Von der Leyenová prisľúbila, že Európa bude zvyšovať tlak na Putina, kým neuzavrie mier
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v piatok prisľúbila, že Európa „bude zvyšovať tlak“ na ruského prezidenta Vladimira Putina, až kým nepristúpi na mier.

Pápež Lev XIV. zdôraznil, že rodina je založená na zväzku medzi mužom a ženou
Pápež Lev XIV. v piatok na stretnutí s členmi diplomatického zboru akreditovanými pri Svätej stolici povedal, že rodina je založená na „stabilnom zväzku medzi mužom a ženou“.

Trump sa chce stretnúť s Putinom a vyriešiť krízu v Pásme Gazy
Americký prezident Donald Trump v piatok na záver svojej návštevy krajín Blízkeho východu oznámil, že by sa rád čo najskôr stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Jermak: Prioritou Ukrajiny na rokovaniach s Ruskom je bezpodmienečné prímerie
Andrij Jermak na sociálnej sieti Telegram informoval, že prioritou ukrajinskej delegácie na piatkových rokovaniach s Ruskom v Istanbule bude dohodnúť bezpodmienečné prímerie.