KBS sa chce vrátiť k používaniu nedele ako dňa pracovného pokoja

Témou Pastierskeho listu, ktorý bude vo všetkých farnostiach prečítaný v prvú adventnú nedeľu 27. novembra, bude zdôraznenie podpory iniciatívy za voľnú nedeľu.
"Cieľom je vrátiť sa k používaniu nedele ako dňa pracovného pokoja, ktorý je osožný pre regeneráciu síl každého jedinca, pre dobro rodín i pre duchovné dobro veriacich," povedal Chovanec. Prvým krokom podľa predsedu KBS Stanislava Zvolenského je napísanie Pastierskeho listu, ktorý prirodzene vyvolá diskusiu vo farnostiach. Podľa jeho slov je na začiatku potrebné začať od seba. "Táto téma nie je nová, neotvárame ju, pretože pretrváva. Z minulosti vieme, aké sú postoje niektorých inštitúcií. Konkrétne rokovania s odborármi a ani s politikmi nie sú zatiaľ otvorené," objasnil Zvolenský. Biskupi chcú zároveň apelovať na predstaviteľov krajiny, aby iniciatíve za voľnú nedeľu venovali pozornosť v spoločenskej a politickej oblasti.
Členovia KBS si vypočuli aj správu o činnosti Slovenskej katolíckej charity (SKCH). V rámci humanitárnej pomoci sa katolícka charita v poslednom období sústredila pomoc utečencom v severnom Iraku, Kurdistane, Jordánsku a Libanone. "Projekty pomoci boli financované najmä zo zbierky KBS pre prenasledovaných kresťanov a tiež z vlastnej zbierky charity. Charita plánuje uskutočniť štyri projekty na Blízkom východe za 250.000 eur," povedal Chovanec. V spolupráci s rakúskou charitou pomôže aj obetiam zemetrasenia v Nepále, konkrétne sa bude podieľať na obnove miestnej materskej školy. Tradičná zbierka Pôstna krabička pre Afriku podľa Chovanca dosiahla najvyšší výnos vo svojej doterajšej existencie, vyzbieralo sa takmer 200.000 eur. Finančné prostriedky budú použité aj na prevádzku rozvojového centra v Ugande, kde sa SKCH stará o 45 HIV pozitívnych detí. "Jej dobrovoľníci pomáhajú s monitorovaním zhruba 260 detí, ktoré žijú v blízkosti centra a sú zaradené do projektu Adopcia na diaľku. Tento projekt sa stará o 265 detí na Haiti, 196 na Ukrajine, 1117 v Indii, 196 vo Vietname, 370 v Ugande, 259 v Albánsku a 89 v Kazachstane," vymenoval Chovanec. Zvolenský poznamenal, že tento projekt funguje na Slovensku zhruba desať rokov a každým rokom zaznamenávajú nárast adoptovaných detí. "Človek podporuje istou sumou peňazí konkrétne dieťa, je oboznámený s jeho identitou a podporuje finančne najmä jeho vzdelávanie," uviedol Zvolenský.
SKCH na prelome júla a augusta distribuovala aj potravinové balíčky, v tomto období ich rozdala zhruba 46.000. Pokračovať v tom bude v novembri a februári 2017. "Na výzvu Svätého Otca sa slovenské diecézy zapojili do zbierky pre Ukrajinu, ktorej výnos vo výške takmer 470.000 eur bol odoslaný na pomoc ukrajinskému ľudu," zhodnotil Chovanec.

Hnutie Slovensko: Zahraničná politika Blanára je len na prokremeľskú stranu
Zahraničná politika šéfa slovenskej diplomacie Juraja Blanára na všetky štyri svetové strany vôbec nefunguje. Je to politika iba na jednu, a to prokremeľskú stranu.

Z trhu sťahujú nebezpečný penový produkt
Slovenská obchodná inšpekcia odporúča zákazníkom, aby produkt vrátili v mieste predaja.

Premiér: Pokiaľ sankcie proti Rusku neohrozujú záujmy Slovenska, sme súčasťou jednoty EÚ
Pri analýzach protiruských sankcií vychádzame zo základnej premisy, že pokiaľ neohrozujú národnoštátne záujmy SR, postupujeme v rámci jednoty Európskej únie.

SHMÚ varuje pred víchricou
Vo viacerých okresoch Slovenska sa vo štvrtok môže vyskytnúť silný vietor.

Rozsudok v prípade s exšéfom NS SR Štefanom Harabinom vyhlásia v piatok
Rozsudok v prípade s bývalým predsedom Najvyššieho súdu SR a exministrom spravodlivosti Štefanom Harabinom vyhlási Špecializovaný trestný súd v Pezinku v piatok (30. 5.).