Pred 60 rokmi sa v Belgicku stalo najväčšie banské nešťastie
- 13:57 08.08.2016
- Brusel/Charleroi/Rím

V bani zomrelo 262 z 274 prítomných pracovníkov. Posledné telo vyniesli z bane na povrch až v decembri 1957.
Belgický denník La Libre Belgique v internetovej verzii informoval, že na spomienkových podujatiach v Marcinelle sa zúčastnia dnes popri vysokých predstaviteľoch Belgicka a Talianska i zástupcovia združení bývalých baníkov z Talianska, Poľska, Nemecka, Francúzska, Holandska a Luxemburska.
Taliansky Všeobecný zväz práce (UGL) na svojej webovej stránke potvrdil prítomnosť delegácie predstaviteľov tejto odborovej organizácie v Marcinelle pri príležitosti 60. výročia tragédie v tamojšej uhoľnej bani. Po zvonení zvona Maria Mater Orphanorum, oficiálnych prejavoch a položení kvetov k pamätníku obetiam prejdú účastníci spomienkovej akcie na miestny cintorín v Marcinelle, kde sú obete tohto nešťastia pochované.
Viacero podujatí pri príležitosti výročia sa uskutočnilo na mieste bývalej bane Le Bois du Cazier už počas víkendu a ďalšie sú plánované neskôr počas tohto roku. Taliansko si medzitým uvedeným národným dňom pripomína a oceňuje sociálny, ekonomický a kultúrny prínos talianskych pracovníkov v zahraničí.
Pred 60 rokmi, ráno 8. augusta 1956, sa v bani Le Bois du Cazier v Marcinelle stalo najväčšie banské nešťastie v dejinách Belgicka. Krátko po ôsmej hodine baníci schádzali do bane, aby mohli začať pracovať. V dôsledku chybnej manipulácie v bani nastal elektrický skrat a vznikol požiar. Hustý čierny dym bolo vidieť zo vzdialenosti niekoľkých kilometrov.
O katastrofe informoval ako prvý o 08.30 h francúzsky rozhlas, krátko na to správu o nešťastí priniesli aj belgické rozhlasové a televízne stanice. Následne sa o tejto tragédii dozvedel celý svet.
V bani zomrelo 262 z 274 prítomných pracovníkov. Z nich 136 boli Taliani, 95 Belgičania, ôsmi Poliaci, šiesti Gréci, piati Nemci, ďalší piati Francúzi, traja Maďari, jeden Angličan, jeden Holanďan, jeden Rus a jeden Ukrajinec.
Záchranári hľadali nezvestných baníkov do 22. augusta, potom zaznel z úst záchranárov výraz: tutti cadaveri - všetci sú mŕtvi. Posledné telo vyniesli z bane na povrch až v decembri 1957. Telá baníkov pochovali okolo pamätníka na cintoríne v Marcinelle neďaleko uhoľných baní.
Banské nešťastie viedlo k tomu, že sa v Belgicku aj v Európe zmenili podmienky práce baníkov. Taliansko zastavilo vysielanie svojich občanov na práce do belgických baní.
Na mieste bývalej bane Le Bois du Cazier je v súčasnosti múzeum.

Premiér Netanjahu vyjadril šok v súvislosti so streľbou vo Washingtone
Úrad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua vo štvrtok uviedol, že je „šokovaný strašnou, antisemitskou“ streľbou na zamestnancov izraelského veľvyslanectva vo Washingtone.

Arcidiecéza New Orleans dala súhlas odškodniť obete sexuálneho zneužívania
Arcidiecéza v americkom meste New Orleans súhlasila, že obetiam sexuálneho zneužívania duchovnými

Východ Austrálie zasiahli záplavy, hlásia prvú obeť a najmenej troch nezvestných
Silné lejaky, ktoré zasiahli východnú Austráliu a spôsobili tam rozsiahle záplavy, si vyžiadali najmenej jednu obeť.

Vražda spolupracovníkov primátorky Mexika bola detailne naplánovaná
Na vražde osobnej tajomníčky a blízkeho poradcu primátorky mesta Mexiko sa podieľali najmenej štyri osoby, uviedla v stredu hlavná prokurátorka mesta Mexiko.

Zelenskyj v telefonáte so šéfom NATO zdôraznil nutnosť tlaku vyvíjaného na Rusko
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu na sociálnej sieti Facebook informoval, že mal telefonát s generálnym tajomníkom NATO Markom Ruttem.