Zlodeji sa pri okrádaní dôchodcov vydávajú za ich vnúčatá

Seniorov sa snažia zlodeji okrádať premyslenými spôsobmi, často pod zámienkou emotívnych príbehov, pričom sa tvária ako ich vnuci či deti.
V poslednom období sa rozšíril spôsob okrádania dôchodcov, ktorý policajti volajú „vnuk či syn v núdzi“. Spočíva v tom, že páchateľ si obeť, staršiu osobu, vopred vyberie. Zavolá jej na pevnú linku a predstaví sa ako príbuzný, najčastejšie ako vnuk či syn.
Volá pod určitou zámienkou, napríklad, že chce kúpiť nehnuteľnosť ako výhodnú investíciu, kde potrebuje vyplatiť zálohu, ale momentálne nemá dostatok peňazí. Žiada preto od obete krátkodobú pôžičku, zväčša tritisíc až päťtisíc eur.
Pošle sekretárku alebo známeho
Ak obeť súhlasí, viackrát jej zatelefonuje, že je zaneprázdnený a pre peniaze pošle svoju "sekretárku" alebo známeho. "Nič netušiaci dôchodca tak prichádza o všetky peniaze, ktoré neznámej osobe odovzdá. Odporúčame, aby si spätne telefonicky overili, či ide skutočne o príbuzného, alebo sú obeťami podvodníkov," uviedla policajná hovorkyňa.
K úsporám seniorov alebo k ich cennostiam sa páchatelia snažia dostať aj iným spôsobom. Ďalšou zámienkou býva operácia príbuzného po dopravnej nehode, alebo predaj rôzneho tovaru, prípadne ponuka služieb.
"Páchatelia často predstierajú výhru v lotérii alebo preplatok za energie, odpočet meračov, zvýšenie dôchodkov a podobne. Svoju dôveryhodnosť zvyšujú aj falošným preukazom alebo povolením," objasňuje Mésarová. Neohlásené služby cudzích odporúča polícia odmietnuť.
Nepúšťať cudzie osoby do domu
"Podpisovanie dokumentov predkladaných neznámymi osobami je vhodné najskôr konzultovať s príbuzným alebo právnikom. Bezdôvodnú a v niektorých prípadoch až násilnú pomoc, o ktorú ste nežiadali, radšej odmietnite," tvrdí polícia a radí, aby ľudia neotvárali cudzím a nepúšťali ich do domu či bytu ani pod zámienkou smädu, či potreby navštíviť toaletu.
"Udržiavanie dobrých vzťahov so susedmi môže tiež pomôcť. Vhodné je poznať ich telefónne čísla, pretože do príchodu polície sú v prípade potreby bezprostrednej pomoci najbližšie," spomína Mésarová.
Dôchodcovia a starší patria k jednej z najviac ohrozených skupín v súvislosti s majetkovou, ekonomickou, ale aj násilnou trestnou činnosťou. Z pohľadu polície ide o chránené osoby, ktorými sú obyvatelia vyššieho veku, staršie ako šesťdesiat rokov.
V minulom roku sa stalo obeťou trestných činov 1 653 osôb vo veku nad 60 rokov, z čoho bolo 754 mužov a 899 žien. Stali sa obeťami predovšetkým majetkovej a násilnej kriminality. V 36 prípadoch polícia riešila aj trestné skutky týrania blízkej a zverenej osoby, informovala Denisa Baloghová z Prezídia Policajného zboru.

STVR: Rada v pondelok vypočuje kandidátov na generálneho riaditeľa
V pondelok (12. 5.) predpoludním o 10.00 h sa začne vypočutie kandidátov na generálneho riaditeľa STVR.

Nehoda štvorkolky si vyžiadala život 34-ročného muža
Dopravná nehoda štvorkolky, ku ktorej došlo v sobotu popoludní v obci Papín v okrese Humenné, si vyžiadala život muža.

Šimečka: Všetci dôležití európski lídri sú v Kyjeve, R. Fico v Moskve
Kým je predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) v Moskve, všetci dôležití európski lídri sa zúčastňujú na stretnutí v Kyjeve.

Drucker: Cesta premiéra do Moskvy bola skôr v záujme strany Smer ako SR
Cesta predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD) do Moskvy bola skôr v záujme strany Smer-SD ako v záujme Slovenska.

Drucker vyzdvihol povinné MŠ od troch rokov, Majerský to kritizoval
Minister školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR Tomáš Drucker (Hlas-SD) vyzdvihol, že od roku 2028 bude materská škola (MŠ) pre deti od troch rokov povinná.