ANALÝZA: Tri štvrtiny agrofiriem v SR neplánujú prijímať nových ľudí
- 12:15 26.09.2016
- Bratislava

Vyplýva to z kvartálnej analýzy slovenského poľnohospodárstva za 3. štvrťrok 2016 spracovanej analytickou spoločnosťou CEEC Research v spolupráci s firmou O.M.C. Invest.
Vďaka očakávanému vývoju poľnohospodárskej produkcie neplánujú tri štvrtiny riaditeľov poľnohospodárskych spoločností prijímať nových zamestnancov. S ohľadom na zameranie ide o 73 % firiem z oblasti rastlinnej výroby a o 76 % firiem zameraných prevažne na živočíšnu produkciu. Nábor nových zamestnancov plánujú dve z desiatich spoločností pôsobiacich v rastlinnej výrobe a jedna z desiatich vo výrobe živočíšnej.
Tie spoločnosti, ktoré predsa len predpokladajú, že v roku 2017 budú prijímať nových zamestnancov, majú záujem predovšetkým o robotníkov. Robotnícke profesie totiž chýbajú 92 % spoločností. Firmy, naopak, hľadajú iba minimum administratívnych a riadiacich pracovníkov (manažmentu).
Polovica spoločností (51 %) podľa analýzy zápasí s nedostatkom absolventov. V živočíšnej výrobe si na malé množstvo mladých ľudí sťažuje dokonca šesť riaditeľov z desiatich (57 %). Viac než tri štvrtiny spoločností (78 %) sa pritom obávajú, že nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily bude významným limitom pre budúcnosť poľnohospodárskeho odboru.
"Kvalifikovaní pracovníci vyučení v odborných profesiách budú chýbať v celom slovenskom hospodárstve, rovnako teda aj v poľnohospodárstve. Skúsenosti so zamestnávaním absolventov v odboroch rastlinnej a živočíšnej výroby v posledných rokoch nemáme, pretože o tieto profesie absolventi záujem neprejavujú," povedal generálny riaditeľ Agropartner, s. r. o., Vladimír Chovan.
Za hlavný dôvod tohto stavu považujú riaditelia poľnohospodárskych podnikov a družstiev nezáujem mladých ľudí o poľnohospodárske profesie, ktoré je možné študovať na stredných a vysokých školách. Riaditelia firiem tomuto faktoru nedostatku absolventov priradili číslo 8,1 z maximálnych desiatich možných. Ten, kto si navyše poľnohospodárstvo pre svoje štúdium vyberie, často sektor opúšťa. Tento problém ohodnotili riaditelia vo svojich odpovediach známkou 7,9 z maximálnych desiatich možných.
Viac než polovica spoločností (54 %) zaoberajúcich sa živočíšnou výrobou sa preto snaží získať absolventov odborov už popri štúdiu. Rovnaký postup praktikuje tiež 44 % firiem z odboru rastlinnej produkcie. Firmy študentom a budúcim absolventom ponúkajú napríklad prax, čiastočné úväzky alebo dokonca sponzoring.

Remišová: V súvislosti s dotáciami PPA podávame podnet na Európsku prokuratúru
Strana Za ľudí podáva podnet na úrad Európskej prokuratúry pre podozrenia z neoprávneného čerpania eurofondov v rámci dotácií poskytovaných Pôdohospodárskou platobnou agentúrou.

APZD: Uvažované 500 % clo by znamenalo koniec obchodu s USA
Clo na úrovni stoviek percent znamená koniec obchodu a ak by sa naozaj zaviedlo, výrazne by zasiahlo aj slovenský priemysel.

Ráž: Diaľnica D3 má vydané rozhodnutia v procese EIA
Všetky tri chýbajúce úseky diaľnice D3 už majú vydané rozhodnutie v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA).

Výluka vlakov medzi Popradom a Vydrníkom potrvá do piatkového večera
Výluka vlakovej dopravy v úseku Poprad-Tatry - Vydrník pre poškodený most v Poprade potrvá do piatkového večera.

ZSSK prijala po mimoriadnej udalosti v Poprade viaceré opatrenia
V súvislosti s mimoriadnou udalosťou v Poprade, poškodení mosta, ku ktorému došlo v stredu (14. 5.) v skorých ranných hodinách, Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) prijala viaceré opatrenia s cieľom čo najviac uľahčiť ľuďom c