Lagardeová vyzvala na ukončenie neistoty, ktorú vyvolal brexit
- 13:33 22.07.2016
- Peking

Pripomenula, že táto neistota brzdí rast globálnej ekonomiky. Americký minister financií Jack Lew si to však nemyslí.
Lagardeová to vyhlásila po dnešnom stretnutí s čínskym premiérom Li Kche-čchiangom a vedúcimi predstaviteľmi Svetovej banky (SB), Svetovej obchodnej organizácie (WTO) a ďalších inštitúcií pred víkendovým zasadaním predstaviteľov 20 najväčších ekonomík sveta, tzv. skupiny G20, v Číne.
MMF už znížil svoj odhad rastu svetového hospodárstva v tomto roku o 0,1 percentuálneho bodu na 3,1 % po vlne otrasov, ktorú vyvolal tzv. brexit.
Šéfka MMF skonštatovala, že pred brexitom bol fond pripravený zvýšiť predpoveď pre globálnu ekonomiku o 0,1 percentuálneho bodu vďaka zlepšeniu hospodárskej situácie v Číne, Japonsku aj v eurozóne. Ale výsledok júnového referenda fond prekvapil. Väčšia expertov totiž očakávala, že Briti tesne rozhodnú o zotrvaní v únii.
Lagardeová sa domnieva, že neistotu spojenú s podmienkami brexitu je potrebné čo najrýchlejšie odstrániť. Trhy potrebujú vedieť, za akých podmienok bude pokračovať obchodná výmena s Britániou a jej pôsobenie v globálnej ekonomike.
Investori pozorne sledujú rokovania G20 a čakajú na akýkoľvek náznak spoločnej akcie USA, Nemecka, Číny a ďalších členov skupiny na podporu a zrýchlenie tempa rastu globálneho hospodárstva.
Februárové stretnutie G20 v Šanghaji sa skončilo spoločným vyhlásením, v ktorom skupina uviedla, že koordinovaná akcia nie je možná, pretože veľké ekonomiky sa nachádzajú v rozdielnych fázach ekonomického cyklu.
Trhy preto s napätím vyčkávajú na nové vyhlásenie po skončení nadchádzajúceho, víkendového zasadania členov G20. Americký minister financií Jacob Lew však v Grécku pred odletom do Číny bagatelizoval pravdepodobnosť spoločnej akcie G20.
Brexit nestiahne globálnu ekonomiku do krízy
Hlasovanie Britov za vystúpenie z Európskej únie (EÚ) nestiahne globálnu ekonomiku do krízy. Informovala o tom agentúra Reuters.
Aj napriek pribrzdeniu rastu globálneho hospodárstva, ktorú spôsobí brexit, vedúce svetové ekonomiky nečakajú podobné problémy ako v časoch finančnej krízy v rokoch 2008 a 2009, myslí si americký minister financií Jack Lew.

Lew vo štvrtok (21. 7.) pred odletom na stretnutie ministrov financií a centrálnych bankárov skupiny G20, ktoré sa bude konať počas víkendu (23. a 24. júla) v čínskom Čcheng-tu, povedal, že členské krajiny sú jednotné v názore, že je potrebné zrýchliť globálny rast. "Nemyslím si však, že je teraz chvíľa, ktorá vyžaduje podobné koordinované opatrenia, ako v časoch globálnej recesie."
Medzinárodný menový fond (MMF) tento týždeň už piatykrát v priebehu uplynulého roka znížil svoju prognózu rastu globálnej ekonomiky. Ako dôvod uviedol hlasovanie Britov za vystúpenie z Európskej únie.

Veľká banka hlási rozsiahlu odstávku služieb
Banka ohlásila plánovanú odstávku elektronických služieb.

Prezident vymenoval Dušana Keketiho za viceguvernéra NBS
Viceguvernérom Národnej banky Slovenska (NBS) sa stal Dušan Keketi. V piatok ho do funkcie vymenoval prezident SR Peter Pellegrini.

Trump ohlásil obchodnú dohodu so Spojeným kráľovstvom
Americký prezident Donald Trump na tlačovej konferencii v Bielom dome, na ktorej sa telefonicky zúčastnil aj britský premiér Keir Starmer, ohlásil obchodnú dohodu s Spojeným kráľovstvom.

Cena zlata klesla, nadol ju posunuli vyhlásenia Trumpa o obchodnej dohode
Cena zlata vo štvrtok klesla, keď investori zareagovali na informácie amerického prezidenta Donalda Trumpa v súvislosti s obchodnou dohodou medzi USA a jednou z veľkých ekonomík.

Takáč: Situáciu s premnoženou zverou vyrieši až nový zákon o poľovníctve
Situáciu s premnoženou raticovou zverou by mal vyriešiť až pripravovaný nový zákon o poľovníctve, o ktorom agrorezort diskutuje s parlamentnými poslaneckými klubmi.