Hnutie Polisario chce referendum o budúcnosti Západnej Sahary
- 7:37 05.10.2016
- New York

Oslobodenecké hnutie Polisario, ktoré bojuje za nezávislosť Západnej Sahary, v utorok varovalo pred opätovnou konfrontáciou s Marokom ohľadom tohto sporného územia.
Šéf medzinárodných vzťahov hnutia Polisario Walad as-Sálik urgentne vyzval Bezpečnostnú radu OSN, aby zorganizovala referendum o budúcnosti Západnej Sahary, ktoré bolo prisľúbené v mierovej dohode s Marokom v roku 1991.
Zároveň obvinil Francúzsko, ktoré má úzke vzťahy s Marokom, z toho, že v OSN blokuje konanie ohľadom Západnej Sahary a vyjadril nádej, že USA a ďalšie členské krajiny rady - Británia, Čína a Rusko - pristúpia k príslušným krokom.
BR má podľa as-Sálika "morálnu a právnu povinnosť" usporiadať dané referendum. Tvrdí, že situácia v nárazníkovej zóne, kde marocké sily od augusta čelia bojovníkom hnutia Polisario, je "veľmi napätá" a "čokoľvek môže spustiť konflikt".
Maroko v polovici augusta porušilo mierovú dohodu z roku 1991 vyslaním svojich ozbrojených síl do tejto oblasti bez upovedomenia mierových jednotiek OSN. "Referendum je jediným riešením dekolonizačného procesu," zdôraznil as-Sálik.
Maroko anektovalo Západnú Saharu v roku 1979, pričom ju stále označuje za svoje "južné provincie". V nasledujúcich rokoch vypukla vojna medzi Marokom a Polisariom, ktoré tam vyhlásilo Saharskú arabskú demokratickú republiku (SADR).

Štvrtina ľudí v Nemecku má prisťahovalecký pôvod
Približne 21,2 milióna ľudí s prisťahovaleckým pôvodom žilo počas uplynulého roka v Nemecku, čo je štvorpercentný nárast v porovnaní s predchádzajúcim rokom.

Vatikán by v júni mohol hostiť ďalšie kolo rusko-ukrajinských rozhovorov
Nové kolo rokovaní medzi Ruskom a Ukrajinou by sa mohlo uskutočniť vo Vatikáne v polovici júna.

V priehrade našli mŕtvolu. Spoznávate tohto muža?
Polícia pátra po totožnosti mŕtveho muža, žiada o pomoc verejnosť.

Premiér Netanjahu vyjadril šok v súvislosti so streľbou vo Washingtone
Úrad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua vo štvrtok uviedol, že je „šokovaný strašnou, antisemitskou“ streľbou na zamestnancov izraelského veľvyslanectva vo Washingtone.

Arcidiecéza New Orleans dala súhlas odškodniť obete sexuálneho zneužívania
Arcidiecéza v americkom meste New Orleans súhlasila, že obetiam sexuálneho zneužívania duchovnými