Staré Mesto môže reálne prísť o budovu na Karpatskej ulici

Podľa informácií vicestarostky Špankovej sa Maják nádeje, resp. Pavol Rusko snažia o prevod nehnuteľnosti, ktorý je podľa bratislavského Starého Mesta protizákonný.
Zo strany mestskej časti bola spomínaná budova vkladom do tohto projektu pre pomoc týraným matkám s deťmi, obete domáceho násilia a bez strechy nad hlavou. Predkupným právom si pritom samospráva chcela chrániť "svoj" majetok. Konaním riaditeľa organizácie Pavla Ruska však podľa vedenia mestskej časti a jej právneho zástupcu vznikol dlh vo výške 600 000 eur a bol vydaný príkaz na exekúciu. V tejto súvislosti už mestská časť v pondelok (11. 7.) dostala informáciu o čase a mieste oceňovania nehnuteľnosti, teda zisťovania aktuálnej ceny predmetnej budovy. To sa má konať vo štvrtok 14. júla o 11.00 h.
"Z udalostí, ktoré sa mestská časť dozvedela pred pár dňami, vyplýva, že zo strany Majáka nádeje, resp. Pavla Ruska, prichádza k pokusu o prevod nehnuteľnosti, ktorý je podľa nás protizákonný," povedala Španková.
Zdôraznila pritom, že na základe konania vedenia organizácie odsúhlasilo miestne zastupiteľstvo jej zrušenie ešte v októbri 2015 a zároveň bola podaná žaloba na súd. Okresný súd síce vo veci rozhodol a vydal predbežné opatrenie, avšak nezisková organizácia sa odvolala. Krajský súd následne predbežné opatrenie spolu s plombou v katastri nehnuteľnosti zrušil. Údajne preto, lebo nevidí nebezpečenstvo ohrozenia majetku, na ktoré má mestská časť predkupné právo. "Vážené dámy, vážení páni, toto nebezpečenstvo máme dnes vo forme exekúcie," povedala vicestarostka.
Podľa nej sa tým potvrdili doterajšie podozrenia, že v neziskovej organizácii dochádza k opätovnému porušovaniu zákona, štatútu, korporátnych dokumentov, zakladacej listiny, ale aj nezákonnému používaniu financií, ktoré Maják nádeje dostával od ministerstva práce a Bratislavského samosprávneho kraja (BSK). Tie mali byť používané výhradne na účely, pre ktoré bola nadácia zriadená, teda na poskytovanie sociálnej pomoci a humanitárnej starostlivosti.
Vysoké sumy však mali z účtu podľa poslankyne a zároveň členky dozornej rady nadácie Veroniky Remišovej odísť napr. na hudobnú produkciu muzikálu Rómeo a Júlia. "Je neakceptovateľné, keď niekto parazituje na malých deťoch a ženách, ktoré nemajú strechu nad hlavou," zdôraznila Remišová. Tým sa len podľa nej potvrdzujú podozrenia, že účtovníctvo nie je v poriadku, do ktorého im však nebolo umožnené nahliadnuť.
Opätovne zdôraznila, že samospráva nechce v žiadnom prípade predať budovu, ale chce naďalej poskytovať sociálne ubytovanie ľuďom, ktorí to v mestskej časti potrebujú. "Nemáme záujem predávať funkčnú budovu," konštatovala poslankyňa. V tejto súvislosti však priznala, že miestna sociálna komisia už riešila podnety a sťažnosti napr. o tom, že deti z Karpatskej sú zanedbávané. O týchto skutočnostiach upovedomila mestská časť aj ministerstvo práce.
Staré Mesto v celej veci podniklo a podniká právne kroky na zabránenie exekúcii a snaží sa neprísť o budovu na Karpatskej ulici. Konkrétne kroky však mestská časť špecifikovať nechce. Riaditeľ organizácie Pavol Rusko sa pre médiá v celej veci vyjadriť odmietol, štábu RTVS nebol umožnený vstup do budovy na Karpatskej ulici.

Košického expolicajta v prípade zabitia muža odsúdili na osemročný trest
Košický mestský súd vyniesol rozsudok v prípade zabitia muža bez domova prichyteného pri krádeži v obchodnom dome v Košiciach z novembra minulého roka.

Polícia žiada o pomoc pri pátraní po nezvestnej Lenke
Polícia žiada verejnosť o pomoc pri pátraní po nezvestnej 17-ročnej Lenke z Prešova.

Polícia zadržala vo Svrčinovci medzinárodne hľadaného 57-ročného Poliaka
Policajti oddelenia cieľového pátrania Prezídia Policajného zboru zadržali v utorok v obci Svrčinovec medzinárodne hľadaného 57-ročného občana Poľskej republiky.

Za týranie koňa hrozí 65-ročnému mužovi trojročné väzenie
Enviropolicajti obvinili 65-ročného muža z obce Tužina v okrese Prievidza pre podozrenie z prečinu týrania zvierat.

Košickí expolicajti v prípade zabitia muža priznali na súde vinu
Hlavné pojednávanie v prípade zabitia muža bez domova prichyteného pre podozrenie z krádeže v obchodnom dome v Košiciach z novembra minulého roka sa v stredu koná na košickom mestskom súde.