• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 10.5.2025Meniny má Viktória
18°Bratislava

Najvyššie položenú chatu v Tatrách sprístupnili turistom

  • 10:34 16.06.2013
  • POPRAD
Najvyššie položenú chatu v Tatrách sprístupnili turistom

Po viac ako siedmich mesiacoch je od soboty pre turistov opäť otvorená najvyššie položená vysokohorská chata vo Vysokých Tatrách – Chata pod Rysmi. „Chata je na 99 % dokončená a plne funkčná,“ uviedol pre SITA chatár Viktor Beránek.

Na chodník vedúci k chate sa vzťahuje sezónna uzávera značkovaných turistických chodníkov, ktorá trvá od 1. novembra do 15. júna.

Chata je od roku 2011 v rekonštrukcii a tohto roku, keď si na chate pripomenú 80. výročie od otvorenia, by mala byť aj skolaudovaná.

Termín kolaudácie odhaduje Viktor Beránek na koniec leta. „Potrebujeme ešte doriešiť napojenie odpadových vôd z chaty,“ dodal Beránek. Počas leta však bude chata v normálnej prevádzke.

Svoje miesto na peci už môžu využívať všetci tí, ktorí prispeli v rámci sponzorskej akcie „Meno na peci - miesto na peci“. Kachlová pec stála 17 000 eur. Pec slúži nielen na vykurovanie jedálne, ale aj ďalších piatich miestností na chate. V peci sa dá podľa Beránka piecť aj chlieb či koláče a okrem toho je na peci posteľ určená práve pre tých, ktorí prispeli na obnovu chaty.
Zariadeniu dominuje drevo

V zbierke na výstavbu pece sa vyzbieralo viac peňazí, ako bolo potrebné na samotnú pec.

Za zvyšné peniaze nakúpil chatár zariadenie do kuchyne, postele v nocľahárni, matrace, agregát a množstvo drobností, ktoré sú potrebné pri prevádzke chaty.

Hoci sa vzhľad chaty nie každému páči, podľa Beránka oplechovanie chaty plní svoj účel. Už iný pocit získa návštevník, ktorý vstúpi do chaty.

Zariadeniu dominuje drevo. Ani po rekonštrukcii sa na chatu nedostali niektoré výdobytky modernej doby. „Nie je tu internet ani televízny signál. Večer stále svietime petrolejkami,“ dodal Viktor Beránek.

Hoci ani tu sa úplne nevyhli modernizácii. Chata má solárne panely na výrobu elektrickej energie. Tá však stačí na prevádzku nevyhnutných zariadení ako je chladnička. Večer pri petrolejkach má podľa Beránka stále svoju atmosféru. „Ľudia sú úplne iní pri svetle petrolejky a iní pri svetle žiarovky,“ dodal Beránek.
Mobilný signál musí chatár hľadať

Chata pod Rysmi poskytuje nocľah na 14 lôžkach. Rezerváciu ubytovania možno urobiť len prostredníctvom SMS správy, keďže chata nemá telefonické ani internetové pripojenie.

Signál mobilného telefónu musí chatár hľadať. Aj preto odpoveď na zaslanú správu nemusí prísť okamžite. Prenocovanie je lepšie si dopredu rezervovať.

Momentálne je chodník od Popradského plesa k Chate pod Rysmi na 90 % bez snehu. Starý sneh sa momentálne nachádza v oblasti Žabích plies a v okolí chaty. Od chaty vedie značkovaný chodník na vrchol Rysov.

Podľa turistických príručiek túra od Popradského plesa na Chatu pod Rysmi trvá približne dve hodiny a 20 minút. Ďalšiu asi hodinu treba pripočítať k trase od zastávky električky Popradské pleso k samotnému Popradskému plesu.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Nové toalety pri Chate pod Rysmi začnú stavať v júni

Nové toalety pri Chate pod Rysmi začnú stavať v júni

DNES - 19:03Domáce

Turistický klub Hikemates získal stavebné povolenie na výstavbu kompostovacích toaliet pri Chate pod Rysmi.

STVR: Rada v pondelok vypočuje kandidátov na generálneho riaditeľa

STVR: Rada v pondelok vypočuje kandidátov na generálneho riaditeľa

DNES - 18:27Domáce

V pondelok (12. 5.) predpoludním o 10.00 h sa začne vypočutie kandidátov na generálneho riaditeľa STVR.

 Nehoda štvorkolky si vyžiadala život 34-ročného muža

Nehoda štvorkolky si vyžiadala život 34-ročného muža

DNES - 17:44Domáce

Dopravná nehoda štvorkolky, ku ktorej došlo v sobotu popoludní v obci Papín v okrese Humenné, si vyžiadala život muža.

Šimečka: Všetci dôležití európski lídri sú v Kyjeve, R. Fico v Moskve

Šimečka: Všetci dôležití európski lídri sú v Kyjeve, R. Fico v Moskve

DNES - 15:28Domáce

Kým je predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) v Moskve, všetci dôležití európski lídri sa zúčastňujú na stretnutí v Kyjeve.

Drucker: Cesta premiéra do Moskvy bola skôr v záujme strany Smer ako SR

Drucker: Cesta premiéra do Moskvy bola skôr v záujme strany Smer ako SR

DNES - 14:41Domáce

Cesta predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD) do Moskvy bola skôr v záujme strany Smer-SD ako v záujme Slovenska.