Menový fond nalieha na taliansku vládu, aby reformovala bankový sektor
- 13:33 12.07.2016
- Medzinárodný menový fond (MMF) nalieha na Taliansk

Vzhľadom na slabý rast talianskej ekonomiky sú banky v ťažkej situácii. Vlastnými silami v primeranom čase nedokážu vyriešiť problém svojich zlých úverov.
Oslabené banky krajiny nahromadili pochybné úvery za 360 miliárd eur a dlžníci majú problémy s ich splácaním.
Vzhľadom na slabý rast talianskej ekonomiky sú banky v ťažkej situácii. Vlastnými silami v primeranom čase nedokážu vyriešiť problém svojich zlých úverov. "Je jasné, že sa musia prijať dodatočné opatrenia," konštatuje MMF. Úrady začali robiť celý rad dôležitých reforiem. "Je naliehavo nevyhnutné, aby sa tieto snahy realizovali dôsledne, aby došlo k ich zosilneniu," uvádza sa v správe.
Talianska vláda premiéra Mattea Renziho sa usiluje riešiť problémy oslabených bánk použitím peňazí daňových poplatníkov. Avšak podľa novej bankovej smernice EÚ, vychádzajúcej zo skúsenosti bankovej krízy v rokoch 2008/2009, verejné financie sa môžu na záchranu bánk použiť až po tom, keď si voči nim splnili povinnosti ich vlastníci (akcionári) a súkromní veritelia.
Šéf euroskupiny ministrov financií Jeroen Dijsselbloem v minulých dňoch odmietol vytvoriť nový záchranný balík. Povedal: "Problémy sa musia vyriešiť v bankách."
Šéf skupiny nemeckých ekonomických expertov Christoph Schmidt sa vyslovil tiež proti záchrane talianskych bánk peniazmi daňových poplatníkov. "Riziko, že sa EÚ bude ďalej uberať smerom k ručiteľskému spoločenstvu, by vzrástlo. Došlo by k tomu práve v čase, keď sa vytvoril rámec pre zánik nezdravých bánk a ten by bol spochybnený."
Za zachovanie platnosti platnej bankovej smernice EÚ sa vyslovil aj prezident Centra pre európsky hospodársky výskum (ZEW) Achim Wambach. Pravidlá vznikli na základe poučenia z európskej hospodárskej krízy tak, aby sa medzi záchrancov bánk začlenili do systému aj veritelia. Dodal, že vznik európskej bankovej krízy v tejto chvíli nepokladá za reálny.
Na taliansku vládu naliehajú aj nemecké unionistické vládne strany (CDU/CSU) a sociálni demokrati (SPD). "Pravidlá pre organizovaný zánik a ozdravovanie zlých bánk musí dodržať aj talianska vláda," povedal hovorca unionistických strán Joachim Pfeiffer. Obvinil taliansku vládu, že zo stresového testu bánk krajiny, ktorý sa urobil v roku 2014, nevyvodila nijaké závery. Podpredseda poslaneckej skupiny sociálnych demokratov v nemeckom parlamente Carsten Schneider povedal, že dôveryhodnosť pravidiel na ochranu daňových poplatníkov v Európe nemôže byť spochybnená pri prvej príležitosti.

Medzi Popradom a Vydrníkom obnovili vlakovú dopravu
Vlaková doprava medzi Popradom a Spišskou Novou Vsou je plne obnovená.

Michal Kaliňák: Potrebujeme zákon o kontrole v samospráve
Zákon o kontrolnej činnosti v samospráve je potrebný, ukotvenie hlavného kontrolóra v legislatíve je nepostačujúce.

Remišová: V súvislosti s dotáciami PPA podávame podnet na Európsku prokuratúru
Strana Za ľudí podáva podnet na úrad Európskej prokuratúry pre podozrenia z neoprávneného čerpania eurofondov v rámci dotácií poskytovaných Pôdohospodárskou platobnou agentúrou.

APZD: Uvažované 500 % clo by znamenalo koniec obchodu s USA
Clo na úrovni stoviek percent znamená koniec obchodu a ak by sa naozaj zaviedlo, výrazne by zasiahlo aj slovenský priemysel.

Ráž: Diaľnica D3 má vydané rozhodnutia v procese EIA
Všetky tri chýbajúce úseky diaľnice D3 už majú vydané rozhodnutie v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA).