• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 18.1.2022Meniny má Bohdana
Bratislava

Na Svetový kongres esperanta v Nitre prídu účastníci zo 60 krajín

  • 19:46 14.07.2016
  • Nitra
Na Svetový kongres esperanta v Nitre prídu účastníci zo 60 krajín

Hlavnou témou 101. svetového kongresu esperanta bude Sociálna spravodlivosť - jazyková spravodlivosť.

Mesto Nitra sa o niekoľko dní stane hostiteľom 101. svetového kongresu esperanta. Zástupca prezidentskej kancelárie spolu s nitrianskym primátorom Jozefom Dvončom oficiálne otvoria podujatie 24. júla. Ukončenie kongresu je naplánované na 30. júla. Podľa slov Andreja Jančoviča z mestského úradu bude esperantský kongres počtom účastníkov z rôznych krajín i dĺžkou trvania jedným z najväčších medzinárodných podujatí počas prvého predsedníctva Slovenska v Rade Európskej únie.

Organizátori očakávajú účasť 1400 návštevníkov zo 60 krajín sveta. Kongres bude venovaný téme Sociálna spravodlivosť – jazyková spravodlivosť a na Slovensku bude po prvý raz. Slovenská pošta pripravuje pri tejto príležitosti špeciálnu emisiu poštových známok,“ uviedol Jančovič.

Súčasťou slávnostného otvorenia bude v nedeľu 24. júla o 20.00 h vystúpenie folklórneho súboru Lúčnica na Svätoplukovom námestí. V piatok 29. júla sa bude v priestoroch SPU v Nitre od 12.00 h konať Deň otvorených dverí kongresu. „Záujemcovia sa môžu prísť pozrieť na vybrané akcie, ktoré bude mať kongres vo svojom programe, a sledovať, ako prebieha medzinárodná komunikácia v jednom jazyku, bez tlmočníkov,“ povedal Jančovič. Pre účastníkov kongresu je pripravený bohatý sprievodný program. Ponúkne spoznávanie krás Slovenska, ale aj divadelné predstavenia, filmy a koncerty rôznych žánrov. V piatok 29. júla bude na Svätoplukovom námestí pokus o rekord v tancovaní slovenského tanga, po ktorom bude nasledovať medzinárodný hudobný festival.

Súčasťou kongresu budú taktiež tri sprievodné odborné podujatia. Okrem Jazykovo-politickej konferencie krajín V4 s hlavnou témou Perspektívy jazykovej politiky v EÚ to bude aj Stredoeurópske medzináboženské fórum a Dvadsiaty medzinárodný medicínsky esperantský kongres, na ktorom sa bude diskutovať na tému Lekári a globalizácia: akí lekári sú potrební v novom storočí?

V súvislosti so svetovým kongresom esperanta pripomenul predseda prípravného výboru Peter Baláž, že esperanto je v súčasnosti najrozšírenejší medzinárodný plánový jazyk. „Ale esperanto je omnoho viac ako len jazyk. Je to filozofia priateľstva, nadnárodnej spolupráce a celosvetovej komunikácie,” skonštatoval.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Hlas a SNS kritizujú zmeny v preskripcii liekov, Krajčí hovorí o dezinformáciách

Hlas a SNS kritizujú zmeny v preskripcii liekov, Krajčí hovorí o dezinformáciách

VČERA - 20:54Domáce

Mimoparlamentné strany Hlas-SD aj SNS kritizujú zmeny v predpisovaní liekov, ktoré pozmeňujúcim návrhom presadili poslanci vládneho OĽANO.

Akvaparky, fitnescentrá či wellness môžu fungovať v režime OP plus

Akvaparky, fitnescentrá či wellness môžu fungovať v režime OP plus

VČERA - 19:59Domáce

Od stredy 19. januára sa môžu otvoriť prevádzky kúpalísk, wellness a akvaparkov.

Pre tieto prevádzky a podujatia bude platiť režim OP+

Pre tieto prevádzky a podujatia bude platiť režim OP+

VČERA - 19:04Domáce

Nový režim OP+, ktorý bude platiť od stredy 19. januára, bude podmienkou vstupu do vybraných prevádzok a bude platiť aj pre vysokorizikové podujatia.

Autoškoly sa sprístupnia aj pre testovaných

Autoškoly sa sprístupnia aj pre testovaných

VČERA - 18:57Domáce

Autoškoly sa zaradia k prevádzkam fungujúcim v režime OTP (očkovaní, testovaní, po prekonaní ochorenia COVID-19).

Lehota po prekonaní COVID-19 sa zatiaľ skracovať nebude

Lehota po prekonaní COVID-19 sa zatiaľ skracovať nebude

VČERA - 18:39Domáce

Prekonanie ochorenia je potrebné preukázať na základe pozitívneho výsledku RT-PCR testu.