Od narodenia hudobného skladateľa A. Moyzesa uplynuie 110 rokov

Za svoje hodnotné celoživotné dielo a zásluhy o rozvoj slovenskej hudobnej kultúry získal popredný hudobný umelec mnohé ocenenia a vyznamenania. V roku 1966 mu bol udelený titul národný umelec.
Alexander Moyzes sa narodil 4. septembra 1906 v Kláštore pod Znievom ako syn Mikuláša Moyzesa, nestora slovenských skladateľov. Základné hudobné vzdelanie i cenné rady získal od svojho otca. Po maturite na reálnom gymnáziu v Prešove študoval mladý Moyzes kompozíciu, inštrumentáciu, dirigovanie a hudobné formy na konzervatóriu v českej Prahe. V získavaní vedomostí pokračoval v kompozičnej triede Vítězslava Nováka na Majstrovskej škole pražského konzervatória, ktorú úspešne absolvoval v roku 1930. Talentovaný hudobník tiež súkromne študoval vo francúzskom Paríži a na Hochschule für Musik v nemeckom Lipsku. V rokoch 1937-1948 bol Alexander Moyzes šéfom hudobného odboru Československého rozhlasu v Bratislave, od roku 1949 profesorom kompozície na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave a v rokoch 1965-1971 rektorom tejto vysokej školy. Súčasne pôsobil ako umelecký vedúci a riaditeľ folklórneho súboru SĽUK (Slovenský ľudový umelecký kolektív - 1953). Pre tento umelecký súbor zložil prvý hudobný program. Predsedom Zväzu slovenských skladateľov bol A. Moyzes v rokoch 1969 až 1970.
Tvorba významného slovenského skladateľa inšpirovaná zbojníckou a trávnicovou lyrikou je rozsiahla a žánrovo rozmanitá. Okrem orchestrálnych, komorných a vokálnych skladieb je Alexander Moyzes autorom početných inštrumentálnych diel pre rôzne nástrojové obsadenie a množstva zborových piesní a úprav ľudových piesní. Jeho dielo zahŕňa tiež tvorbu pre ľudové súbory ako sú SĽUK či Lúčnica, scénické hudby pre divadlo a taktiež filmovú hudbu.
Prvé obdobie Moyzesovej tvorby (1929-1933) znamená v dejinách slovenskej hudby výraznú radikalizáciu smerom k modernistickým tendenciám. Symbolickým začiatkom slovenskej hudobnej moderny je jeho I. symfónia opus 4 (1929). Časť jeho tvorby je ovplyvnená európskym avantgardizmom a civilizmom. Druhý smer skladateľovej tvorby reprezentuje tendencia využiť charakteristické elementy slovenskej ľudovej hudby v hudbe umelej. Toto druhé tvorivé obdobie A. Moyzesa (1934-1950) znamená upevnenie národného prvku hudobnej reči s uplatnením programových momentov, historických a vlasteneckých námetov.
Za svoje hodnotné celoživotné dielo a zásluhy o rozvoj slovenskej hudobnej kultúry získal popredný hudobný umelec mnohé ocenenia a vyznamenania. V roku 1966 mu bol udelený titul národný umelec. Alexander Moyzes zomrel 20. novembra 1984 v Bratislave.

Saudek: Mám veľmi rád Slovensko, Slovenky sú najkrásnejšie na svete
Milovníci fotografií Jana Saudka zaplnili v utorok podvečer Stredoeurópsky dom fotografie v Bratislave, kde slávnostne otvorili výstavu Jan Saudek 90, prezentujúcej výber toho najlepšieho z celoživotnej tvorby umelca.

Začína sa piesňová súťaž Eurovízia, favoritom je Švédsko
Vo švajčiarskom Bazileji sa v utorok začne piesňová súťaž Eurovízia.

Otvorenie letnej sezóny na Spišskom hrade ponúka bohatý program
Bohatý program určený predovšetkým rodinám s deťmi ponúka sobotňajšie slávnostné otvorenie letnej turistickej sezóny na Spišskom hrade.

Prvé podujatie novej sezóny na hrade Strečno bolo venované Žofii Bosniakovej
Prvé podujatie novej sezóny na hrade Strečno bolo venované spomienke na jeho najznámejšiu majiteľku Žofiu Bosniakovú.

Thurzove slávnosti na Oravskom hrade ponúknu sprievod i jarmok
Slávnostným sprievodom Oravským Podzámkom a ďalším kultúrnym programom na Oravskom hrade budú v nedeľu pokračovať Thurzove slávnosti.