• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 15.5.2025Meniny má Žofia, Sofia
12°Bratislava

Nedávna recesia v Taliansku bola kratšia, než sa predpokladalo

  • 15:35 23.09.2016
  • Rím
Nedávna recesia v Taliansku bola kratšia, než sa predpokladalo

OECD zhoršila prognózu ako v prípade roka 2016, tak aj v prípade roka 2017.

Nedávna recesia v Taliansku, ktorá je považovaná za najhoršiu od 2. svetovej vojny, bola kratšia, než sa pôvodne stanovilo. Uviedol to dnes taliansky štatistický úrad Istat, podľa ktorého recesia trvala iba dva, nie tri roky. Informovala o tom agentúra DPA.

Revidované údaje štatistického úradu ukázali, že hrubý domáci produkt (HDP) tretej najväčšej ekonomiky eurozóny klesol v rokoch 2012 a 2013, a to o 2,8 %, respektíve o 1,7 %. V roku 2014 ale ekonomika už zaznamenala rast, a to o 0,7 %. Istat v pôvodných kalkuláciách uvádzal pokles aj za rok 2014, konkrétne o 0,3 %.

Na druhej strane, údaje za rok 2015 revidoval štatistický úrad mierne nadol. Zatiaľ čo pôvodne uvádzal, že talianska ekonomika minulý rok vzrástla o 0,8 %, teraz oznámil, že rast dosiahol 0,7 %.

Celkovo zostáva tempo rastu talianskej ekonomiky jedným z najslabších v rámci Európskej únie, napriek úsiliu vlády Mattea Renziho naštartovať ekonomiku znížením daní a dotáciami.

Ani najnovšie odhady Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) o vývoji talianskej ekonomiky v tomto a budúcom roku nie sú optimistické. OECD zhoršila prognózu ako v prípade roka 2016, tak aj v prípade roka 2017. V novej prognóze uviedla, že v obidvoch rokoch dosiahne talianska ekonomika rast na úrovni 0,8 %, pritom v predchádzajúcom júnovom odhade počítala tento rok s rastom na úrovni 1 % a v roku 2017 na úrovni 1,4 %.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Výluka vlakov medzi Popradom a Vydrníkom potrvá do piatkového večera

Výluka vlakov medzi Popradom a Vydrníkom potrvá do piatkového večera

DNES - 19:17Ekonomické

Výluka vlakovej dopravy v úseku Poprad-Tatry - Vydrník pre poškodený most v Poprade potrvá do piatkového večera.

ZSSK prijala po mimoriadnej udalosti v Poprade viaceré opatrenia

ZSSK prijala po mimoriadnej udalosti v Poprade viaceré opatrenia

DNES - 14:23Ekonomické

V súvislosti s mimoriadnou udalosťou v Poprade, poškodení mosta, ku ktorému došlo v stredu (14. 5.) v skorých ranných hodinách, Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) prijala viaceré opatrenia s cieľom čo najviac uľahčiť ľuďom c

Mihók: Globálna politika a ekonomika sa nachádza v kŕči

Mihók: Globálna politika a ekonomika sa nachádza v kŕči

DNES - 13:50Ekonomické

Globálna politika a ekonomika sa nachádza v kŕči, v ešte horšom kŕči je Európa a v rámci nej EÚ, tvrdí predseda SOPK Peter Mihók.

Fico: Konsolidácia zostáva mimoriadnou prioritou súčasnej vlády

Fico: Konsolidácia zostáva mimoriadnou prioritou súčasnej vlády

DNES - 13:47Ekonomické

Konsolidácia zostáva mimoriadnou prioritou súčasnej vlády. Uviedol to okrem iného na štvrtkovom zhromaždení delegátov Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory predseda vlády Robert Fico.

KDH: Vláda nedostatočne rieši problémy rodín s bývaním či pracovnými možnosťami

KDH: Vláda nedostatočne rieši problémy rodín s bývaním či pracovnými možnosťami

DNES - 11:58Ekonomické

Jedným z problémov krajiny je, že mladí ľudia odchádzajú za prácou do zahraničia, pripomína KDH.