Dezider Milly prispel k pilierom moderného umenia

Maliar, grafik či pedagóg. Aj týmto profesiám sa venoval predstaviteľ umenia Rusínov na Slovensku. Kyjovčan Dezider Milly sa narodil pred 110 rokmi.
Do slovenského maliarstva vniesol originálnu tematiku a kultúrne prvky ukrajinských enkláv z východného Slovenska. Na plátnach zvečnil krásy a zátišia rodného kraja i život tamojšieho dedinského človeka. Jeho dielo patrí medzi základné piliere slovenského moderného umenia.
Dezider Milly sa narodil 7. augusta 1906 vo východoslovenskej obci Kyjov v rodine grécko-katolíckeho duchovného. Vyrastal v prostredí, v ktorom po celé generácie žili a formovali svoju ľudovú kultúru príslušníci ukrajinskej národnosti. Študoval na gymnáziu v Levoči a neskôr na učiteľskom ústave v Prešove. Výtvarný talent priviedol Millyho na Umeleckopriemyselnú školu do českej Prahy, kde ho odborne usmerňovali profesori Josef Schusser a Arnošt Hofbauer. Praha mu poskytla nielen kvalitné výtvarné základy, ale aj kontakty s niekoľkými tam študujúcimi slovenskými maliarmi - Jánom Mudrochom, Štefanom Bednárom, Jánom Želibským a ďalšími. Išlo o skupinu nadaných slovenských umelcov, ktorá do dejín výtvarného umenia vstúpila ako Generácia 1909. Do tejto skupiny sa zaradil aj Dezider Milly.
Po ukončení štúdií a vojenčiny sa mladý výtvarník vrátil do rodného kraja a učil na ľudovej škole v Orlove. V roku 1941 nadviazal Milly užšie kontakty s umeleckým prostredím Bratislavy. Prijali ho za člena Spolku slovenských umelcov. V roku 1943 sa presťahoval do Prešova, kde pôsobil ako profesor kreslenia na učiteľskom ústave. V tom istom roku sa prezentoval prvou samostatnou výstavou v Bratislave, ktorá bola kritikou i verejnosťou prijatá veľmi kladne.
Od roku 1946 až do svojej smrti dňa 1. septembra 1971 žil a pracoval v Bratislave. Popri vlastnej maliarskej a grafickej tvorbe pôsobil Dezider Milly ako vysokoškolský učiteľ na bratislavskej Vysokej škole výtvarných umení (VŠVU), kde zastával tiež funkciu dekana, rektora a docenta.
Charakteristickou črtou Millyho tvorby je námetová pestrosť, bohatosť, technická rozmanitosť, majstrovské stvárnenie dedinského človeka a preniknutie do jeho vnútorného pocitového ovzdušia, poetickosť a baladickosť. Zanechal po sebe diela, ktoré podnes očarúvajú svojou originalitou a svojráznym maliarskym rukopisom. Pracoval technikou olejomaľby, tempery, akvarelu, pastelu, kombinoval techniky a maľoval aj na sklo. Významný podiel v jeho tvorbe mala tiež kresba a grafika, ale aj knižná ilustrácia. Pokúsil sa aj o nástennú maľbu a scénickú výpravu - v roku 1958 vytvoril spoločne s Jánom Mudrochom výpravu Sládkovičovej Maríny v Slovenskom národnom divadle (SND).
Meno Dezidera Millyho nesie galéria vo Svidníku, sprístupnená v roku 1983. Jej zbierka umeleckých diel zachytáva vývoj ľudového a profesionálneho výtvarného umenia Rusínov - Ukrajincov od 15. storočia po súčasnosť. Dominantou expozície je vzácny súbor ikon, ktoré patria medzi najstaršie a najcennejšie zbierkové predmety Slovenského národného múzea (SNM) - Múzea ukrajinskej kultúry (MUK) vo Svidníku.

Saudek: Mám veľmi rád Slovensko, Slovenky sú najkrásnejšie na svete
Milovníci fotografií Jana Saudka zaplnili v utorok podvečer Stredoeurópsky dom fotografie v Bratislave, kde slávnostne otvorili výstavu Jan Saudek 90, prezentujúcej výber toho najlepšieho z celoživotnej tvorby umelca.

Začína sa piesňová súťaž Eurovízia, favoritom je Švédsko
Vo švajčiarskom Bazileji sa v utorok začne piesňová súťaž Eurovízia.

Otvorenie letnej sezóny na Spišskom hrade ponúka bohatý program
Bohatý program určený predovšetkým rodinám s deťmi ponúka sobotňajšie slávnostné otvorenie letnej turistickej sezóny na Spišskom hrade.

Prvé podujatie novej sezóny na hrade Strečno bolo venované Žofii Bosniakovej
Prvé podujatie novej sezóny na hrade Strečno bolo venované spomienke na jeho najznámejšiu majiteľku Žofiu Bosniakovú.

Thurzove slávnosti na Oravskom hrade ponúknu sprievod i jarmok
Slávnostným sprievodom Oravským Podzámkom a ďalším kultúrnym programom na Oravskom hrade budú v nedeľu pokračovať Thurzove slávnosti.