DOMBROVSKIS: Británia musí umožniť voľný pohyb osôb, ak chce na trh EÚ
- 12:41 22.09.2016
- Brusel

To je kľúčové najmä pre veľké americké banky, ktoré si za sídlo svojich európskych divízií vybrali Britániu.
Podľa Dombrovskisa zvyšných 27 členských štátov Európskej únie (EÚ) dovolí bankám a firmám so sídlom v Británii podnikať na ich trhoch dovtedy, dokedy Londýn umožní z EÚ voľný pohyb občanov.
Zdôraznil, že aj keď je v záujme 27 členských štátov udržať dobrú úroveň spolupráce s Britániou, podľa pravidiel EÚ je neobmedzený prístup na spoločný trh spojený s určitými podmienkami.
Britskí voliči pred tromi mesiacmi rozhodli v referende o vystúpení svojej krajiny z EÚ. Diskusia o budúcich vzťahoch Londýna s Bruselom sa však ešte nezačala. Britská premiérka Theresa Mayová totiž odložila aktiváciu článku 50 a začiatok rokovaní na budúci rok. Ako dôvod uviedla, že musí najskôr vytvoriť tím expertov, ktorí povedú rokovania, a nájsť rovnováhu medzi požiadavkou voličov na obmedzenie prílevu migrantov z EÚ a požiadavkami bánk v Británii, ktoré si chcú udržať neobmedzený prístup na spoločný trh. Ten je však spojený s dodržiavaním základných slobôd, vrátane slobody pohybu.
Británia by sa mohla stať členom Európskeho hospodárskeho priestoru podobne ako Nórsko, Island a Lichtenštajnsko a udržať si tak prístup na trh v EÚ. Ale musela by zároveň prispievať do rozpočtu EÚ a umožniť voľný pohyb osôb.
Budúce vzťahy medzi Britániou a úniou tak vo veľkej miere závisia od toho, aký model spolupráce s EÚ si Londýn zvolí, pripomenul Dombrovskis.
Britský minister financií Philip Hammond naznačil, že je pripravený akceptovať aj stratu prístupu na európsky trh, aby dosiahol obmedzenie migrácie, ktoré žiadajú voliči.
Banky zase na neho vyvíjajú tlak, aby uzavrel s úniou dohodu, ktorá by im aj po skončení dvojročných rokovaní o brexite umožnila pokračovať v podnikaní v EÚ za zhruba rovnakých podmienok ako doteraz.
To je kľúčové najmä pre veľké americké banky, ktoré si za sídlo svojich európskych divízií vybrali Britániu ako napríklad JPMorgan Chase a Citigroup. Približne 13.500 finančných spoločností so sídlom v Británii môže vďaka tzv. bankovému pasu poskytovať svoje služby bez obmedzenia v celej EÚ.

Bratislavské letisko vlani hospodárilo so ziskom takmer 2,5 milióna eur
Letisko M. R. Štefánika v Bratislave skončilo vlaňajší rok v zisku takmer 2,5 milióna eur.

Matovič kritizoval návrh Tomáša na zvýšenie dôchodkov rodičom za výchovu detí
Zrušený rodičovský dôchodok chce minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš nahradiť novelou zákona o sociálnom poistení, ktorá má tento výpadok kompenzovať.

SaS: Vláda by nemala zasahovať do druhého piliera a otvárať ho
Druhý pilier nemá byť zdrojom peňazí potrebných pre konsolidáciu.

Tomáš: Od roku 2026 by sa nemuseli rodičom starajúcim sa o deti znižovať dôchodky
Obdobie, keď sa jeden z rodičov staral o dieťa na materskej, respektíve rodičovskej dovolenke, by sa malo započítavať do dôchodku.

Generálny riaditeľ ŽSR Alexander Sako sa vzdal funkcie
Generálny riaditeľ Železníc Slovenskej republiky Alexander Sako sa vzdal svojej funkcie.