• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 21.5.2025Meniny má Zina
20°Bratislava

Rosnefť sa bude uchádzať o kúpu kontrolného podielu vo firme Bašnefť

  • 19:39 03.10.2016
  • Moskva
Rosnefť sa bude uchádzať o kúpu kontrolného podielu vo firme Bašnefť

Rusko sa už druhý rok zmieta v recesii. Hlavným dôvodom krízy je pád cien ropy v polovici roka 2014.

Ruský štátny kolos Rosnefť, najväčší producent ropy v krajine, sa bude uchádzať o kúpu kontrolného podielu v stredne veľkej štátnej firme Bašnefť. Potvrdil to dnes Michail Leontijev, hovorca koncernu, bez ďalších podrobností. Informovala o tom agentúra Reuters.

Rusko minulý týždeň oznámilo, že obnoví odloženú privatizáciu ropnej firmy Bašnefť. Podľa Reuters to ukazuje, ako veľmi potrebuje Kremeľ peniaze na zaplátanie dier v rozpočte, ktoré v ňom zanechala hospodárska kríza.

Moskva pritom v auguste odložila na neurčito privatizáciu Bašnefti. Bude to jeden z najväčších privatizačných projektov Ruska za celé roky.

Zdroje blízke vláde v auguste pri odložení projektu uviedli, že to nariadil Kremeľ, aby zastavil spory medzi ruskými súpermi z energetického sektora o ovládnutie firmy.

Koncom minulého týždňa však podpredseda vlády Igor Šuvadov náhle oznámil, že sa odklad ruší a proces privatizácie sa s okamžitou platnosťou obnovuje. To je obrat o 180 stupňov.

Práve snaha Rosnefti o získanie kontrolného balíka v spoločnosti Bašnefť, rozpútala "boje" medzi kandidátmi. Najnovšie sa tak môže štátny gigant voľne zapojiť do súboja o kúpu firmy Bašnefť.

Šuvadov tiež oznámil, že vláda vzápätí ponúkne na predaj aj menšinový podiel v samotnom koncerne Rosnefť. Táto ponuka má potenciál prilákať veľké medzinárodné firmy, ktoré sa chcú dostať k obrovským náleziskám ropy v Rusku.

Nemenovaný vládny zdroj v tejto súvislosti Reuters potvrdil, že Moskva naliehavo potrebuje peniaze a ďalší zdroj dodal, že predaj kontrolného balíka firmy Bašnefť štátnemu gigantu Rosnefť je "hotová vec".

Rusko sa už druhý rok zmieta v recesii. Hlavným dôvodom krízy je pád cien ropy v polovici roka 2014. Ekonomika krajiny je totiž závislá od príjmov z predaja tejto komodity.

Okrem toho Západ uvalil na Rusko sankcie za anexiu Krymu a postoj k Ukrajine, v dôsledku čoho má Moskva obmedzený prístup na kapitálové trhy. Zásoby financií v štátnych fondoch národného bohatstva pritom klesajú rýchlejšie, ako Rusko pôvodne očakávalo.

Plán na predaj 50,8-% podielu štátu vo firme Bašnefť pritiahol pozornosť koncernu Rosnefť, na čele ktorého stojí Igor Sečin, dlhoročný spojenec prezidenta Vladimira Putina, aj ďalších ruských firiem, napríklad súkromnej ropnej firmy Lukoil miliardára Vagita Alekperova.

Naproti tomu plánovaný predaj 19,5-% podielu v Rosnefti láka najmä zahraničné firmy.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Matovič: Kamenický dosiahol len zvýšenie dlhu, deficitu a horší rating SR

Matovič: Kamenický dosiahol len zvýšenie dlhu, deficitu a horší rating SR

DNES - 18:57Ekonomické

Práca Ladislava Kamenického podľa Igora Matoviča len škodí verejným financiám.

PS upozornilo na zlý stav verejných financií, vyjadrenia koalície sú klamlivé

PS upozornilo na zlý stav verejných financií, vyjadrenia koalície sú klamlivé

DNES - 18:52Ekonomické

Michal Šimečka upozornil, že Slovensko má jeden z najnižších hospodárskych rastov v okolitých krajinách.

Fico: Vláda stabilizovala verejné financie, zdedila ich najhoršie v EÚ

Fico: Vláda stabilizovala verejné financie, zdedila ich najhoršie v EÚ

DNES - 18:13Ekonomické

Podľa premiéra chce vláda odovzdať verejné financie svojim nástupcom v "normálnom" stave.