• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 13.4.2024Meniny má Aleš
14°Bratislava

Barack Obama bude mať prejav pred slávnou bránou

  • 9:06 16.06.2013
  • BERLÍN
Barack Obama bude mať prejav pred slávnou bránou

Americký prezident Barack Obama sa počas budúcotýždňovej návštevy Berlína stretne okrem kancelárky Angely Merkelovej aj s jej hlavným opozičným rivalom v nadchádzajúcich voľbách i s prezidentom Nemecka. Informoval o tom hovorca nemeckej vlády.

Obama, ktorý by mal do nemeckej metropoly zavítať v utorok večer aj s manželkou Michelle po účasti na summite G8 v severnom Írsku, sa podľa týchto údajov stretne s Peerom Steinbrückom, kandidátom sociálnych demokratov (SPD) na post kancelára.

Samotná Merkelová prijme Obamu v stredu ráno vo svojom úrade, pričom nasledovať bude spoločná tlačová konferencia a súkromný obed spolu s Merkelovej manželom Joachimom Sauerom v paláci Charlottenburg.

Hlavnými témami rokovaní bude Sýria, Afganistan, Blízky východ, iránsky jadrový program ako aj nedávny americký škandál s internetovým sledovaním, povedal hovorca vlády Steffen Seibert. Na programe je aj stretnutie s nemeckým prezidentom Joachimom Gauckom.

Seibert potvrdil, že Obama bude mať prejav pred slávnou Brandenburskou bránou, kde pozvaných hostí krátko pozdraví aj Merkelová a starosta Berlína Klaus Wowereit. Tí budú zahŕňať predstaviteľov politických a ekonomických kruhov ako aj študentov.

Bezpečnostné obmedzenia začali na námestí pred bránou uplatňovať už v piatok. Vystúpenie Obamu, prvé vo funkcii amerického prezidenta, sa uskutoční takmer 50 rokov po tom, čo tam so slávnym prejavom vystúpil John Fitzgerald Kennedy a vyhlásil sa za "Berlínčana". Ronald Reagan zase v roku 1987 priamo pred vtedy uzavretou bránou vyzval lídra vtedajšieho Sovietskeho zväzu Michaila Gorbačova na jej otvorenie a zbúranie Berlínskeho múra.

Obama mal pôvodne pred berlínskym symbolom rečniť už v roku 2008, vtedy však iba ako Európou preferovaný kandidát na prezidenta. Nakoniec sa tak nestalo, o čo sa pričinila údajne aj nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorá takéto vystúpenie považovala za priveľkú poctu pre uchádzača o post najmocnejšieho muža planéty. Obama vystúpil na inom mieste, kam si jeho slová prišlo vypočuť 200-tisíc ľudí. Ťažiskom prejavu pred Brandenburskou bránou by mala byť transatlantická spolupráca.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pápež: Pre vojnu v Pásme Gazy veľmi trpím

Pápež: Pre vojnu v Pásme Gazy veľmi trpím

DNES - 6:28Zahraničné

Pápež uviedol pri príležitosti konca moslimského pôstneho mesiaca ramadán, že pre prebiehajúcu vojnu medzi Izraelom a palestínskym radikálnym hnutím Hamas veľmi trpí.

EMA nezistila spojitosť medzi liekmi na chudnutie a samovražednými sklonmi

EMA nezistila spojitosť medzi liekmi na chudnutie a samovražednými sklonmi

DNES - 6:02Zahraničné

Výsledky nepreukázali žiadnu spojitosť medzi užívaním populárnych liekov na cukrovku a chudnutie a vyšším rizikom samovražedných sklonov.

Zomrel taliansky módny návrhár Roberto Cavalli, mal 83 rokov

Zomrel taliansky módny návrhár Roberto Cavalli, mal 83 rokov

DNES - 5:48Zahraničné

Vo veku 83 rokov zomrel v piatok taliansky módny návrhár Roberto Cavalli. Podľa miestnych médií skonal po dlhej chorobe vo svojom dome vo Florencii.

Biden očakáva, že Irán zaútočí na Izrael, ale

Biden očakáva, že Irán zaútočí na Izrael, ale "nebude úspešný"

VČERA - 22:46Zahraničné

Prezident USA Joe Biden v piatok vyhlásil, že podľa jeho očakávania sa Irán pokúsi zaútočiť na Izrael v krátkom čase a bude to odveta za úder v Sýrii.

Rusko vyradilo z prevádzky takmer všetky ukrajinské tepelné elektrárne

Rusko vyradilo z prevádzky takmer všetky ukrajinské tepelné elektrárne

VČERA - 21:02Zahraničné

Vlna ruských útokov na ukrajinskú energetickú infraštruktúru zapríčinila zničenie väčšiny ukrajinských tepelných elektrární alebo ich obsadenie ruskými jednotkami.