EK: Na štatúte Turecka ako kandidátskej krajiny sa nič nezmenilo
- 16:03 04.08.2016
- Brusel/Viedeň

Povedala to hovorkyňa Európskej komisie v reakcii na návrh rakúskeho kancelára, aby EÚ zvážila ukončenie prístupových rokovaní s Tureckom. To obvinilo kancelára z príklonu k pravicovému extrémizmu.
Podľa DPA Andreevová spresnila, že "pokrok v prístupových rokovaniach sa posudzuje na základe radu požiadaviek, medzi ktorými je rešpektovanie vlády zákona, ľudských práv a základných slobôd".
Andreevovej vyhlásenie je reakciou na návrh rakúskeho kancelára Christiana Kerna, aby EÚ zvážila ukončenie prístupových rokovaní s Tureckom. Ako dôvod Kern uviedol rozsiahle čistky v armáde, štátnej správe a školstve, ktoré vláda v Ankare spustila po nedávnom neúspešnom pokuse o vojenský prevrat v Turecku.
"Musíme sa realite postaviť čelom: prístupové rokovania (s Tureckom) sú už len fikciou," vyhlásil Kern pre rakúske médiá, pričom poznamenal, že demokratické normy v Turecku zďaleka nepostačujú na to, aby nimi bolo možné zdôvodniť prijatie Turecka do EÚ.

Turecko dnes obvinilo rakúskeho kancelára Christiana Kerna z príklonu k pravicovému extrémizmu tým, že navrhol ukončenie prístupových rokovaní Ankary s Európskou úniou.
"Úprimne povedané, pokladám za mimoriadne znepokojujúce, že takého vyhlásenie má podobné črty ako vyhlásenia pravicových extrémistov v Európe," uviedol turecký minister poverený agendou rokovaní s EÚ Ömer Čelik, ktorého citovala turecká štátna agentúra Anadolu.

Kern žiada, aby sa na túto tému rokovalo v rámci zasadnutia Rady EÚ, ktoré sa uskutoční 16. septembra.
Podľa jeho názoru by EÚ mala hľadať nové alternatívne riešenia, ako pomôcť tureckej ekonomike priblížiť sa požiadavkám EÚ. Turecko zostáva dôležitým partnerom EÚ v otázkach bezpečnosti a integrácie, dodal Kern. Súčasne podčiarkol kľúčovú rolu Turecka pri riešení migračnej krízy, ktorej je EÚ vystavená.
Ako na svojej webovej stránke pripomenul francúzsky denník Le Figaro, prístupové rokovania s Tureckom boli vážne ohrozené už vtedy, keď turecký prezident Recep Tayyip Erdogan po nedávnom pokuse o štátny prevrat navrhol zvážiť obnovenie trestu smrti.
DPA pripomenula, že EÚ v júni na prístupových rokovaniach s Ankarou otvorila ďalšiu kapitolu, čo bola súčasť dohody o riešení migračnej krízy medzi EÚ a Tureckom. Momentálne je otvorených 16 z 35 kapitol, v ktorých musí Turecko harmonizovať svoju legislatívu s normami EÚ. O otvorení ďalších kapitol sa diskusia zatiaľ nevedie, uviedla dnes hovorkyňa EK.

Najvyšší súd potvrdil Trumpov zákaz transrodových osôb v armáde
Americký najvyšší súd v utorok rozhodol o platnosti výkonného nariadenia prezidenta Donalda Trumpa zakázať nábor a členstvo transrodových ľudí v armáde.

Carney počas stretnutia s Trumpom zdôraznil, že Kanada sa nestane súčasťou USA
Americký prezident Donald Trump privítal v utorok v Bielom dome kanadského premiéra Marka Carneyho a ich rokovanie sa zameralo najmä na americké clá a potenciálnu hrozbu pripojenia Kanady k USA.

V Budapešti opäť protestovali proti obmedzeniu zhromažďovacieho práva
Niekoľko stoviek Maďarov sa zišlo na budapeštianskom Námestí františkánov, aby protestovalo proti obmedzeniam zhromažďovacieho práva a proti používaniu softvérového systému rozpoznávania tváre.

Putin a Netanjahu telefonovali o vzájomných vzťahoch aj druhej svetovej vojne
Ruský prezident Vladimir Putin a izraelský premiér Benjamin Netanjahu v utorok počas telefonátu diskutovali aj o vzájomných vzťahoch krajín a situácii na Blízkom východe, informoval Kremeľ.

Orbán 9. mája nepôjde ani do Moskvy, ani do Kyjeva
Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán sa v piatok 9. mája nezúčastní na oslavách 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Moskve, a nepôjde ani do Kyjeva.