Slovenské národné divadlo v Stolici nitrianskej založili štúrovci

Divadlo malo nezastupiteľnú úlohu v obrodeneckom období u všetkých stredoeurópskych národov, a to predovšetkým z hľadiska formovania spisovného jazyka a zjednocovania národného spoločenstva.
Divadlo malo nezastupiteľnú úlohu v obrodeneckom období u všetkých stredoeurópskych národov, a to predovšetkým z hľadiska formovania spisovného jazyka a zjednocovania národného spoločenstva.
Jedným zo zakladateľov divadla bol Samuel Jurkovič, bojovník za hospodárske a kultúrne povznesenie slovenského ľudu, zakladateľ druhého úverového družstva v Európe, spolutvorca Nitrianskych žiadostí slovenského národa a spoluzakladateľ Matice slovenskej, ktorého život bol veľmi úzko spätý s ochotníckym divadlom. Jurkovič pôsobil v Sobotišti od roku 1831 do roku 1848 a za tento čas ako učiteľ viedol divadelný spolok Slovenské národné divadlo v Stolici nitrianskej. Ochotnícke divadlo bez stálej scény vzniklo počas prázdnin 1841 a bolo podporované z dobrovoľných zbierok, keďže odnárodnená šľachta a meštianstvo hlavne vo veľkých mestách nemali o slovenské divadlo záujem. Prvú hru – Kotzebusovu frašku Starý kočiš Petra III. zahrali ochotníci 5. augusta 1841 v dome Sobotišťana Antala Hrebíčka a v prestávkach ju sprevádzali spevy a recitácie básní. V úvode hry ochotníci predniesli Prowolánj, v ktorom načrtli význam divadla v živote národa a predniesli žiadosť o podporu. V tom istom roku, 5. októbra 1841, zahral súbor v Obecnom dome v Myjave Klicperovu veselohru Divotvorný klobúk, o rok neskôr v marci 1842 sa v Myjave predstavil s Kotzebusovou hrou Gróf Beňovský a v lete 1842 nacvičil drámu Nevoľníci, v ktorej hral aj Ján Francisci. Pôvodne mali účinkovať v Šaškovom dome v Brezovej pod Bradlom, no Jurkovič získal súhlas barónky Horeckej hrať v kaštieli v Sobotišti. Sama sa na premiére zúčastnila a vypočula si oslavnú báseň Svätopluka Slobodu, ktorú predniesol Štefan Lajda. Obecenstvo prišlo nielen z blízkeho, ale aj vzdialeného okolia. Pred predstavením ešte vyhlásili zbierku na ústav vdov a sirôt nitrianskych.
Sobotištské divadlo položilo základ rozvoja ochotníckeho divadla v nasledujúcom období nielen na Slovensku, ale aj na Dolnej zemi a v slovenských spolkoch vo Viedni, Prahe a Budapešti, čo spätne vplývalo aj na rozvoj dramatickej literárnej tvorby.

Saudek: Mám veľmi rád Slovensko, Slovenky sú najkrásnejšie na svete
Milovníci fotografií Jana Saudka zaplnili v utorok podvečer Stredoeurópsky dom fotografie v Bratislave, kde slávnostne otvorili výstavu Jan Saudek 90, prezentujúcej výber toho najlepšieho z celoživotnej tvorby umelca.

Začína sa piesňová súťaž Eurovízia, favoritom je Švédsko
Vo švajčiarskom Bazileji sa v utorok začne piesňová súťaž Eurovízia.

Otvorenie letnej sezóny na Spišskom hrade ponúka bohatý program
Bohatý program určený predovšetkým rodinám s deťmi ponúka sobotňajšie slávnostné otvorenie letnej turistickej sezóny na Spišskom hrade.

Prvé podujatie novej sezóny na hrade Strečno bolo venované Žofii Bosniakovej
Prvé podujatie novej sezóny na hrade Strečno bolo venované spomienke na jeho najznámejšiu majiteľku Žofiu Bosniakovú.

Thurzove slávnosti na Oravskom hrade ponúknu sprievod i jarmok
Slávnostným sprievodom Oravským Podzámkom a ďalším kultúrnym programom na Oravskom hrade budú v nedeľu pokračovať Thurzove slávnosti.