• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 7.5.2025Meniny má Monika
11°Bratislava

Prokuratúra štátu New York preveruje Trumpovu dobročinnú nadáciu

  • 9:57 14.09.2016
  • Washington
Prokuratúra štátu New York preveruje Trumpovu dobročinnú nadáciu

Denník The Washington Post, ktorý v kauze viedol vlastné vyšetrovanie, tak napríklad napísal, že Trump, ktorý nadáciu sám založil, jej od roku 2008 nevenoval ani cent.

Prokuratúra amerického štátu New York začala preverovať činnosť dobročinnej nadácie republikánskeho prezidentského kandidáta Donalda Trumpa. Trumpov predvolebný štáb tento krok označil za politicky motivovaný a spojený s prebiehajúcim bojom o Biely dom. Informovala o tom americká televízia Fox News.

Newyorská prokuratúra začala preverovať činnosť nadácie Donald J. Trump Foundation s cieľom presvedčiť sa, či dodržiava všetky zákony štátu New York, ktoré regulujú činnosť verejne prospešných organizácií.

Toto vyšetrovanie sa začalo v súvislosti "s radom podozrivých operácií, ktoré sa v poslednom čase dostali na verejnosť," vysvetlil vo vysielaní televízie CNN newyorský prokurátor Eric Schneiderman. Dodal, že "máme obavy, že Trumpova nadácia mohla byť zatiahnutá do nejakej nekalej činnosti".

Člen Trumpovho predvolebného štábu Jason Miller v reakcii obvinil prokurátora Schneidermana, že "roky zatváral oči nad činnosťou nadácie rodiny Clintonovcov".

Americké médiá v tejto súvislosti uviedli, že Eric Schneiderman je jedným z poradcov volebného štábu Hillary Clintonovej, ktorá je Trumpovou súperkou vo voľbách prezidenta USA.

Podľa Millera je preverovanie Trumpovej nadácie politicky motivované a nie je "ničím iným ako ďalším pokusom ľavicových síl o odpútanie pozornosti voličov" od chýb, ktorých sa Clintonová dopustila počas predvolebnej kampane.

Hillary Clintonová sa môže stať prvou prezidentkou USA. Foto: TASR

Americké médiá však aktivity Trumpovej nadácie sledujú už niekoľko mesiacov. Denník The Washington Post, ktorý v kauze viedol vlastné vyšetrovanie, tak napríklad napísal, že Trump, ktorý nadáciu sám založil, jej od roku 2008 nevenoval ani cent.

Denník okrem toho zistil aj fakty, ktoré svedčia o tom, že financie určené na dobročinnosť Trump využíval "nenáležitým spôsobom" - ide napr. o sumu 20.000 dolárov, ktoré minul na nákup svojho portrétu.

Ďalších 25.000 dolárov cez fondy svojej nadácie Trump vyplatil v roku 2013 prokurátorke štátu Florida Pam Bondiovej, ktorá chcela začať vyšetrovanie proti organizácii nazvanej Trump University. Trumpovi odporcovia túto transakciu označili za úplatok. Obaja jej hlavní aktéri to však odmietli s tým, že šlo o dobrovoľný príspevok na politické ciele. Bondiová sa v tom čase uchádzala o znovuzvolenie do funkcie prokurátorky štátu Florida.

Podľa magazínu Forbes má Trumpov majetok hodnotu 4,5 miliardy dolárov. Samotný Trump tvrdí, že má kapitál vo výške viac ako 10 miliárd dolárov.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Najvyšší súd potvrdil Trumpov zákaz transrodových osôb v armáde

Najvyšší súd potvrdil Trumpov zákaz transrodových osôb v armáde

VČERA - 22:17Zahraničné

Americký najvyšší súd v utorok rozhodol o platnosti výkonného nariadenia prezidenta Donalda Trumpa zakázať nábor a členstvo transrodových ľudí v armáde.

Carney počas stretnutia s Trumpom zdôraznil, že Kanada sa nestane súčasťou USA

Carney počas stretnutia s Trumpom zdôraznil, že Kanada sa nestane súčasťou USA

VČERA - 21:32Zahraničné

Americký prezident Donald Trump privítal v utorok v Bielom dome kanadského premiéra Marka Carneyho a ich rokovanie sa zameralo najmä na americké clá a potenciálnu hrozbu pripojenia Kanady k USA.

V Budapešti opäť protestovali proti obmedzeniu zhromažďovacieho práva

V Budapešti opäť protestovali proti obmedzeniu zhromažďovacieho práva

VČERA - 21:30Zahraničné

Niekoľko stoviek Maďarov sa zišlo na budapeštianskom Námestí františkánov, aby protestovalo proti obmedzeniam zhromažďovacieho práva a proti používaniu softvérového systému rozpoznávania tváre.

Putin a Netanjahu telefonovali o vzájomných vzťahoch aj druhej svetovej vojne

Putin a Netanjahu telefonovali o vzájomných vzťahoch aj druhej svetovej vojne

VČERA - 21:22Zahraničné

Ruský prezident Vladimir Putin a izraelský premiér Benjamin Netanjahu v utorok počas telefonátu diskutovali aj o vzájomných vzťahoch krajín a situácii na Blízkom východe, informoval Kremeľ.

Orbán 9. mája nepôjde ani do Moskvy, ani do Kyjeva

Orbán 9. mája nepôjde ani do Moskvy, ani do Kyjeva

VČERA - 21:15Zahraničné

Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán sa v piatok 9. mája nezúčastní na oslavách 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Moskve, a nepôjde ani do Kyjeva.