• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 26.5.2025Meniny má Dušan
14°Bratislava

Stavebná produkcia v auguste 2016 medziročne klesla o 9,7 percent

  • 9:55 11.10.2016
  • Bratislava
Stavebná produkcia v auguste 2016 medziročne klesla o 9,7 percent

V stavebníctve v auguste 2016 pokračoval šiesty mesiac po sebe medziročný pokles produkcie.

V stavebníctve v auguste 2016 pokračoval šiesty mesiac po sebe medziročný pokles produkcie. Oproti augustu 2015 sa celková stavebná produkcia znížila o 9,7 % na 450,9 milióna eur. Po zohľadnení sezónnych vplyvov bola o 6,7 % vyššia ako v júli 2016. Informoval o tom dnes Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Produkcia realizovaná stavebnými firmami v tuzemsku v auguste 2016 oproti augustu 2015 klesla o 10,2 % na 428,8 milióna eur. Jej podiel na celkovej stavebnej produkcii sa medziročne znížil o 0,5 percentuálneho bodu (p. b.) na 95,1 %. Vývoj tuzemskej produkcie ovplyvnil pokles stavebných prác na novej výstavbe vrátane modernizácií a rekonštrukcií o 19,4 % a zvýšenie opráv a údržby o 14 %.

V štruktúre tuzemskej produkcie nová výstavba vrátane modernizácií a rekonštrukcií tvorila 67,1 % (o 7,7 p. b. menej ako v auguste 2015). Podiel prác na opravách a údržbe sa zvýšil o 6,6 p. b. na 31,2 %. Z hľadiska výrobného zamerania výrazne klesol objem prác na inžinierskych stavbách o 30,9 %, naopak, práce na budovách sa zvýšili o 4,9 %. V rámci tuzemska tvorili práce na budovách 67,3 %, inžinierske stavby sa podieľali 32,7 %.

V priemere za osem mesiacov roka 2016 v porovnaní s rovnakým obdobím roka 2015 sa stavebná produkcia znížila o 6 % a dosiahla objem 2,991 miliardy eur. Produkcia realizovaná v tuzemsku klesla o 6,8 % na 2,825 miliardy eur. Objem prác na novej výstavbe vrátane modernizácií a rekonštrukcií sa znížil o 11,5 % na 2,005 miliardy eur. Stavebné práce na opravách a údržbe sa zvýšili o 4,3 % a dosiahli 773,5 milióna eur. V štruktúre tuzemskej produkcie klesol podiel novej výstavby, modernizácií a rekonštrukcií o 3,7 p. b. na 71 %, podiel prác na opravách a údržbe sa zvýšil na 27,4 %.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Grendel: Vláda ide urobiť všetko preto, aby sa daň z nehnuteľností zvýšila

Grendel: Vláda ide urobiť všetko preto, aby sa daň z nehnuteľností zvýšila

VČERA - 14:00Ekonomické

Vláda SR ide podľa opozičného poslanca Gábora Grendela urobiť všetko preto, aby sa zvýšila daň z nehnuteľností.

Trump šokoval trhy, oznámil nečakané partnerstvo

Trump šokoval trhy, oznámil nečakané partnerstvo

VČERA - 13:52Ekonomické

Americký prezident Donald Trump šokoval trhy, keď v piatok oznámil partnerstvo medzi americkým oceliarskym koncernom U.S. Steel a japonskou spoločnosťou Nippon Steel.

Budú po schválení rozpočtu voľby? Takéto plány má koalícia, tvrdí Drucker

Budú po schválení rozpočtu voľby? Takéto plány má koalícia, tvrdí Drucker

VČERA - 13:32Ekonomické

Tomáš Drucker reagoval na vyhlásenia predstaviteľov opozičného hnutia Slovensko.

Nemecký minister financií vyzýva na seriózne rokovania s USA o clách

Nemecký minister financií vyzýva na seriózne rokovania s USA o clách

VČERA - 13:20Ekonomické

Nemecký minister financií Lars Klingbeil vyzval v nedeľu na „seriózne rokovania“ so Spojenými štátmi po tom, čo americký prezident Donald Trump pohrozil zavedením ciel vo výške 50 % na dovoz z Európskej únie.

Zvýšeniu cien z dôvodu transakčnej dane rozumie až 80 % Slovákov

Zvýšeniu cien z dôvodu transakčnej dane rozumie až 80 % Slovákov

VČERA - 11:52Ekonomické

Zvýšeniu cien z dôvodu transakčnej dane rozumie 80 % Slovákov. Pre dve tretiny ľudí by to bolo síce nepríjemné, ale do istej miery pochopiteľné.