• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 22.5.2022Meniny má Júlia, Juliana
22°Bratislava

7 zdravotných benefitov hurmikaki: Prečo je lepšie ako jablko?

  • 18:35 18.11.2016
  • Bratislava
7 zdravotných benefitov hurmikaki: Prečo je lepšie ako jablko?

V článku vám prezradíme 7 dôvodov, prečo odteraz hurmikaki vždy skončí vo vašom nákupnom košíku.

Hurmikaki alebo kaki, je ovocie, na ktoré v poslednom čase narazíme v našich supermarketoch. Ovocie, ktoré sa nápadne podobá na rajčiak, má veľké zdravotné prínosy pre človeka, o ktorých málokto tuší.

Štúdia z februára 2001, ktorá porovnala pozitívne účinky jablka a hurmikaki v boji s aterosklerózou sa vyjadrila jednoznačne. Ako sa vyjadrila vedúca projektu, Shela Gorinsteinová, Ph.D., výskum oddelenia medicínskej chémie dokázal, že hurmikaki prinášajú väčšie benefity v rámci prevencie aterosklerózy. Vedkyňa ďalej tvrdí, že zjedením jedného kaki za deň, príjmeme okrem vysokého množstva antioxidantov aj vysoké množstvo prvkov ako je sodík, draslík, magnézium, železo, vápnik, mangán a vitamínov ( prioritne A, C, B6), čím sa znižuje možnosť aterosklerózy, ktorá vedie k ďalším ochoreniam ako je cukrovka, obezita a ďalším ochoreniam moderného človeka. Sú tu však aj ďalšie dôvody, prečo si toto ovocie dopriať denne.

1. Podpora chudnutia

Pokiaľ chudnete alebo sa rozhodujete, čo si dopriať počas dňa ako zdravú alternatívu sladkostí, kaki je pre vás vhodnou alternatívou. Cukor, ktorý hurmikaki obsahujú, je ľahko absorbovateľný a premenný na energiu potrebnú pre cvičenie. Po cvičení, môže efektívne nahradiť stratu tekutín a elektrolytov, spôsobenú potením.

2. Boj proti rakovine

Hurmikaki obsahuje vysoké množstvo prospešných živín, ktoré chránia telo pred voľnými radikálmi, ktoré sú zodpovedné za rakovinu. Antioxidanty spolu s vitamínmi A, C, K a luteínu chránia telo pred pôsobením škodlivých voľných radikálov a chránia telo pred nebezpečnými chorobami.

3. Ochrana pred starnutím

Voľné radikály nie sú zodpovedné len za rakovinu, ale takisto môžu viesť k rýchlejšiemu a predčasnému starnutiu.

Vitamín C, veľmi efektívny antioxidant, ktorý sa podieľa na ochrane pokožky, si človek nevie vytvoriť sám. Preto práve konzumácia kaki, ktoré obsahuje vysoké množstvo tohto vitamínu je cestou ku krajšej pokožke. Spolu s vitamínmi A a K, ktoré redukujú vrásky, sa tak podieľa na podpore kože.

4. Podpora imunity

Vysoká koncentrácia vitamínu C v hurmikaki je aj významným atribútom, ktorý sa podieľa na imunite. Hurmikaki posilňuje odolnosť tela voči chorobám ako je nachladnutie, chrípka či iným infekciám.

5. Podpora tráviaceho systému

Hurmikaki obsahuje veľké množstvo vlákniny, ktorá je nevyhnutnou súčasťou dobrého fungovania trávenia. Vláknina, ktorá podporuje vyprázdňovanie, sa taktiež podieľa na prevencií pred análnymi infekciami a rakovinou konečníka.

6. Ochrana zraku

Kaki obsahuje luteín a zeaxantín, ktoré sú podľa mnohých štúdií zodpovedné za zlepšenie a udržanie si dobrého zraku.

7. Regulácia krvného tlaku a udržiavanie zdravého kardiovaskulárneho systému

Draslík je dôležitý prvok, ktorý väčšine ľudí v dennom príjme chýba. Kaki obsahuje vysoké množstvo draslíka, ktoré pomáha regulovať krvný tlak. Zdravý krvný tlak sa podieľa na správnej funkcií srdca, čo je ďalší faktor, pre ktorý by ste mali siahnuť po tomto ovocí.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, NJ, sciencedaily.com, wiki-fitness.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Vysoká hladina cholesterolu: Tieto pachy ju spoľahlivo prezradia

Vysoká hladina cholesterolu: Tieto pachy ju spoľahlivo prezradia

DNES - 19:34Zdravie

Podobne ako vysoký tlak, aj vysoký cholesterol sa často označuje za „tichého zabijaka“, pretože sa neprejavuje výraznými príznakmi. Na tieto pachy si však treba dať pozor.

Čas, v ktorom si doprajete večeru, ovplyvňuje riziko porážky. Tomuto sa vyhnite

Čas, v ktorom si doprajete večeru, ovplyvňuje riziko porážky. Tomuto sa vyhnite

VČERA - 20:00Zdravie

Pri večeri si netreba dávať pozor len na výber jedla, ale aj na správne načasovanie. Tomuto sa vyhnite, ak vám záleží na zdraví mozgu a ciev.

3 druhy doplnkov, ktoré zvyšujú riziko životu nebezpečnej srdcovej arytmie

3 druhy doplnkov, ktoré zvyšujú riziko životu nebezpečnej srdcovej arytmie

VČERA - 7:01Zdravie

Rozrastajúci sa trh s vitamínovými doplnkami sľubuje riešenie pre množstvo zdravotných problémov. S týmito tromi doplnkami to ale netreba preháňať.

Títo muži sú dvakrát náchylnejší na rakovinu prsníka

Títo muži sú dvakrát náchylnejší na rakovinu prsníka

19:05 20.05.2022Zdravie

Rakovina prsníka zďaleka nepatrí medzi výsostne ženské ochorenia. Muži v tejto skupine sú na ňu dokonca dvakrát náchylnejší.

10 úzkostných prejavov, ktoré súvisia s prekonaním traumy v minulosti

10 úzkostných prejavov, ktoré súvisia s prekonaním traumy v minulosti

9:27 19.05.2022Zdravie

Keď sa na úzkostné správanie pozrieme optikou traumy, zistíme, že často má svoj dôvod. Zistite podľa desiatich príznakov, či ste aj vy neboli obeťou nešťastnej udalosti.