• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 17.5.2025Meniny má Gizela
Bratislava

Vek pre odchod do dôchodku sa zvyšuje

  • 10:28 25.10.2016
  • Bratislava
Vek pre odchod do dôchodku sa zvyšuje

Prečítajte si, o koľko.

Vek pre vznik nároku na starobný dôchodok sa v budúcom roku stanovuje na 62 rokov a 76 dní, zhodne pre mužov a ženy. Stanovilo to opatrenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky v súlade so zákonom o sociálnom poistení.

Ako uviedla dnes v Bratislave na stretnutí s novinármi Ľudmila Grauzelová zo Sociálnej poisťovne, vek odchodu do dôchodku sa stanovuje podľa vývoja priemernej strednej dĺžky života v Slovenskej republike. Znamená to, že rezort práce každoročne najneskôr do 31. októbra predchádzajúceho roka určí počet dní, o ktorý sa upraví dôchodkový vek, dôchodkový vek na príslušný kalendárny rok a referenčný vek na príslušný kalendárny rok.

Týka sa to poistencov narodených po 31. decembri 1954 a netýka sa to žien narodených od 1. januára 1955 do 31. decembra 1961, kde sa zohľadňuje znížený dôchodkový vek v závislosti od počtu vychovaných detí, poistencov, ktorí majú znížený dôchodkový vek z dôvodu odpracovania potrebného počtu rokov v zamestnaní zaradenom do preferovaných pracovných kategórií.

Na uľahčenie výpočtu veku odchodu do dôchodku pri zohľadnení všetkých situácií je k dispozícii na webe Sociálnej poisťovne kalkulačka.

Zdroj: TASR. Foto: info.sk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Medzi Popradom a Vydrníkom obnovili vlakovú dopravu

Medzi Popradom a Vydrníkom obnovili vlakovú dopravu

VČERA - 17:58Ekonomické

Vlaková doprava medzi Popradom a Spišskou Novou Vsou je plne obnovená.

Michal Kaliňák: Potrebujeme zákon o kontrole v samospráve

Michal Kaliňák: Potrebujeme zákon o kontrole v samospráve

VČERA - 17:22Ekonomické

Zákon o kontrolnej činnosti v samospráve je potrebný, ukotvenie hlavného kontrolóra v legislatíve je nepostačujúce.

Remišová: V súvislosti s dotáciami PPA podávame podnet na Európsku prokuratúru

Remišová: V súvislosti s dotáciami PPA podávame podnet na Európsku prokuratúru

VČERA - 13:07Ekonomické

Strana Za ľudí podáva podnet na úrad Európskej prokuratúry pre podozrenia z neoprávneného čerpania eurofondov v rámci dotácií poskytovaných Pôdohospodárskou platobnou agentúrou.

APZD: Uvažované 500 % clo by znamenalo koniec obchodu s USA

APZD: Uvažované 500 % clo by znamenalo koniec obchodu s USA

VČERA - 10:35Ekonomické

Clo na úrovni stoviek percent znamená koniec obchodu a ak by sa naozaj zaviedlo, výrazne by zasiahlo aj slovenský priemysel.

Ráž: Diaľnica D3 má vydané rozhodnutia v procese EIA

Ráž: Diaľnica D3 má vydané rozhodnutia v procese EIA

VČERA - 9:50Ekonomické

Všetky tri chýbajúce úseky diaľnice D3 už majú vydané rozhodnutie v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA).