Centrum Bivio pomôže mentálne postihnutým získať pracovné zručnosti

V bratislavskej Rači vzniká vzdelávaco-rehabilitačné centrum Bivio, ktoré poskytne ľuďom s mentálnym postihnutím možnosť získať praktické vedomosti a zručnosti tak, aby sa dokázali umiestniť na trhu práce a boli čo najviac samostatní.
Podnetom na vytvorenie centra bol podľa združenia fakt, že ľudia s mentálnym postihnutím sú na trhu práce znevýhodnenou skupinou, ktorá je pritom schopná pracovať. Ich úspešnému vstupu na trh práce okrem iného bráni najmä nedostatok možností na získanie praktických pracovných zručností. Z toho dôvodu bude centrum poskytovať niekoľko typov vzdelávacích a rehabilitačných aktivít. Taktiež aj praktickú prípravu na výkon profesií, ako sú hotelové služby, pomocné práce v kuchyni a prevádzkach verejného stravovania či práce v práčovni. Súčasťou centra má byť preto aj hotel, práčovňa a reštaurácia.
"Tu budú na riadny pracovný pomer zamestnaní aj piati ľudia so zdravotným (mentálnym) postihnutím. V týchto reálne fungujúcich prevádzkach sa budú zároveň pripravovať na povolanie mladí s mentálnym postihnutím, absolventi praktických škôl, ktorých bude maximálne desať," priblížila pre TASR riaditeľka Republikovej centrály ZPMP v SR Iveta Mišová.
Títo ľudia sa následne nezamestnajú v centre Bivio, ale, naopak, im bude priebežne hľadané miesto na otvorenom trhu práce. "Každý rok teda príde nová skupina ľudí s mentálnym postihnutím, ktorú budeme pripravovať na prácu," podotkla Mišová. Paralelne s tým sa budú v centre realizovať rôzne kurzy zamerané na samostatnosť a rozvoj zručností i osobnosti. Otvorené budú aj pre širokú komunitu z Bratislavy i okolia. "Už v tejto chvíli naše združenie realizuje viaceré kurzy na Štúrovej ulici v Bratislave a budeme v tom pokračovať," spresnila Mišová.
Projekt centra Bivio považuje za unikátny, pretože jeho model fungovania zahŕňa okrem vzdelávacích a sociálno-rehabilitačných aktivít aj podnikanie, čo prináša do prípravy ľudí s mentálnym postihnutím na zamestnanie inovatívny rozmer. Podnikateľské prevádzky budú totiž slúžiť ako nástroj na získanie prostriedkov potrebných na realizáciu neziskových aktivít. "Samotný model dlhodobej a systematickej prípravy ľudí s mentálnym postihnutím (na zamestnanie v reálnych podmienkach) na Slovensku doteraz neexistuje," povedala Mišová.
Jedinečnosť projektu je aj v tom, že bude implementovať novú filozofiu v zamestnávaní ľudí s mentálnym postihnutím. ZPMP v SR chce, aby sa vo vyššej miere uplatňovali v oblasti služieb, pretože práve tú považujú za najviac perspektívnu v zamestnávaní pre túto cieľovú skupinu. "Po overení pilotnej prevádzky, je model nastavený tak, že vytvára predpoklady na jeho implementáciu do rôznych regiónov Slovenska v nasledujúcich rokoch," podotkla Mišová.

Obvinenému v prípade únosu a intoxikácie študentky Sone predĺžili väzbu
Ivovi P., obvinenému v prípade únosu a intoxikácie študentky Sone, predĺžil Mestský súd Bratislava I 7. mája väzbu o štyri mesiace, teda do 8. októbra.

PS: Poškodený most v Poprade je symbolom zlyhania štátu, žiada rýchle opravy
Kritický stav dopravnej infraštruktúry na Slovensku sa aktuálne naplno prejavil v Poprade odtrhnutým nosníkom mosta.

Chemický ústav SAV reagoval na Kotlárov článok publikovaný v predátorskom časopise
Tvrdenia v článku o mRNA vakcínach proti covidu, ktorého spoluautorom je splnomocnenec vlády SR pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie ochorenia COVID-19 Peter Kotlár, sú nepodložené.