Ráno alebo večer: Kedy je najlepšie sa sprchovať?

Povieme vám, kedy je pre vás najvhodnejší čas.
Je lepšie sa osprchovať ráno alebo večer? Harvardova univerzita prišla s odpoveďou na túto otázku.
Ranná sprcha
Podľa psychologičky Shelley Carson z Harvardovej univerzity by ste mali zvoliť rannú sprchu, keď máte stres v práci, alebo keď ste pod tlakom a musíte byť kreatívni. Vysvetľuje, že sprchovanie môže podporiť tvorivosť, pretože ste vtedy naraz uvoľnení aj v strehu.
Ak musíte vyriešiť problém kreatívnym spôsobom, dlho na tom pracujete a nemôžete prísť na riešenie, potom by ste mali problém odložiť a nechať vzadu v mysli, aby ho spracovali podvedomé procesy.
“Vaše kognitívne procesy začnú relaxovať, obnovovať a regenerovať, a vaše nápady a riešenia sa objavia bez námahy.”
Večerná sprcha
Štúdia naznačuje, že sprchovanie pred spaním môže pomôcť ľuďom, ktorí majú problém vypnúť, pretože znižuje hladiny stresového hormónu kortizolu.
Sprchovanie môže regulovať vašu telesnú teplotu, čo preukázateľne pomáha ľahšie zaspať. Doktor Christopher Winter z American Academy of Sleep Medicine hovorí:
"Prudké ochladenie po tom, čo vyjdete von zo sprchy alebo z vane prirodzene navodzuje spánok. Takže je to príjemný spôsob, ako presvedčiť vaše telo, že je čas ísť do postele."
Dermatológovia tiež naznačujú, že sprchovanie vo večerných hodinách môže pomôcť udržať kožu čistú od olejov a znečisťujúcich látok, ktoré sa hromadia v priebehu celého dňa.
Ráno aj večer
Zmena vašej sprchovacej rutiny podľa stresu, pracovného rozvrhu a životného štýlu môže byť v skutočnosti dobrá vec, pretože celkovo podporuje hlbší spánok. Môžete tiež využiť výhody rannej aj večernej sprchy.

Skrytá nástraha infúzií: Vedci varujú pred nepoznaným rizikom
Infúzie môžu priamo do krvi pacientov uvoľňovať neželané látky, hlási nová štúdia.

Následky osýpok trvajú roky, vírus spôsobuje imunitnú amnéziu
Osýpky zničia obranyschopnosť imunitného systému proti iným infekciám.

Potraviny s vysokým obsahom cukru či citrusové šťavy škodia ústnej dutine
Pri udržiavaní zdravia ústnej dutiny zohráva dôležitú úlohu výživa. Škodlivé sú napríklad potraviny s vysokým obsahom cukru či citrusové šťavy.

Skúmali črevá 117-ročnej ženy. Čo sme zistili o dlhovekosti?
Naozaj sa tajomstvo dlhovekosti nachádza v črevách? Toto odhalil výskum 117-ročnej Marie Morerovej.

Ako podporiť fungovanie mozgu? Pomôžu tieto 4 potraviny
Mozog pre svoje správne fungovanie potrebuje prijímať určité živiny. Nájsť ich možno napríklad v rybách, orechoch, avokáde či v tmavej čokoláde.