• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 19.4.2024Meniny má Jela
11°Bratislava

Známe osobnosti pomôžu deťom naučiť sa čistiť si zúbky

  • 15:21 20.02.2013
  • BRATISLAVA
Známe osobnosti pomôžu deťom naučiť sa čistiť si zúbky

Po úspešnom prvom ročníku celoslovenskej osvetovej kampane Veselé zúbky škôlkarov a ich rodičov opäť čaká projekt, ktorého cieľom je zaujímavou a hravou formou vzbudiť v deťoch záujem o čistenie zúbkov a naučiť ich už v ranom detstve vhodnú techniku ústnej hygieny.

Rodičia vďaka nemu môžu svojim deťom pomôcť vytvárať si správne návyky pri čistení zubov. Ako totiž poznamenali organizátori kampane, mnohé deti v škôlke ani netušia, na čo sa používa zubná kefka.

Na projekte sa podieľajú aj známe osobnosti, špeciálnu Zúbkovú hliadku tvoria moderátorka Adriana Poláková, herečka Zuzana Haasová a speváci Miro Jaroš, Robo Papp a Bystrík. "Škaredé a pokazené detské zuby - to je chyba dospelých," apelovala na rodičov Poláková.
Vylepšený projekt

Organizátori projektu Veselé zúbky tento ročník vylepšili vďaka pripomienkam učiteliek z materských škôl, ale aj skúsenostiam z účasti v Zúbkových hliadkach. Pre škôlky ho pripravili tak, aby mali tento rok k dispozícii čo najviac materiálu na prácu s deťmi a ich rodičmi.

Veselé zúbky


Najčastejšou pripomienkou k prvému ročníku projektu zo strany škôlok bolo to, aby každú z nich navštívil v rámci Dňa veselých zúbkov zubný lekár spolu s mediálne známymi osobnosťami.

Vzhľadom na počet škôlok síce splnenie takýchto prianí nie je reálne, ale osobnú návštevu zubára alebo umelcov pomôže v druhom ročníku projektu nahradiť inštruktážne zúbkové video, ktoré vzniklo pod odborným dohľadom stomatologičky Kataríny Bartonkovej.
Osobnosti ako zúbkoví asistenti

Nachádzajú sa na ňom všetky potrebné informácie a odborné ukážky správnej starostlivosti o detský chrup. Okrem zubnej lekárky ich vysvetľujú a predvádzajú jej zúbkoví asistenti - Poláková, Jaroš, Papp či Bystrík, ktorí aspoň takouto formou zavítajú do všetkých škôlok na Slovensku.

Škôlky túžili tiež po špeciálnej zúbkovej pesničke, ktorá by deti motivovala a vďaka ktorej by sa pedagógom lepšie a najmä interaktívnejšie pracovalo s deťmi. O tú sa postaral Miro Jaroš.
Pesnička pre Veselé zúbky

"V detskom jazyku som opísal všetky potrebné kroky, ako si treba zúbky správne vyčistiť, a potom som to zveršoval. Hotové to bolo za pár minút. V štúdiu sme nahrali deti, ktoré naspievali refrén, a následne sme to naspievali spoločne s Robom Pappom a Bystríkom. Bola to skutočne veľká zábava. Super je, že táto pesnička privedie deti hravou formou k tomu, aby dbali o svoj chrup, v čom vidím jej najväčší význam. Som si istý, že splní svoj účel,“ vyjadril sa.

Prvá fáza projektu sa uskutočnila v januári 2013, keď do všetkých škôlok v rámci Slovenska zaslali zúbkový balík. Nachádzajú sa v ňom knižky Veselé zúbky pre všetky detičky a Zúbková sada, ktorá obsahuje množstvo materiálu určeného na prácu s deťmi a ich rodičmi, pretože pedagógovia v škôlke môžu výraznou mierou pomôcť v šírení osvety v oblasti ústnej hygieny u najmenších. Súčasťou balíčka je aj spomínané DVD Veselé zúbky.
Deň veselých zúbkov

Ďalšiu fázu predstavuje Deň veselých zúbkov, pričom motiváciou pre škôlky je možnosť získania Balíčkov veselých zúbkov pre deti. Na to, aby škôlky tieto balíčky získali, je potrebné, aby v časovom období od 11. do 30. marca 2013 zorganizovali Deň veselých zúbkov, teda popoludnie pre deti a rodičov, na ktorom by sa mali naučiť, aký je správny postup čistenia si zúbkov.

Prvých 40-tisíc detí, od ktorých organizátori dostanú obrázky veveričiek, ako aj fotodokumentáciu z Dňa veselých zúbkov v ich škôlke, získa za odmenu Balíček veselých zúbkov plný zúbkových prekvapení. Na vybrané Dni veselých zúbkov zamieri aj veselá Zúbková hliadka.
Čistenie zubov ostáva v úzadí

Projekt má aj svoju tretiu fázu, keď sa v priebehu mesiacov apríl a máj uskutočnia v Prešove, Žiline, Banskej Bystrici, Nitre, Trenčíne, Trnave, Košiciach a Bratislave Celoslovenské dni veselých zúbkov, podujatie pre deti, pedagógov zo škôlok, ako aj rodičov.

Bartonková zdôraznila, že Veselé zúbky sú mimoriadne potrebným podujatím, keďže aj v dnešnej modernej dobe ostávajú v úzadí elementárne veci ako dôkladné čistenie zubov. Podľa nej je skôr pravidlom ako výnimkou, že deti do ambulancií prichádzajú s akútnymi problémami.

"Čas investovaný do hygieny dutiny ústnej už od maličkého bábätka cez škôlkara a školáka sa odrazí na celý život nielen na orálnom zdraví, pretože dnes už vieme, že dutina ústna a zuby sú vstupnou bránou infekcií do nášho tela, čo môže mať po čase až fatálne následky. Ďalším faktom je, že dieťa, traumatizované bolesťou zuba a následným stomatologickým zákrokom, si nesie svoj zážitok po celý život a ovplyvní to jeho vzťah k zubnému lekárovi, prípadne aj k ústnemu zdraviu. Preto držím palce celému tomuto úžasnému projektu, ktorý má skutočne celoslovenský záber a oslovuje tisíce detí aj ich rodičov," zhrnula.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Na juhozápade Ruska sa zrútil strategický bombardér

Na juhozápade Ruska sa zrútil strategický bombardér

DNES - 8:48Zahraničné

Ukrajina sa prihlásila k prvému zostreleniu ruského bombardéra.

CIA: Ukrajina bez ďalšej pomoci môže prehrať vojnu s Ruskom už tento rok

CIA: Ukrajina bez ďalšej pomoci môže prehrať vojnu s Ruskom už tento rok

DNES - 8:07Zahraničné

Ukrajina môže do konca tohto roka prehrať vojnu s Ruskom, ak jej Spojené štáty neposkytnú ďalšiu vojenskú pomoc, varoval vo štvrtok šéf americkej Ústrednej spravodajskej služby Bill Burns.

Trump tvrdí, že Európa by mala poskytnúť Ukrajine viac pomoci

Trump tvrdí, že Európa by mala poskytnúť Ukrajine viac pomoci

DNES - 7:37Zahraničné

Európa by mala dať Ukrajine viac peňazí, vyhlásil vo štvrtok bývalý prezident USA Donald Trump.

Argentína podala žiadosť o vstup do NATO ako globálny partner

Argentína podala žiadosť o vstup do NATO ako globálny partner

DNES - 6:32Zahraničné

Argentína predložila vyhlásenie o úmysle vstúpiť do Severoatlantickej aliancie ako globálny partner, oznámil vo štvrtok argentínsky minister obrany Luis Petri na sociálnej sieti X.

Ukrajina sa rozhodla udeliť najvyššie štátne vyznamenanie Alainovi Delonovi

Ukrajina sa rozhodla udeliť najvyššie štátne vyznamenanie Alainovi Delonovi

DNES - 6:27Zahraničné

Ukrajina sa rozhodla udeliť najvyššie štátne vyznamenanie za zásluhy francúzskemu hercovi Alainovi Delonovi.